Lotyšsko 12. júla (TK KBS) Lotyšský páter Andris Ševels MIC z Rigy preložil Denníček sv. Faustíny Kowalskej do lotyšského jazyka, informovali sestry z Kongregácie Matky Božieho Milosrdenstva. Denníček je doteraz preložený do viac ako 40 jazykov. Na webstránke milosrdenstvo.sk a v aplikácii Faustyna.pl je možné nájsť celý text Denníka v nasledujúcich jazykoch - po poľsky, anglicky, nemecky, španielsky, rusky, taliansky, francúzsky a po slovensky.
Svätá Faustína sa narodila 25. augusta 1905 v malej dedine západne od mesta Lodž v Poľsku. Bola tretím dieťaťom z desiatich súrodencov. Pri krste jej dali meno Helena. Keď mala takmer dvadsať rokov, vstúpila do „Kongregácie sestier našej Panej Milosrdenstva“. Členky tejto kongregácie sa venovali starostlivosti a výchove mladých problémových žien.
Rok po vstupe do kláštora prijala rehoľný habit a meno „sestra Mária Faustína“. V tridsiatich rokoch dostala sestra Faustína od Boha milosť a posolstvo, aby rozšírila vieru a úctu k Božiemu milosrdenstvu. Mala hlásať plán Božieho milosrdenstva a záchrany pre celý svet. Nebola to ľahká úloha. Jej celý život spočíval v napodobňovaní Kristovej obety – bol to život žitý pre iných.
Podľa Božej požiadavky ochotne ponúkala samú seba utrpeniu v spoločenstve s Bohom, aby tak odčinila hriechy iných. V každodennom živote sa stávala ženou milosrdenstva, prinášajúcou radosť a pokoj iným. Písala o Božom milosrdenstve a povzbudzovala iných k viere v Neho, a tak pripravovala svet na jeho opätovný príchod.
Osobitná zbožnosť k Nepoškvrnenej Márii a ku sviatostiam Eucharistie a zmierenia jej dala silu zniesť všetky jej trápenia, ktoré ponúkla Bohu za Cirkev a tých, ktorí to potrebovali. Osobitne sa modlila za veľkých hriešnikov a umierajúcich. Písala a trpela v tajnosti, iba jej duchovná predstavená a niekoľko zasvätených osôb vedelo, že v jej živote má miesto niečo nezvyčajné a významné.
Po jej smrti na tuberkulózu v roku 1938 boli dokonca aj jej najbližší spoločníci ohromení, keď zistili, aké mala táto pokorná a vždy veselá sestra obrovské utrpenie a zároveň hlboké mystické zážitky.
Vzala si hlboko k srdcu Božie evanjelium, ktoré nariaďuje „byť milosrdným ako je milosrdný náš Nebeský Otec“, rovnako ako pokyny jej spovedníka, aby konala takým spôsobom, aby každý, kto s ňou príde do kontaktu, odchádzal plný radosti.
Kanonizovaná bola v roku 2000 sv. Jánom Pavlom II. a jej meno sa rýchlo stalo známym v celom svete. V Božom ľude, rovnako u duchovných pastierov ako u laických veriacich, sa tým ešte viac rozšírila úcta k Božiemu milosrdenstvu, jeho vzývanie a dosvedčovanie životom.
Katolícka cirkev latinského obradu si každoročne v termíne 5. októbra pripomína ľubovoľnú spomienku sv. Faustíny Kowalskej, panny. Jej zaradenie do Všeobecného rímskeho kalendára ustanovila dekrétom Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Na Slovensku už táto ľubovoľná spomienka existuje, rozhodli o nej biskupi Slovenska.