Vatikán 14. júla (RV) Treba vopred posilňovať mier, nie iba spätne reagovať na konflikty, hovorí vatikánsky diplomat Mons. Paul Richard Gallagher. Sekretár pre vzťahy so štátmi vystúpil na prezentácii programu 43. mítingu za priateľstvo medzi národmi, ktorý bude v auguste v talianskom Rimini. V odpovediach na otázky novinárov hovoril o vojne na Ukrajine a potvrdil pápežovu vôľu navštíviť našich východných susedov, termín však ešte nie je stanovený.
Pri prezentácii programu mítingu, ktorá sa konala v utorok 12. júla v Ríme na pôde Talianskeho veľvyslanectva pri Svätej stolici, Mons. Paul Richard Gallagher hovoril o pálčivom probléme pre diplomaciu, ktorým je vojna na Ukrajine. Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi sa podelil aj s týmito myšlienkami:
Zlyhanie diplomacie
„Ako diplomacia musíme uznať, že sme zlyhali. Nebola účinná, nedokázala sa vyhnúť tomuto konfliktu. Keď som v roku 2015 pricestoval z Austrálie do Ríma, pápež mi povedal, že nechce diplomaciu, ktorá reaguje, ale diplomaciu, ktorá predvída, teda preventívnu diplomaciu. Záležitosť Ukrajiny nám hovorí, že sa musíme snažiť predísť konfliktom, že diplomacia musí byť schopná vidieť závažnosť toho, čo sa deje vo svete. Musí zdôrazňovať základné princípy medzinárodného práva. To všetko predstavuje naše zlyhanie. Možno sme nič z toho nepovedali. Nemôžeme mlčať tvárou v tvár násiliu“.
Solidarita
„Pravdu povediac, neboli sme ľahostajní. Prijímanie ľudí utekajúcich pred vojnou sa rozbehlo v celej Európe. Vždy však hrozí nebezpečenstvo únavy, tej našej i ukrajinského ľudu vo vojne. Švajčiarska vláda odštartovala duchovné a materiálne znovuzrodenie Ukrajiny. Myslím si, že je azda príliš skoro hovoriť o rekonštrukcii, ale je dobré mať pozitívny postoj. Je však potrebné pomôcť Ukrajincom obnoviť sociálnu štruktúru krajiny s traumatizovanými ľuďmi, ktorí potrebujú sprevádzanie“.
Zmierenie a odpustenie
„Ako kňaz cítim povinnosť pamätať na to, že nemôžeme zanedbávať posolstvo zmierenia a odpustenia i napriek intenzite utrpenia. V Európe sme zažili zázrak mieru, ako bolo zmierenie medzi Francúzskom a Nemeckom niekoľko rokov po Druhej svetovej vojne. Každopádne však musíme obnoviť niektoré medzinárodné inštitúcie. Napríklad OBSE, ktoré by malo byť organizmom, ktorý nás chráni. Ale aj Európska únia a OSN.“
Mier
„Nesmieme na ukrajinskú krízu zabúdať. Dnes správy o vojne upadajú do zabudnutia. Naopak, musíme aj naďalej pamätať na Ukrajinu, na vojnu, udržiavať si stále vysokú pozornosť pre mierový projekt Božieho Ducha, aby sme znovu objavili pokoj, Boží dar, na ktorom musí človek spolupracovať.“
Tohtoročný Míting za priateľstvo medzi národmi, organizovaný katolíckym laickým hnutím Comunione e liberazione, sa bude konať v Rimini od 20. do 25. augusta na tému: Zanietenie pre človeka (Una passione per l´uomo). Medzi hosťami budú tento rok okrem cirkevných osobností aj viacerí talianski politici, medzi nimi premiér Draghi, predseda ústavného súdu Amato či európsky komisár Gentiloni. Pri otvorení vystúpi na tému mieru a zmierenia arcibiskup Pezzi z Moskvy, jeruzalemský latinský patriarcha Pizzaballa či kardinál Nzapalainga zo Stredoafrickej republiky.