[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Šéf vatikánskych médií v Tanzánii: Rozhlas je silné médium pre Afriku
P:3, 13. 07. 2022 09:54, ZAH

Vatikán 13. júla (RV) Prefekt vatikánskeho Dikastéria pre komunikáciu Paolo Ruffini vystúpil v Tanzánii na plenárnom zasadaní členov Združenia biskupských konferencií východnej Afriky (AMECEA). Vo svojom „posolstve solidarity“ hovoril o komunikácii v spojitosti s ekológiou a integrálnym ľudským rozvojom. Zdôraznil dôležitosť rozhlasového vysielania pre africké krajiny i tamojšiu vyše 70-ročnú históriu Vatikánskeho rozhlasu vysielaného v siedmich jazykoch.

Združenie biskupov východnej Afriky (AMECEA) má členov z deviatich krajín: Eritrey, Etiópie, Kene, Malawi, Sudánu, Južného Sudánu, Tanzánie, Ugandy a Zambie. Téma ich 20. plenárneho zasadania znie: „Vplyv životného prostredia na integrálny ľudský rozvoj“.

Pomáhať šíriť ekologickú etiku

Prefekt Ruffini vo svojom príspevku pripomenul, že „medzi starostlivosťou o náš spoločný domov a komunikáciou existuje hlboká analógia: obe sú založené na spoločenstve, na vzťahoch, na našom prepojení medzi sebou navzájom a so všetkým.“

Ako povedal, „úlohou komunikácie je tiež pripomenúť nám, že je potrebné zdôrazniť vnútorné prepojenie medzi ľudským osudom a prírodným prostredím, aby sme vychovali zodpovedných občanov, ktorí by boli skutočnými správcami planéty, a nie iba jej konzumentmi“.

„Komunikácia môže pomôcť šíriť ekologickú etiku“, „môže prispieť k rozvoju globálneho ekologického občianstva“, skonštatoval prefekt Ruffini.

Významná úloha Vatikánskeho rozhlasu

Šéf vatikánskych médií zároveň hovoril o 70-ročnej prítomnosti vysielania Vatikánskeho rozhlasu vo východoafrickom regióne. Prenášaný je najmä diecéznymi katolíckymi rozhlasovými stanicami, ktorých nebývalý rozmach nastal najmä po špeciálnej biskupskej synode v roku 1994, venovanej Afrike. Takmer každá diecéza v týchto krajinách má svoju vlastnú katolícku rozhlasovú stanicu.

„Rozhlas je veľmi silné médium, ktoré vo väčšine krajín Afriky stále zohráva veľmi dôležitú úlohu“, pripomenul prefekt Ruffini a skonštatoval, že „za posledných 70 a viac rokov mal Vatikánsky rozhlas špecializované denné vysielanie [pre tento región] v angličtine, francúzštine, portugalčine, swahilčine, tigrinčine, amharčine a príležitostne aj v somálčine“.( TK KBS, RV, zk; rp ) 20220713015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]