[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 01. 2025   Meniny má Andrea      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánska konferencia o globálnom otepľovaní: Chrániť človeka i planétu
P:3, 14. 07. 2022 11:02, ZAH

Vatikán 14. júla (RV) Starostlivosť o náš spoločný domov je „morálnou povinnosťou všetkých mužov a žien ako Božích detí“ – to je myšlienka z posolstva pápeža Františka účastníkom vatikánskej konferencie organizovanej Pápežskou akadémiou vied o globálnom otepľovaní.

Téma dvojdňového podujatia, ktoré vrcholí dnes 14. júla, znie: „Odolnosť ľudí a ekosystémov v podmienkach klimatického stresu“ (Resilience of People and Ecosystems under Climate Stress). Ako píše pápež František, „v súčasnosti čelíme dvom výzvam: znížiť klimatické riziká redukovaním emisií a pomôcť ľuďom prispôsobiť sa postupne sa zhoršujúcim klimatickým zmenám“.  Pobáda nás to, „aby sme uvažovali o viacrozmernom prístupe k ochrane tak jednotlivcov, ako aj našej planéty“, konštatuje Svätý Otec.

Vo svetle biblického učenia (porov. Gn 2,15 a Mt 6,26.28-29) starostlivosť o náš spoločný domov nie je len utilitárnym úsilím, ale morálnou povinnosťou všetkých mužov a žien ako Božích detí, vysvetľuje pápež. Pripomína potrebu „ekologickej konverzie“ (Enc. Laudato si´ 216-221), ktorá si vyžaduje „zmenu myslenia a záväzok pracovať na odolnosti ľudí a ekosystémov, v ktorých žijú“.

„Toto obrátenie má tri dôležité duchovné prvky“, píše Petrov nástupca:

„Prvý zahŕňa vďačnosť za láskyplný a veľkorysý Boží dar stvorenstva.  Druhý si vyžaduje uznať, že sme spojení vo všeobecnom spoločenstve jedni s druhými i s ostatnými stvoreniami sveta. Tretí zahŕňa riešenie environmentálnych problémov nie ako izolovaní jednotlivci, ale solidárne ako spoločenstvo.“

Svätý Otec ďalej píše o potrebe spolupráce na všetkých úrovniach:

„Mám na mysli napríklad úlohu, ktorú môžu zohrávať ekonomicky najbohatšie národy pri znižovaní vlastných emisií a poskytovaní finančnej i technologickej pomoci, aby ich príklad mohli nasledovať menej prosperujúce oblasti sveta.

Kľúčový je aj prístup k čistej energii a pitnej vode, podpora poľnohospodárov na celom svete pri prechode na poľnohospodárstvo odolné voči zmene klímy, záväzok k udržateľným spôsobom rozvoja a k striedmemu životnému štýlu zameranému na zachovanie svetových prírodných zdrojov a poskytovanie vzdelávania a zdravotnej starostlivosti najchudobnejším a najzraniteľnejším obyvateľom sveta.“

Ďalšími obavami pápeža sú „strata biodiverzity a mnohé vojny, ktoré sa vedú v rôznych regiónoch sveta a ktoré spolu prinášajú škodlivé dôsledky pre prežitie a blahobyt ľudí, vrátane problémov potravinovej bezpečnosti a rastúceho znečistenia“.

„Všetko je vzájomne prepojené“, zdôrazňuje v posolstve Svätý Otec, ktorý zároveň pripomenul, že nedávno schválil pristúpenie Svätej stolice k Rámcovému dohovoru OSN o zmene klímy a aj o pristúpení k Parížskej dohode.



( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220714022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]