[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatok Karmelskej Panny Márie slávili mariánski ctitelia vo Veľkom Šariši
P:3, 13. 07. 2022 10:54, DOM

Veľký Šariš 13. júla (TK KBS) V polovici júla sa na Slovensku každoročne slávia škapuliarske púte k Panne Márii Karmelskej. V druhý júlový víkend ctitelia putovali aj do Veľkého Šariša, kde sa konala odpustová slávnosť pri príležitosti sviatku Karmelskej Panny Márie.

Slávnosti predchádzal odpustový program, ktorý sa začal v diecéznej svätyni vo Veľkom Šariši. Veriaci sa zapojili do modlitby večeradla, nasledovala svätá omša za celú farnosť a následne adorácia za rodiny. Súčasťou duchovného programu bolo aj prijímanie nových členov do Bratstva sv. Škapuliara.

Škapuliarske bratstvo združuje veriacich, ktorí doživotne prijímajú hnedý plátenný škapuliar, s ktorým sa spája predovšetkým výsada ochrany Matky Božej za ich života i po smrti. Škapuliarske bratstvá, ktorým osvetu robí hlavne Rehoľa Karmelitánov, sú po svete mimoriadne obľúbené.  

V nedeľu 10. júla to žilo duchovným programom v Kostole sv. Jakuba a na priľahlom námestí už od skorého rána. Čakanie na hlavnú odpustovú slávnosť vyplnili veriaci modlitbami svätého ruženca. Slávnostná svätá pmša sa konala na Námestí sv. Jakuba vo Veľkom Šariši.

Kazateľom a hlavným celebrantom bol Ján Urban, riaditeľ – moderátor Arcibiskupského úradu v Košiciach. V príhovore vyzdvihol fenomén mariánskych pútnických miest. Spomenul však aj fakt, že mnohí si po pandémii cestu na púte či do chrámov hľadajú ťažko. A pritom je to práve mariánska úcta a modlitba k Panne Márii, ktorá môže pomôcť obnoviť vzťah človeka k Bohu.

„Veľkošarišský odpust“ sa stále teší veľkému záujmu nielen zo strany domácich farníkov, ale aj pútnikov z okolia. V Diecéznej svätyni je možné získať úplné odpustky jeden deň v roku, ktorý si určí veriaci, alebo keď sa koná spoločná púť. Z dejín je známe, že v roku 1764 vo Veľkom Šariši už jestvovalo Bratstvo Panny Márie Karmelskej. A samotné púte k Panne Márii Karmelskej tu zažili najväčší rozkvet  na prelome 19. a 20. storočia. Na samotný deň sviatku Panny Márie Karmelskej, teda 16. júla bude vo veľkom Šariši slúžiť svätú omšu novokňaz Maroš Varga.       

Zdroj: Košická arcidiecéza( TK KBS, ke, ml; pz ) 20220713021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]