[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Južnom Sudáne privítali kardinála Parolina, vyslaného pápežom Františkom
P:3, 06. 07. 2022 08:50, ZAH

Južný Sudán 6. júla (TK KBS) Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin ako vyslanec Svätého Otca začal v utorok 5. júla druhú etapu svojej africkej cesty, keď zavítal do Južného Sudánu. Okrem stretnutí s verejnými predstaviteľmi tu navštívi tábor pre vysídlené obyvateľstvo a bude sláviť omšu s miestnym katolíckym spoločenstvom. V Konžskej demokratickej republike bol predtým kard. Parolin pri slávnostnom podpise piatich dohôd medzi miestnou Cirkvou a štátom.

Po príchode do juhosudánskeho hlavného mesta Džuba mal kardinál Pietro Parolin na programe stretnutia s prezidentom a viceprezidentom krajiny a tiež s miestnym biskupským zborom. „Je pre mňa veľkou radosťou byť tu a zostať tu niekoľko dní, aby som celebroval, modlil sa, stretával sa s ľuďmi“, a to „v mene Svätého Otca Františka, ktorý vás vždy nosí vo svojom srdci a ktorému záleží na pokoji a zmierení v Južnom Sudáne a sleduje dobrý vývoj vzťahov“, povedal kardinál Parolin biskupom po prílete do krajiny.

Ako štátny sekretár zdôraznil pre vatikánske médiá ešte pred príletom, „situácia [v Južnom Sudáne], a to aj tá politická, je veľmi citlivá. Preto treba naďalej, ako to vždy robila Svätá stolica, trvať na mieri, aby sa umožnilo zmierenie a dospelo sa k dohodám, ktoré by uzavreli bolestnú stránku. Dúfame, že sa to podarí aj pri ďalších voľbách v roku 2023.“

Vatikánsky štátny sekretár pripomenul, že v apríli 2019 vykonal pápež osobitné gesto, keď štátnym predstaviteľom Južného Sudánu, ktorí v rámci zmierovacieho procesu absolvovali vo Vatikáne duchovnú obnovu, pobozkal nohy. „My nasledujeme rovnakú líniu ako pápež, práve preto, aby sme zopakovali túto výzvu, toto povzbudenie, túto modlitbu za mier“, vysvetlil kardinál Parolin.

Program kardinála Parolina v Južnom Sudáne

V Džube mal dnes popoludní kardinál Parolin na programe rozhovory s prezidentom republiky Salvom Kiirom Mayarditom a s prvým viceprezidentom Riekom Macharom. Večer ho čaká stretnutie s biskupmi krajiny.
V zajtrajšiu stredu 6. júla vatikánsky štátny sekretár navštívi vysídlencov v tábore Bentiu, ktorí žijú v ťažkých hygienických podmienkach, s nedostatkom pitnej vody, a bude pre nich sláviť svätú omšu. Následne sa stretne s reprezentantmi OSN a guvernérom.

Vo štvrtok 7. júla bude kard. Parolin v Džube sláviť verejnú svätú omšu v areáli pamätníka miestneho štátnika. Požehná tiež základný kameň novej apoštolskej nunciatúry v Džube a stretne sa s kňazmi a rehoľníkmi. Napokon zavíta na pôdu miestnej Katolíckej univerzity a do Centra pre postihnuté deti v Usratune, v ktorom spolupracujú ľudia rôznych náboženstiev na integrácii postihnutých detí a vzdelávaní ich rodín.

V piatok 8. júla popoludní kardinál odcestuje do Ríma, kam by mal doraziť v nasledujúci deň.

V Konžskej demokratickej republike podpísali päť dohôd Cirkvi so štátom

Vráťme sa ešte k prvej etape africkej cesty kardinála Pietra Parolina, počas ktorej 1. – 4. júla navštívil Konžskú demokratickú republiku. V Kinšase sa stretol sa s politickými predstaviteľmi a s rehoľnými komunitami starajúcimi sa o najnúdznejších a slávil svätú omšu na verejnom priestranstve. Okrem toho bol v sobotu 2. júla kardinál Parolin v Kinšase svedkom podpísania piatich dohôd, ktoré definujú právny štatút Cirkvi v oblasti zdravotníctva, financií, pastorácie a sociálnej angažovanosti. Vďaka týmto dohodám medzi Biskupskou konferenciou Konžskej demokratickej republiky a vládou bol Cirkvi priznaný osobitný právny status, keďže doteraz bola registrovaná štátom len ako neziskové združenie.

Spomínanými dohodami sa uplatňuje rámcová dohoda (základná zmluva) o otázkach spoločného záujmu, ktorú Svätá stolica a Konžská demokratická republika podpísali 20. mája 2016. Ide o „základný kameň novej, pokojnejšej a plodnejšej spolupráce Cirkvi s občianskymi orgánmi“, uviedol k tomu kardinál Parolin.( TK KBS, RV zk; pz ) 20220706034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]