[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 21. 12. 2024   Meniny má Bohdan      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež píše mladým ľuďom Európy: Premeňte Starý kontinent na nový
P:3, 11. 07. 2022 16:33, ZAH

Vatikán 11. júla (RV) Pápež František zaslal rozsiahle posolstvo účastníkom Konferencie mládeže Európskej únie, ktorá sa koná od 11. do 13. júla v Prahe. V texte posolstva i v krátkom odkaze cez Twitter Svätý Otec pozýva mladých Európanov „premeniť «starý kontinent» na «nový»“. Posolstvo publikovali vo Vatikáne práve v dnešný pondelok 11. júla, keď sa v Cirkvi slávi sviatok sv. Benedikta, patróna Európy.

Európska konferencia mládeže (EU Youth Conference 2022), organizovaná v rámci českého predsedníctva v EÚ, je 9. cyklom „Dialógu EÚ pre mladých“. Má za cieľ vytvárať kontakt mladých ľudí s tými, čo majú zodpovednosť v oblasti rozhodovania. Tri stovky účastníkov v Prahe debatujú na tému: „Spoločne pracovať na udržateľnej a inkluzívnej Európe“.

Pápež pri tejto príležitosti pobáda mladých ľudí, aby „predstavili svetu novú tvár Európy“ a pričiniť sa o to, aby viac vojna nemala v Európe miesto. Ako vzor im dáva blahoslaveného mučeníka Franza  Jägerstättera, ktorý sa hrdinsky zachoval voči Hitlerovi a v mene výhrady vo svedomí odmietol za cenu vlastného života vojnové zabíjanie. Prinášame rozsiahle časti pápežovho posolstva.

Myšlienky z posolstva pápeža Františka

 

„Drahí mladí!

Som veľmi rád, že sa môžem prihovoriť vám, ktorí sa zúčastňujete na Európskej konferencii mládeže. Chcel by som vám povedať niečo, čo mi veľmi leží na srdci. V prvom rade by som vás chcel pozvať premeniť „starý kontinent“ na „nový kontinent“, a toto je možné len s vami. Viem, že vaša generácia má v rukách niektoré dobré karty: ste pozorní mladí ľudia, menej ideologizovaní, zvyknutí študovať v iných európskych krajinách, otvorení dobrovoľníckym skúsenostiam, citliví na otázky životného prostredia. Preto cítim, že tu je nádej.

Vy, mladí Európania, máte dôležité poslanie. Ak sa vaši predkovia v minulosti vydali na iné kontinenty nie vždy za ušľachtilými záujmami, teraz je na vás, aby ste svetu ukázali novú tvár Európy.

Pokiaľ ide o pôvod názvu „Európa“, stále nemáme vysvetlenie, ktoré by bolo isté. Spomedzi rôznych hypotéz je jedna obzvlášť sugestívna: vracia sa k výrazu „eurús op“, číže „veľké oko“, „široký pohľad“, ktorý evokuje schopnosť pozerať sa ďalej. Európa, mytologická postava, do ktorej sa zamilovali bohovia, bolo meno „dievčaťa s veľkými očami“. Preto si myslím, že aj vy, mladí Európania, ste ľudia so širokým, otvoreným pohľadom, ktorí sa dokážu pozerať ďalej.

Možno ste už počuli o iniciatíve, ktorá sa začala v septembri 2019 a nazýva sa Globálna výchovná aliancia. Ide o spojenectvo výchovnovzdelávacích pracovníkov z celého sveta, ktorého cieľom je vychovávať mladé generácie k bratstvu. Keď však vidíme, ako sa vodí tomuto svetu pod vedením dospelých a starých ľudí, zdá sa, že by ste možno vy mali byť tými, ktorí budú dospelých vychovávať k bratstvu a mierovému spolužitiu!

