[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 30. 09. 2023   Meniny má Jarolím      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mariánske posolstvo pápeža Františka do Dominikánskej republiky
P:3, 18. 07. 2022 09:50, ZAH

Vatikán 18. júla (RV) Pápež František zaslal pozdravné posolstvo miestnej cirkvi v Dominikánskej republike, ktorá slávi mariánsky jubilejný rok pri príležitosti 100. výročia korunovácie milostivého obrazu Panny Márie z Altagracie. V Dominikánskej republike si ju veriaci ctia ako „Matku a ochrankyňu národa“.

„Táto mariánska úcta, ktorú tak hlboko prežívate, je znakom kresťanských koreňov, ktoré charakterizujú a oživujú vašu krajinu. Preto vás povzbudzujem, aby ste neochabovali vo svojom svedectve viery, aby ste sa starali o svoju lásku k Ježišovi a k Cirkvi a posilňovali ju príkladom a príhovorom Panny Márie,“ píše pápež František v posolstve vydanom 15. júla v rímskom Lateráne.

Na oslavy záveru jubilea, ktoré sa v Dominikánskej republike budú konať 15. augusta, vyslal pápež František arcibiskupa Edgara Peñu Parru, zástupcu vatikánskeho Štátneho sekretariátu. Pápežský legát pri tejto príležitosti odovzdá tamojšej mariánskej svätyni tradičný dar Svätého Otca - zlatú ružu.

Obraz Matky Božej „Nuestra Señora de la Altagracia” priniesli na karibský ostrov zo Španielska pri jednej z posledných výprav Krištofa Kolumba. Ide o originálne zobrazenie Matky Božej stojacej so zopätými rukami nad Ježiškom, ležiacim na slame, s láskavým materinským pohľadom upretým na dieťa. Na tento pohľad Panny Márie poukazuje aj Svätý Otec vo svojom posolstve, keď píše:

„Boh nám v Panne Márii dáva znamenie svojej blízkosti a nekonečnej nehy, s ktorou sa o nás stará. Láskyplný pohľad Matky, ktorá kontempluje Dieťa, ktoré s dôverou spí na jej kolenách, je pre nás výzvou, aby sme sa jej očami naučili vidieť Ježiša prítomného v našich blížnych a uvedomili si, že sme súčasťou tej istej ľudskej rodiny, ktorá je povolaná žiť spolu v bratstve a solidarite.“( TK KBS, RV, jb; rp ) 20220718017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]