[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 28. 09. 2023   Meniny má Václav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Suchá, záplavy a iné katastrofy. Reagovať na to budú aj africkí biskupi
P:3, 20. 07. 2022 11:20, ZAH

Tanzánia 20. júla (RV CZ) Biskupi, ktorí sa od 9. do 18. júla zúčastnili na 20. plenárnom zasadnutí AMECEA v Tanzánii, vo svojom komuniké uznávajú vplyv klimatických zmien na svoje územia a vyjadrujú túžbu pracovať na podpore hodnoty integrálnej ekológie v súlade s učením Laudato si'.

Suchá, záplavy, cyklóny a iné katastrofy. Afrika nie je výnimkou z vlny dôsledkov, ktoré majú klimatické zmeny v súčasnosti vo všetkých zemepisných šírkach. Monitorovať ich a reagovať na ne sa rozhodli biskupi združenia AMECEA, ktoré združuje biskupov východnej časti kontinentu (Etiópia, Eritrea, Keňa, Malawi, Tanzánia, Uganda, Sudán a Južný Sudán, Zambia, pridružení členovia Džibutsko a Somálsko). Tento záväzok bol prijatý na záver plenárneho zasadnutia, na ktorom sa delegáti združených biskupských konferencií zúčastnili od 8. do 18. júla v Tanzánii. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil aj prefekt dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini, bolo spečatené výstižným vyhlásením, ktoré bolo napísané v ôsmich bodoch.

Kardinál Tagle: Bez integrálneho rozvoja bratstvo trpí

Stretnutie sa začalo citátom kardinála Luisa Antonia Tagleho, ktorý na stretnutí potvrdil, že „nedostatok starostlivosti o druhých sa spája so správaním a praktikami, ktoré škodia stvoreniu“ a že „keď chýba integrálna starostlivosť o stvorenie“ a „keď chýba integrálny ľudský rozvoj, trpí bratstvo“. To je v podstate jadro encykliky Laudato si', ktorá tvorila základ stretnutia. V ôsmich bodoch preláti AMECEA vyhlasujú, že uznávajú „existenciu ekologickej krízy, ktorá je do veľkej miery výsledkom ľudského správania“ a ktorej extrémne javy ničenia životného prostredia „predstavujú rastúcu hrozbu pre sociálno-ekonomický rozvoj“ krajín regiónu a pre „existenciu obyvateľstva“, ktoré ho obýva.

Osvedčené postupy proti zanedbávaniu

Lesy, ktoré sú vyčerpané odlesňovaním, ktoré nie je kompenzované adekvátnou náhradnou výsadbou, nedostatočnou reguláciou ťažby dreva, všeobecnou degradáciou v dôsledku zanedbávania a využívania, sú vyzdvihované ako miesta, kde treba pracovať na obnove „ekonomickej spravodlivosti“ a „rovnosti“, počnúc podporou alternatívnych zdrojov energie, slnečnej, veternej a iných. Biskupi AMECEA opätovne zdôraznili svoju ochotu spolupracovať so všetkými inštitucionálnymi orgánmi, mimovládnymi organizáciami a komunitami iných vierovyznaní na všetkých iniciatívach zameraných na ochranu životného prostredia a uskutočniť intenzívnu „osvetovú kampaň na najnižšej úrovni s cieľom zvýšiť povedomie a zlepšiť komunikáciu s ľuďmi“ o týchto otázkach - o tejto téme hovoril prefekt Ruffini, ktorý povedal, že dobrá komunikácia môže podporiť upevnenie „ekologického občianstva“. Toto povedomie, ako sa dočítame v texte, musí začať už na úrovni základných škôl, ktoré môžu vychovávať mladých „vyslancov dobrej environmentálnej praxe“.

Na strane obetí environmentálnych katastrof

V závere nóty sa vyjadruje solidarita s ľuďmi v oblasti postihnutej „negatívnymi dôsledkami zmeny klímy, ako sú napríklad záplavy“. Nie ste sami, ubezpečujú biskupi, „v modlitbe a v duchu solidarity stojíme pri vás vo vašom boji“. Ďalšie úvahy sa týkajú komunít postihnutých „konfliktami a občianskymi vojnami“, ako sú Etiópia, Eritrea, Sudán a Južný Sudán, vrátane vojen „v iných častiach Afriky a sveta“, a volieb, ktoré sa budú konať v Keni 9. augusta, aby boli „slobodné, spravodlivé, dôveryhodné a mierové“.( TK KBS, RV CZ, ml; pz ) 20220720025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]