Jedným z prvých záväzkov Výchovnej aliancie je načúvať deťom, dospievajúcim a mládeži. Takže, drahí mladí, dajte počuť svoj hlas! Ak vás nepočúvajú, kričte ešte hlasnejšie, robte hluk, máte plné právo vyjadriť sa k tomu, čo sa týka vašej budúcnosti. Povzbudzujem vás, aby ste boli podnikaví, tvoriví a kritickí: viete, že keď má učiteľ v triede náročných, kritických a pozorných žiakov, stimuluje ho to k intenzívnejšej práci a lepšej príprave hodín.

V tejto Aliancii neexistujú „odosielatelia“ a „prijímatelia“, ale všetci sme povolaní vychovávať sa v spoločenstve, ako to navrhol brazílsky pedagóg Paulo Freire. Preto sa nebojte byť nároční: máte právo dostať pre vás samých to najlepšie, rovnako ako vaši vychovávatelia majú povinnosť dať zo seba to najlepšie.“

Vo svojom posolstve ďalej pápež František hovorí o dvoch z podnetov Globálnej výchovnej aliancie, ktoré korešpondujú aj s náplňou súčasnej Európskej konferencie mládeže v Prahe.  Ako prvý podnet uvádza „Otvorenie sa pre prijatie“. Pápež vysvetľuje: „Ide tu o hodnotu inklúzie: nenechať sa vtiahnuť do krátkozrakých ideológií, ktoré vám chcú ukázať druhého človeka, ktorý je odlišný, ako nepriateľa. Druhý človek je bohatstvom.“ Svätý Otec ďalej vysvetľuje:

„Hlavným cieľom Výchovnej aliancie je vychovávať všetkých k bratskejšiemu životu, založenému nie na konkurovaní si, ale na solidarite. Vašou najväčšou túžbou, drahí mladí, by nemalo byť dostať sa do elitného vzdelávacieho prostredia, kam sa dostanú len tí, ktorí majú veľa peňazí. Tieto inštitúcie majú často záujem na zachovaní status quo, na formovaní ľudí, ktorí zabezpečia, že systém bude fungovať tak, ako je. Skôr by sa mali oceniť tie skutočnosti, ktoré spájajú kvalitu vzdelávania so službou blížnemu, s vedomím, že cieľom výchovy je rast človeka zameraného na spoločné dobro. Práve tieto skúsenosti solidarity zmenia svet, nie tie „exkluzívne“ (a vyraďujúce) skúsenosti elitných škôl. Excelentnosť áno, ale pre všetkých, nielen pre niektorých.“

Pápež vo svojom posolstve mladým odporúča na štúdium niekoľko textov. Prvé dva sa týkajú všeľudského bratstva: „Odporúčam vám prečítať si encykliku Fratelli tutti (z 3. októbra 2020) a Dokument o ľudskom bratstve (zo 4. februára 2019), podpísaný spolu s veľkým imámom Al-Azharu.“

Po prvom podnete k vytváraniu bratstva dáva pápež František mladým aj druhý podnet, ktorým je starostlivosť o životné prostredie, alebo ako píše, „starostlivosť o náš spoločný domov“. Mladých povzbudzuje týmito slovami:

„Nenechajte sa zviesť sirénami, ktoré ponúkajú život v luxuse vyhradený pre malý zlomok sveta: kiež máte „veľkorysé oči“, aby ste videli celý zvyšok ľudstva, ktoré sa nezužuje na malú Európu; usilujte sa o dôstojný a triezvy život bez luxusu a plytvania, aby všetci mohli obývať svet s dôstojnosťou. Je naliehavo potrebné znížiť spotrebu nielen fosílnych palív, ale aj mnohých nadbytočných vecí; a rovnako je vhodné, v niektorých oblastiach sveta, konzumovať menej mäsa: aj to môže prispieť k záchrane životného prostredia.“

Pri tomto druhom podnete odporúča pápež svoj text z roku 2015 o integrálnej ekológii: „V tejto súvislosti bude dobré, – ak ste tak ešte neurobili – prečítať si encykliku Laudato si'“. V ďalšej časti posolstve pápež František reaguje na vojnu na Ukrajine:

„Drahí mladí, zatiaľ čo vy organizujete vašu konferenciu, na Ukrajine, ktorá nie je v EÚ, ale je v Európe, sa vedie absurdná vojna. Pridáva sa k množstvu konfliktov, ktoré sa odohrávajú v rôznych regiónoch sveta, a tak ešte viac poukazuje na urgentnú potrebu Výchovnej aliancie, ktorá by všetkých vychovávala k bratstvu.

