[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež ukrajinským gréckokatolíckym biskupom: Prinášajte útechu a povzbudenie
P:3, 12. 07. 2022 09:45, ZAH

Vatikán  12. júla (TK KBS) V posolstve Jeho Blaženosti Ševčukovi sa František obracia k biskupom zhromaždeným na synode v Poľsku a potvrdzuje svoju blízkosť ukrajinskému ľudu: „Nech je cirkev miestom, odkiaľ sa čerpá nádej“.

Obraz použitý Františkom je dobre známy: pastier, ktorý je cítiť ovcami. Myšlienka, ktorá je pápežovi drahá a ktorú znovu navrhol aj ukrajinským gréckokatolíckym biskupom, ktorí sa od 7. júla do budúceho piatku schádzajú na synode v poľskom Przemysle, čo je miesto zvolené ako alternatíva ku Kyjevu, kde by sa stretnutie konalo za normálnych okolností, čo sa však kvôli vojnovému konfliktu stalo neuskutočniteľným. František ich predovšetkým uisťuje o svojich modlitbách a o svojej blízkosti k utrpeniu ukrajinského ľudu.

František pripomenul pamiatku ľvovských mučeníkov, ktorú si pripomenul 27. júna – mučeníkov, ktorých Ján Pavol II. vyzdvihol na oltár v roku 2001 počas svojej cesty na Ukrajinu - a zdôraznil, že súčasné okolnosti konfliktu robia zrozumiteľnejšie okolnosti života kňazov, rehoľníkov a rehoľníčok, ktorí sa stali obeťami komunistického režimu. Pápež ďalej povzbudzuje ukrajinských gréckokatolíckych biskupov, aby „mali za cieľ dobro Cirkvi a každého veriaceho“. Cirkev je teda „miestom stretnutia a vzájomnej pomoci“, najmä pri sprevádzaní veriacich.

Toto sprevádzanie František načrtol pri stretnutí s metropolitmi v Ríme v roku 2019, keď hovoril aj s vyšším arcibiskupom ukrajinských gréckokatolíkov, Jeho Blaženosťou Svjatoslavom Ševčukom. Pápež citoval kľúčovú pasáž z tejto reči v posolstve, ktoré teraz zaslal synode prebiehajúcej v Przemysli. Blízkosť pastierov k veriacim, povedal pri tejto príležitosti, „je kanálom, ktorý sa buduje deň za dňom a ktorý prináša živú vodu nádeje“. Buduje sa „stretnutie za stretnutím“, s kňazmi, „ktorí poznajú a berú si k srdcu starosti ľudí, a s veriacimi, ktorí si vďaka starostlivosti, ktorú dostávajú, osvojujú si hlásané evanjelium, ktoré im pastieri odovzdávajú“.
František v závere posolstva vyzýva, aby cirkev „bola miestom, kde človek čerpá nádej, kde nájde vždy otvorené dvere, kde dostane útechu a povzbudenie“.( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20220712014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]