[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 28. 09. 2023   Meniny má Václav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán zavedie jednotnú investičnú politiku v duchu sociálne náuky Cirkvi
P:3, 19. 07. 2022 13:24, ZAH

Vatikán 19. júla (RV) V rámci Svätej stolice a Mestského štátu Vatikán zavedú od 1. septembra 2022 jednotnú politiku ohľadom finančných investícií. Jej realizáciu zabezpečí novozriadený Investičný výbor prostredníctvom Správy majetku apoštolskej stolice (APSA).

O obsahu príslušného dokumentu, prerokovaného v Rade pre ekonomiku a s odborníkmi v tejto oblasti, informoval prefekt Ekonomického sekretariátu páter Juan Antonio Guerrero Alves vedúcich dikastérií Rímskej kúrie a subjektov spojených so Svätou stolicou.

Ako čítame v tlačovom komuniké Ekonomického sekretariátu z 19. júla, cieľom novej investičnej politiky je „zabezpečiť, aby investície boli zamerané na prispievanie k spravodlivejšiemu a udržateľnejšiemu svetu; aby chránili skutočnú hodnotu čistého majetku Svätej stolice a udržateľným spôsobom prinášali výnos postačujúci na financovanie jej aktivít; aby boli v súlade s učením Katolíckej cirkvi, s osobitným vylúčením finančných investícií, ktoré sú v rozpore s jej základnými princípmi, ako je svätosť života alebo dôstojnosť ľudskej bytosti či spoločné dobro“.

Investičné aktivity majú byť v tomto zmysle zamerané „na finančné aktivity výrobnej povahy, s vylúčením tých, ktorých povaha je špekulatívna, a predovšetkým aby sa riadili zásadou, že voľba investovať na jednom mieste a nie na inom, v jednom výrobnom sektore a nie v inom, je vždy morálnou a kultúrnou voľbou“.

Investičná politika bola schválená na experimentálne obdobie piatich rokov počnúc prvým septembrom 2022, s obdobím moratória na prispôsobenie sa daným kritériám. Inštitúcie Rímskej kúrie budú musieť zveriť svoje finančné investície Správe majetku Apoštolskej stolice (APSA) a previesť svoju likviditu určenú na investovanie - alebo svoje cenné papiere uložené v zahraničných bankách alebo v samotnej vatikánskej banke IOR (Inštitút pre náboženské diela) - na účet APSA zriadený na tento účel v IOR. APSA zriadi pre Svätú stolicu jediný fond, do ktorého budú prúdiť investície rôzneho finančníckeho charakteru a každej z inštitúcií dá príslušný účet, pričom bude spracovávať reporty a vyplácať výnosy.

Nový Investičný výbor (Comitato per gli Investimenti), ktorý bol ustanovený apoštolskou konštitúciou Praedicate Evangelium, bude prostredníctvom APSA uskutočňovať príslušné konzultácie na uvedenie investičnej stratégie do praxe a bude vyhodnocovať primeranosť výberu. Bude pri tom venovať osobitnú pozornosť súladu uskutočnených investícií so zásadami sociálnej náuky Cirkvi, ako aj parametrami návratnosti a rizika podľa investičnej politiky.( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220719021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]