[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež chce a cíti, že musí ísť na Ukrajinu, hovorí arcibiskup Gallagher
P:3, 20. 07. 2022 10:10, ZAH

Vatikán 20. júla (RV CZ) Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi sa v rozhovore pre časopis America venoval prebiehajúcemu konfliktu na Ukrajine a vyzval medzinárodné spoločenstvo na dialóg a obnovenie mieru. Pápež, hovorí Mons. Paul Gallagher „chce a cíti, že musí ísť na Ukrajinu“.

„Vyčerpávajúca vojna“, proti ktorej „je na medzinárodnom spoločenstve, aby si zachovalo nádej na dialóg a rokovania“. Takto definuje prebiehajúci konflikt na Ukrajine arcibiskup Paul Richard Gallagher, sekretár pre vzťahy so štátmi. V rozhovore s Gerardom O'Connellom, vatikánskym korešpondentom jezuitského časopisu America, spomína na svoju návštevu Ukrajiny v máji tohto roku. „Spoznal som odolnosť ľudí, ich odhodlanie a odvahu,“ hovorí, „ale spoznal som aj rozsah utrpenia“, ktoré podčiarkujú „veľké straty na životoch“ a strach, že vojna bude pokračovať.

Z tohto dôvodu arcibiskup Gallagher zdôrazňuje úlohu Svätej stolice, ktorá „bez toho, aby ignorovala násilie a konflikt“, vyzýva na rokovania a „obnovenie mieru“. Dodáva, že zo strany Ruska „nedošlo k žiadnemu výslovnému pozvaniu Svätej stolice na sprostredkovanie“, ale kontakty medzi oboma štátmi „sa do určitej miery udržiavajú prostredníctvom apoštolského nuncia v Moskve“. „Postoj Svätej stolice bol ocenený,“ zdôrazňuje Mons. Gallagher, „ale neboli prijaté žiadne ďalšie opatrenia.“ Pápež tiež nedostal žiadne výslovné pozvanie na návštevu Moskvy.

Arcibiskup potom pripomenul „podporu Svätej stolice suverenite a celistvosti Ukrajiny“ a zopakoval, že „je na Ukrajincoch, ako sa vysporiadajú s ostatnými, najmä s Rusmi“. Táto „zásada“ znamená, že Svätá stolica neuzná „žiadne jednostranné vyhlásenie nezávislosti“ napríklad Doneckej a Luhanskej oblasti.

Pokiaľ ide o pápežovo želanie cestovať do Kyjeva v auguste, Mons. Gallagher zdôrazňuje, že pápež „urobil veľký pokrok vo svojej pohyblivosti“, ktorú v poslednom čase obmedzovala artritída. Teraz však pracuje na ceste do Kanady, ktorá je naplánovaná na 24. - 30. júla, takže možno sa touto otázkou bude „vážne“ zaoberať budúci mesiac.

V každom prípade pápež František „chce a cíti, že musí ísť na Ukrajinu“, hoci z Moskvy neprišlo žiadne pozvanie. „Tieto dve veci spolu nesúvisia,“ uzatvára zástupca Vatikánu, „bolo by dobré, keby súviseli. Myslím si však, že hlavnou prioritou pápeža je teraz ísť na Ukrajinu a stretnúť sa s úradmi, ľuďmi a miestnou Katolíckou cirkvou.“( TK KBS, RV CZ, ml; pz ) 20220720021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]