[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sestry Matky Terezy museli opustiť Nikaraguu, štát im zrušil právnu subjektivitu
P:3, 08. 07. 2022 14:55, ZAH

Nikaragua 8. júla (TK KBS) Rehoľné sestry z Kongregácie misionárok lásky museli odísť z Nikaraguy. Tamojšia vláda totiž vydala dekrét, následne schválený parlamentom, ktorým zrušila právnu subjektivitu 101 mimovládnych organizácií, vrátane združenia Misionárok lásky.

Podľa ministerstva vnútra rehoľníčky nesplnili niektoré zákonné povinnosti a porušili predpisy proti praniu špinavých peňazí, financovaniu terorizmu a financovaniu šírenia zbraní hromadného ničenia. V správe sa tiež uvádza, že Misionárky lásky nemajú akreditáciu ministerstva rodiny na vykonávanie svojich aktivít a že nemajú povolenie ministerstva školstva na vykonávanie svojej činnosti v oblasti vzdelávania.

Exekutíva okrem toho tvrdí, že sestry nenahlásili finančné udania ani nezverejnili svoje aktivity v meste Granada a že ich príjmy z darov sa nezhodujú s predloženou dokumentáciou. Okrem toho je správna rada ich združenia zložená výlučne z občanov iných národností, zatiaľ čo nový zákon 1115, ktorý upravuje mimovládne organizácie, stanovuje, že len 25% môže pochádzať zo zahraničia.

Sestry Matky Terezy, pôsobiace v Nikarague v rôznych zariadeniach pre núdzne deti, mladých ľudí a starších ľudí, tak museli opustiť krajinu. S vyhostením rehoľníčok vyjadril na sociálnej sieti Twitter nespokojnosť pomocný biskup Managuy Mons. Silvio José Baez: „Veľmi ma zarmucuje, že diktatúra prinútila Misionárky lásky Matky Terezy z Kalkaty opustiť krajinu. Nič neospravedlňuje oberanie chudobných o charitatívnu starostlivosť. Oni sú svedectvom láskyplnej služby, ktorú sestry preukazujú.“

Svoju solidaritu so sestrami vyjadrila na Twitteri aj Latinskoamerická konfederácia reholí, ktorá uviedla, že „táto nepochopiteľná situácia“ spája a posilňuje, aby „naďalej dávali hlas tým najchudobnejším, ktorí dnes trpia dôsledkami tohto rozhodnutia nikaragujskej vlády“.

Pripomeňme, že z krajiny bol v marci vyhostený apoštolský nuncius Mons. Waldemar Stanislaw Sommertag, ktorý v Manague pôsobil od roku 2018.

Spomenutých 101 organizácií, ktoré boli v týchto dňoch nútené v krajine ukončiť svoju činnosť, sa pripojilo k už viac než 750 organizáciám, ktorým vláda v posledných rokoch odoprela právnu subjektivitu. V máji bol na rade Inštitút Jána XXIII., ktorý je spojený s Univerzitou Strednej Ameriky (UCA) a ktorý pomáhal približne 400 000 ľuďom prostredníctvom svojich programov na podporu bývania, globálnych ekologických projektov a predovšetkým v oblasti zdravotnej starostlivosti. Začiatkom júna zas musela ukončiť svoje vysielanie TV Merced – katolícka sieť v diecéze Matagalpa.( TK KBS, RV zk; pz ) 20220708019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]