[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kresťania najmä z Nigérie a Burkiny Faso prežívajú kruté prenasledovanie
P:3, 08. 07. 2022 09:37, ZAH

Burkina Faso 8. júla (TK KBS) V noci z 3. na 4. júla zavraždili najmenej 20 dedinčanov pred kostolom v Bourasso v diecéze Nouna na severozápade Burkiny Faso.

Skupiny teroristov útočia v tomto regióne opakovane už dva roky. Podľa svedectiev postupujú stále rovnako: ozbrojení muži v kuklách vniknú sediac po dvoch na motorkách do dediny a vyhrážajú sa.

Aj tentokrát ohrozovalo niekoľko desiatok teroristov obyvateľstvo už v podvečerných hodinách. Následne odišli, no v noci sa vrátili a nahnali miestnych na námestie pred kostol.

Na naliehanie a prosby, aby ich ušetrili, reagovali ozbrojenci streľbou do davu. Potom sa vydali ďalej do dediny a pokračovali v strieľaní.

Zabili tu najmenej 20 dedinčanov - kresťanov, no i vyznávačov tradičného afrického náboženstva.

Kňaz zo katedrálnej farnosti v Nouna je zdrvený: "Poznal som takmer všetky obete. Títo dedinčania nemajú nič spoločné s politikou alebo teroristickými skupinami. Nemajú sa čím brániť, keď sú napadnutí."

"Napriek všetkému si zachovávame nádej. Zachovávame si odvahu žiť dni, ktoré nám Boh dal," hovorí kňaz pre ACN a uzatvára: "Tu, keď vstávate, viete, že žijete, ale neviete, či budete žiť ešte aj večer."

V Nigérii pribúdajú útoky, no i únosy a úmrtia kňazov. Koncom júna neznámi ozbrojenci uniesli a zabili 41-ročného farára Christophera Odiu z Ikabigdo v štáte Edo. Podobne zavraždili aj 50-ročného otca Vita Borogo zo štátu Kaduna. 

V sobotu večer 2. júla v štáte Edo zastavili ozbrojenci dvoch kňazov z diecézy Uromi, ktorí sa vracali domov z konferencie v meste Benin, a uniesli ich z auta do buša. 

Bezpečnostným silám sa včera v skorých ranných hodinách našťastie podarilo otca Petra Udo a otca Philemona Oboh oslobodiť.

Arcibiskup Matthew Man-Oso Ndagoso z diecézy Kaduna pre ACN vysvetľuje:
"Za posledné tri roky uniesli osem mojich kňazov, troch zabili a jedného uväznili na tri roky a dva mesiace. Štyria boli prepustení. V päťdesiatke mojich farností nemôžu kňazi bývať vo svojich farách, keďže sú terčom útokov. Považujú ich totiž za ľahký zdroj peňazí na výkupné. Nemôžem vykonávať pastoračné návštevy ako zvyčajne, kňazi nemôžu chodievať do dedín a slúžiť omše. Ľudia majú strach obrábať svoje polia, a tak prichádzajú o živobytie."

Cirkev v Nigérii a v Burkine Faso krváca. Tamojší veriaci a ich kňazi sú mučeníkmi dnešných čias, ktorí kladú všetko, ba aj svoje životy za vernosť Kristovi.

Nadácia ACN ostro odsudzuje tieto útoky na bezbranných ľudí. Už 75 rokov sa zároveň snažíme prinášať pomoc a útechu trpiacim kresťanským komunitám. 

V Burkine Faso ako aj v Nigérii je ACN - Pomoc trpiacej cirkvi vďaka darom od dobrodincov prítomná v takmer dvoch stovkách projektov. 

Patria medzi ne napríklad: 

  • podpora formácie seminaristov a kňazov, 
  • vzdelávanie vo viere, 
  • prostriedky na transport v náročnom teréne, 
  • rekonštrukcie a výstavba potrebnej infraštruktúry.

Zasadzuje sa tiež o informovanie verejnosti o utrpení a diskriminácii kresťanov v Nigérii a Burkine Faso. Je dôležité dať obetiam hlas, aby rozhodovacie orgány nemohli ignorovať problémy v týchto krajinách.

Veď len v Nigérii bolo minulý rok zavraždených viac ako 4650 kresťanov. 

Organizácia ACN - Pomoc trpiacej cirkvi prosím o pomoc. Darom pomôžete trpiacim a utláčaným kresťanom v afrických krajinách zmierniť ich utrpenie a núdzu. Umožníte tiež pokračovať v zastupovaní záujmov a práv prenasledovanej a trpiacej Cirkvi.

TK KBS informovala Dorota Luteránová( TK KBS, ACN lf; pz ) 20220708017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]