[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Skalke pri Trenčíne si pútou opäť uctili patrónov Nitrianskej diecézy
P:3, 19. 07. 2022 08:38, DOM

Skalka pri Trenčíne 19. júla (TK KBS) Pri príležitosti sviatku sv. Andreja-Svorada a Beňadika, patrónov Nitrianskej diecézy, sa v dňoch 16. a 17. júla 2022 v Skalke nad Váhom uskutočnila tradičná púť. Súčasťou programu púte bola aj vernisáž diel Medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia Ora et Ars 2022, celonočné eucharistické bdenie, moderovaná adorácia, ako aj možnosť pristúpenia k sviatosti zmierenia, či modlitby svätého ruženca počas oboch dní.

Sväté omše ako vrcholné body programu počas oboch dní postupne slávili miestni kňazi, pomocný biskup Peter Beňo, nitriansky biskup Viliam Judák i novokňazi Nitrianskej diecézy. Biskup Beňo vo svojom príhovore počas svätej omše v sobotu vyzdvihol najmä misionárske povolanie Cirkvi a Božieho ľudu. Ako povedal: „Cirkev je spoločenstvo, ktoré je na ceste, ako putujúce spoločenstvo, ktoré sa nemôže zastaviť a zostať stáť spokojné so svojimi zaužívanými istotami, prípadne nariekajúce nad tým, že dnes už mnohé nie je tak, ako bolo pred tým. Cirkev musí putovať za Ježišom a s Ježišom po cestách súčasnosti, ako to robila aj vo svojich počiatkoch, keď bola silne misionárska. A na tejto ceste musí sprevádzať aj človeka dneška. Celé rodiny opúšťali svoje domovy, usádzali sa na nových miestach, aby tam mohli žiť a šíriť posolstvo evanjelia medzi pohanmi. Cirkev vtedy nemala svoje istoty. Jedinou jej istotou bolo posolstvo pravdy o živom Bohu, ktoré hlásala. Cirkev musí aj súčasnému človeku s novým nadšením ohlasovať Krista, vzkrieseného Pána, Emanuela.“ Večerný program umocnila moderovaná adorácia a celonočná poklona pred Oltárnou sviatosťou.

Nedeľnému programu dominovali gréckokatolícka liturgia, ktorej predsedal generálny vikár Bratislavskej eparchie Peter Skyba a slávnostná svätá omša celebrovaná nitrianskym biskupom Mons. Viliamom Judákom a kňazmi z okolitých dekanátov a farností. Biskup Viliam vo svojom príhovore zdôraznil veriacim potrebu učiť sa žiť duchovný život podľa vzoru cirkevných otcov a aby sa každý vo svojom poslaní a povolaní inšpriroval sv. Andejom-Svoradom a Beňadikom k životu podľa Božej vôle. „Títo svätí sú vždy inšpiratívni. Učia nás na Skalke, ktorá je najstaršie nemariánske pútnické miesto na Slovensku, tým, že sa tu už pred tisíc rokmi utiahli do samoty. Urobili tak nie preto, že nenávideli svet, ale preto, aby mu práve slúžili. Modlitbou, kultivovaním pôdy a rozvíjaním benediktínskeho ducha, ktorý spočíva v základnej vete – ora et labora. Rozvíjali ho dobovo v spojení s askézou a tým, že boli k dispozícii iným, ktorých takýmto spôsobom chceli priblížiť k Bohu. Na prvé miesto v živote preto treba dať Pána Boha a potom má miesto všetko ostatné vo svete. Pretože ak chceme prežiť ako kresťania, musíme sa vrátiť ku koreňom svojej viery. Tak myslením, ako i v živote.“, povedal biskup Judák.

Slávnostnou svätou omšou vyvrcholila púť na Skalku, na ktorej sa zúčastnilo vyše 4000 pútnikov. Nitrianska diecéza aj vďaka púti na Skalke prežila intenzívny pútnický víkend aj na púťach v Nitre a Topoľčiankach, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Tibor Ujlacký.( TK KBS, tu, ml; rp ) 20220719011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]