[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 26. 09. 2023   Meniny má Edita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sieť Talitha Kum zachránila v minulom roku 26 tisíc ázijských žien
P:3, 20. 07. 2022 14:35, ZAH

Manila 20. júla (Fides) Až 26 065 ázijských žien bolo v roku 2021 zachránených pred obchodovaním s ľuďmi vďaka "Talitha Kum", federácii rehoľných sestier, ktoré sa zaviazali bojovať proti tomuto zločinu a odstrániť ho. „Prioritou ázijských sietí bola prevencia. Podporovali sme ju prostredníctvom školení a informačných kampaní v školách, farnostiach a miestnych komunitách, najmä so zameraním na ženy, mladých, náboženské a kmeňové komunity a migrujúcich pracovníkov,“ povedala sestra Abby Avelino, riaditeľka Talitha Kum v Ázii. Dodáva, že obchodovanie s ľuďmi v Ázii sa zhoršilo v dôsledku súčasnej sociálno-ekonomickej situácie. Mnohé ázijské krajiny čelia vážnym hospodárskym krízam v dôsledku pandémie Covid-19 a politických konfliktov, napríklad Mjanmarsko, Srí Lanka a Pakistan.

„Krízy, ako je táto, zvyšujú počet ľudí, ktorí sa stávajú zraniteľnými voči obchodovaniu s ľuďmi, najmä žien, dievčat, mladých ľudí, migrantov a utečencov. Prevládajúcimi formami obchodovania s ľuďmi, tak vnútroštátnymi, ako aj medzinárodnými, sú nútená práca, nútené manželstvá a sexuálne vykorisťovanie,“ uviedli mníšky v správe zaslanej agentúre Fides.

„Keďže ekonomické problémy sú čoraz komplikovanejšie, najzraniteľnejší ľudia sa dostávajú do pasce vykorisťovania, aby prežili. Jednou z oblastí, kde sa dostávajú do pasce, je potom obchodovanie s ľuďmi a sexuálne zneužívanie detí na internete,“ hovorí sestra Avelino, ktorá je členkou Spoločnosti pre zahraničné misie USA.

Talitha Kum Asia pokračuje vo svojich preventívnych kampaniach, ktoré sa od začiatku pandémie Covidu-19 presunuli na internet, aby sa zabezpečilo neustále šírenie informácií o boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Talitha Kum Networks Asia organizovala mesačné webové semináre o obchodovaní s ľuďmi s cieľom posilniť prevenciu, ochranu, posilnenie postavenia jednotlivcov a vytváranie sietí, ako aj spoluprácu a obhajobu obetí. Vplyv tohto programu zviditeľnil siete mníšok Talitha Kum - výsledkom bolo založenie pobočiek Talitha Kum Bangladéš a Talitha Kum Vietnam, ktoré vznikli minulý rok.

„Organizovali sme aktivity v rámci programu Hospodárstvo založené na dostatku, ktorý pomáha ženám a mládeži v dedinách a horských oblastiach hospodáriť s prírodnými zdrojmi potravín, ako sú bylinky a zelenina v miestnych lesoch. Tento program mal uspokojivý vplyv na miestnu komunitu, pretože podporoval a propagoval formovanie ich vlastných schopností,“ poznamenáva sr. Avelino.

„V roku 2021 sme spustili program Talitha Kum Youth Ambassadors Anti-Trafficking, aby sme do vízie a poslania Talitha Kum zapojili viac mladých ľudí. Mladé ženy a muži z desiatich ázijských krajín boli vyškolení, aby sa stali "vyslancami" mládeže proti obchodovaniu s ľuďmi medzi svojimi rovesníkmi na najnižšej úrovni,“ vysvetľuje. Títo vyškolení mladí ľudia rozvíjali svoje zručnosti pri propagácii práce Talitha Kum na miestnej úrovni kreatívnymi a inovatívnymi spôsobmi, pričom ich činnosť koordinovali zdravotné sestry pracujúce v sieti. Prostredníctvom tohto programu sa zvýšilo povedomie mnohých mladých ľudí o problematike obchodovania s ľuďmi, keďže sa zúčastnili na kampaniach Talitha Kum proti tomuto fenoménu.

Talitha Kum je medzinárodná sieť rehoľníčiek so sídlom v Ríme, ktorá sa venuje boju proti obchodovaniu s ľuďmi a jeho odstráneniu. Založila ju Medzinárodná únia generálnych predstavených ženských reholí. Talitha Kum Asia spolupracuje so 65 katolíckymi organizáciami, 56 mimovládnymi organizáciami, 18 národnými organizáciami a 42 medzinárodnými vládnymi agentúrami. V ázijskom regióne má Talitha Kum 3 521 členov z 205 náboženských kongregácií v 20 krajinách. V roku 2021 Talitha Kum Asia poskytla pomoc a podporu 3 972 obetiam obchodovania s ľuďmi. Zorganizovala tiež 3 909 školení a seminárov.( TK KBS, RV CZ, ml; pz ) 20220720031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]