[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin sa rozlúčil s Južným Sudánom: „Je čas zbúrať múry nenávisti“
P:3, 09. 07. 2022 17:52, ZAH

Rím 9. júla (TK KBS) Z týždňovej cesty do Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu sa dnes 9. júla vrátil do Ríma vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin. V juhosudánskom hlavnom meste Džuba v závere svojej návštevy slávnostne požehnal základný kameň novej nunciatúry. Miestnym obyvateľom vyjadril blízkosť Svätého Otca a politikom jeho povzbudenie skutočne naplniť záväzky prijaté v mierových dohodách.

V stredu 6. júla vatikánsky štátny sekretár navštívil „perifériu periférií“ - juhosudánsky utečenecký tábor Bentiu, kde žije v katastrofálnych podmienkach 150 tisíc vnútorne vysídlených. Sú tu bez čistej vody, s otvorenou kanalizáciou a často sa tu šíria epidémie -  od žltačky, cez maláriu až po choleru.  Ide o vysídlencov v dôsledku občianskej vojny v rokoch 2013-2020, ale aj v dôsledku obrovských záplav, najmä od roku 2019. Aj tohtoročné rekordné dažde spôsobili zaplavenie celých oblastí. Obyvateľom znemožnili život, zabránili im v akejkoľvek poľnohospodárskej činnosti a pripravili ich o státisíce hospodárskych zvierat.

Kardinál Parolin  slávil vo štvrtok v hlavnom meste Džuba za účasti 15 tisíc veriacich svätú omšu v areáli pamätníka miestneho štátnika. Prítomní boli miestny prezident Salva Kiir Mayardit i viceprezident Riek Machar, ktorí sú na čele súperiacich strán, zapojených v len pomaly napredujúcom zmierovacom procese.

Dosť bolo bratovražedných bojov, vojnou a korupciou sa mier nedosiahne, zdôraznil v homílii pápežský vyslanec. Vyjadril sa týmito slovami:

„Zlo vo svete sa nedá poraziť zbraňami sveta. Ak chceš mier, nemôžeš ho dosiahnuť vojnou. Ak chceš spravodlivosť, nemôžeš ju dosiahnuť nespravodlivými a skorumpovanými metódami. Ak chceš zmierenie, nemôžeš použiť pomstu. Ak chceš slúžiť svojim bratom a sestrám, nemôžeš s nimi zaobchádzať ako s otrokmi. Ak chceme budovať budúcnosť mieru, potom je len jedna cesta: milovať sa navzájom a žiť ako bratia a sestry.“

„Keď totiž necháme príliš veľa priestoru pre zášť a zatrpknutosť srdca, keď otravujeme svoju pamäť nenávisťou, keď pestujeme hnev a neznášanlivosť, ničíme sami seba,“ upozornil v homílii kard. Parolin a pripomenul, že „je čas konať“:

„Teraz je čas, keď Boh, ktorý vždy počuje volanie svojho utláčaného ľudu, od nás žiada, aby sme boli dômyselnými tvorcami novej budúcnosti. Teraz je čas zodpovednosti a konkrétnych činov, čas zbúrať múry nenávisti, zlomiť jarmo všetkej nespravodlivosti, odpustením a zmierením vyprať rúcha nasiaknuté krvou a násilím.“

 

Kardinál Parolin v Džube zároveň požehnal základný kameň novej apoštolskej nunciatúry (ide o tehlu pochádzajúcu zo Svätej brány Vatikánskej baziliky), stretol sa s miestnym klérom a rehoľníkmi, s členmi Rady cirkví, ako aj s reprezentantmi „prechodného“ parlamentu krajiny.

Pred svojím odchodom pápežský vyslanec slávil svätú omšu v miestnom seminári, navštívil katolícku univerzitu a napokon i centrum pre hendikepované deti v Usratune, kde žije 400 malých pacientov postihnutých rozličnými telesnými deformáciami, stratou zraku, autizmom, no prevažne rázštepom chrbtice a hydrocefáliou. Centrum však poskytuje aj psychologickú podporu ich rodinám.

Pripomeňme, že prvou etapou osemdňovej cesty kardinála Parolina ako vyslanca Svätého Otca bola 1. - 4. júla návšteva Konžskej demokratickej republiky.( TK KBS, RV zk; pz ) 20220709005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]