Myšlienka zjednotenej Európy vznikla zo silnej túžby po mieri po toľkých vojnách, vedených na kontinente, a priviedla k mierovému obdobiu, ktoré trvalo 70 rokov. Teraz sa musíme všetci angažovať v skoncovaní s touto vojnovou spúšťou, kde ako zvyčajne rozhoduje niekoľko mocných a posiela tisíce mladých ľudí bojovať a umierať. V takýchto prípadoch je legitímne sa vzbúriť!

Ktosi povedal, že keby svetu vládli ženy, nebolo by toľko vojen, pretože ten, kto má za úlohu dávať život, nemôže si voliť to, čo vedie k smrti. Rovnako si myslím, že keby svetu vládli mladí, nebolo by toľko vojen: tí, ktorí majú celý život pred sebou, ho nechcú rozkúskovať a zahodiť, ale chcú ho žiť naplno.

Chcel by som vás pozvať, aby ste zoznámili s výnimočnou postavou mladého  predstaviteľa výhrady vo svedomí, mladého Európana s „veľkým pohľadom“, ktorý počas druhej svetovej vojny bojoval proti nacizmu, Franza Jägerstättera, ktorého pápež Benedikt XVI. vyhlásil za blahoslaveného. Franz bol mladý rakúsky roľník, ktorý kvôli svojej katolíckej viere odmietol prisahať vernosť Hitlerovi a ísť do vojny.

Franz bol veselý, sympatický a bezstarostný chlapec, ktorý v dospelosti aj vďaka svojej manželke Františke, s ktorou mal tri deti, zmenil svoj život a dozrel v hlbokom presvedčení. Keď ho vyzvali do zbrane, odmietol, pretože považoval za nespravodlivé zabíjať nevinné životy. Jeho rozhodnutie vyvolalo ostré reakcie zo strany komunity, starostu, ba aj príbuzných. Jeden kňaz sa ho snažil odradiť pre dobro jeho rodiny. Všetci boli proti nemu, okrem jeho manželky Františky, ktorá, hoci vedela o obrovskom nebezpečenstve, vždy stála pri svojom manželovi a podporovala ho až do konca.

Napriek vábeniam i mučeniu sa Franz radšej nechal zabiť, ako by mal zabíjať. Vojnu považoval za totálne neospravedlniteľnú. Keby všetci mladí muži povolaní do zbrane urobili to, čo on, Hitler by nemohol uskutočniť svoje diabolské plány. Zlo potrebuje komplicov, aby zvíťazilo.

Franz Jägerstätter bol zabitý vo väznici, v ktorej bol uväznený aj jeho rovesník Dietrich Bonhoeffer, mladý nemecký luteránsky teológ a odporca nacizmu, ktorého postihol rovnaký tragický koniec.

Títo dvaja mladí muži „s veľkým pohľadom“ boli zabití, pretože zostali verní ideálom svojej viery až do konca. A tu vidíme štvrtý rozmer výchovy: po poznaní seba samého, druhých a stvorenstva, napokon je to poznanie začiatku a konca všetkého.

Drahí európski mladí, pozývam vás, aby ste sa pozerali ďalej, do výšky, aby ste vždy hľadali zmysel svojho života, svoj pôvod, svoj cieľ, Pravdu, pretože nežijeme, ak nehľadáme Pravdu. Kráčajte s nohami pevne na zemi, ale so širokým pohľadom, otvoreným k obzoru, k nebu.

Pomôže vám pri tom čítanie apoštolskej exhortácie Christus vivit, ktorá je určená predovšetkým mladým. A potom vás všetkých pozývam na budúcoročné Svetové dni mládeže v Lisabone, kde sa môžete podeliť o svoje najkrajšie sny s mladými ľuďmi z celého sveta.“



( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20220711025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]