Vatikán 13. júla (RV) Prefekt vatikánskeho Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini vystúpil v Tanzánii na plenárnom zasadaní členov Združenia biskupských konferencií východnej Afriky (AMECEA). Vo svojom „posolstve solidarity“ hovoril o komunikácii v spojitosti s ekológiou a integrálnym ľudským rozvojom. Zdôraznil dôležitosť rozhlasového vysielania pre africké krajiny i tamojšiu vyše 70-ročnú históriu Vatikánskeho rozhlasu vysielaného v siedmich jazykoch.
Združenie biskupov východnej Afriky (AMECEA) má členov z deviatich krajín: Eritrey, Etiópie, Kene, Malawi, Sudánu, Južného Sudánu, Tanzánie, Ugandy a Zambie. Téma ich 20. plenárneho zasadania znie: „Vplyv životného prostredia na integrálny ľudský rozvoj“.
Pomáhať šíriť ekologickú etiku
Prefekt Ruffini vo svojom príspevku pripomenul, že „medzi starostlivosťou o náš spoločný domov a komunikáciou existuje hlboká analógia: obe sú založené na spoločenstve, na vzťahoch, na našom prepojení medzi sebou navzájom a so všetkým.“
Ako povedal, „úlohou komunikácie je tiež pripomenúť nám, že je potrebné zdôrazniť vnútorné prepojenie medzi ľudským osudom a prírodným prostredím, aby sme vychovali zodpovedných občanov, ktorí by boli skutočnými správcami planéty, a nie iba jej konzumentmi“.
„Komunikácia môže pomôcť šíriť ekologickú etiku“, „môže prispieť k rozvoju globálneho ekologického občianstva“, skonštatoval prefekt Ruffini.
Významná úloha Vatikánskeho rozhlasu
Šéf vatikánskych médií zároveň hovoril o 70-ročnej prítomnosti vysielania Vatikánskeho rozhlasu vo východoafrickom regióne. Prenášaný je najmä diecéznymi katolíckymi rozhlasovými stanicami, ktorých nebývalý rozmach nastal najmä po špeciálnej biskupskej synode v roku 1994, venovanej Afrike. Takmer každá diecéza v týchto krajinách má svoju vlastnú katolícku rozhlasovú stanicu.
„Rozhlas je veľmi silné médium, ktoré vo väčšine krajín Afriky stále zohráva veľmi dôležitú úlohu“, pripomenul prefekt Ruffini a skonštatoval, že „za posledných 70 a viac rokov mal Vatikánsky rozhlas špecializované denné vysielanie [pre tento región] v angličtine, francúzštine, portugalčine, swahilčine, tigrinčine, amharčine a príležitostne aj v somálčine“.