[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež v rozhovore pre Reuters potvrdil vôľu cestovať do Moskvy a Kyjeva
P:3, 04. 07. 2022 19:13, ZAH

Vatikán 4. júla (TK KBS) Pápež František sa nezaoberá myšlienkou na odstúpenie. „Vôbec mi to neprišlo na um. Nateraz nie“, uviedol v rozhovore pre agentúru Reuters. Vylúčil tiež fámy, že je azda chorý na rakovinu. Naopak zopakoval svoju vôľu cestovať do Ruska a na Ukrajinu tak skoro ako to bude možné, možno už v septembri.

V sobotu 2. júla poskytol pápež František rozhovor korešpondentovi agentúry Reuters Philovi Pullellovi. Stretnutie v Dome sv. Marty trvalo približne 90 minút.

Pápež František v rozhovore vyvrátil dohady a hypotézy naznačujúce úmysel pápeža zrieknuť sa úradu, ktoré kolovali v rôznych článkoch a komentároch médií. Dohady novinárov súviseli najmä so zvolaním konzistória - stretnutia kardinálskeho zboru - koncom augusta a tiež s plánovanou návštevou L'Aquily, kde je pochovaný Celestín V., pápež, ktorý v roku 1294 odstúpil.

V rozhovore pre agentúru Reuters dal pápež František na tieto dohady jasnú odpoveď: „Všetky tieto súvislosti spôsobili, že niektorí ľudia si mysleli, že sa udeje rovnaká 'liturgia'. Ale vôbec mi to neprišlo na um. Nateraz nie, v tejto chvíli nie. Naozaj!“

Pápež zároveň vysvetlil, ako to už v minulosti urobil niekoľkokrát, že možnosť rezignácie berie do úvahy, najmä po tom, čo v roku 2013 túto voľbu urobil Benedikt XVI., ak by mu zdravie znemožnilo pokračovať v jeho službe. Avšak na otázku, kedy by sa tak mohlo stať, odpovedal slovami: „Nevieme. Boh to povie,“ čiže podobným vyjadrením ako v rozhovore v piatok 1. júla pre argentínsku agentúru Télam.

Pápež hovoril aj o stave liečby jeho kolena, ktorá si vyžiadala zrušenie cesty do Afriky, no po 20 dňoch oddychu mu umožní absolvovať návštevu Kanady. „Som na tom dobre, pomaličky sa mi to zlepšuje,“ uviedol pápež František a dodal, že v hojení „malého natrhnutia“ (drobnej fraktúry) pri nešťastnom kroku, mu pomáha aj laserová a magnetická terapia. „Teraz sa musím začať hýbať, aby som nestratil svalstvo. Je to lepšie, zlepšuje sa to.“ Pápež vyvrátil aj hlasy, že mu údajne pred rokom diagnostikovali rakovinu, v čase, keď sa podrobil operácii hrubého čreva. Sú to len „dvorné klebety“, poznamenal s úsmevom. Uviedol tiež, že si neželal, aby mu operovali koleno, pretože celková anestézia pri minuloročnej operácii mala pre neho negatívne sprievodné účinky.

Rozhovor s korešpondentom agentúry Reuters sa dotkol aj medzinárodných otázok. V súvislosti so situáciou na Ukrajine pápež František dal na vedomie, že prebehli kontakty medzi štátnym sekretárom Pietrom Parolinom a ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom ohľadom možnej cesty do Moskvy. Počiatočné signály neboli dobré. O tejto možnej ceste sa prvýkrát hovorilo pred niekoľkými mesiacmi, povedal pápež a vysvetlil, že Moskva odpovedala, že na to nie je vhodná chvíľa. Naznačil však, že teraz by sa mohlo niečo zmeniť.

„Chcel by som ísť na Ukrajinu, avšak chcel by som najprv ísť do Moskvy. Vymenili sme si ohľadom tohto niekoľko odkazov, pretože som si myslel, že ak by mi ruský prezident poskytol malé okno, mohlo by to poslúžiť záležitosti mieru... A teraz je možné, že po návrate z Kanady budem môcť ísť na Ukrajinu. Prvá vec, čo je potrebná urobiť, je ísť do Ruska a pokúsiť sa nejakým spôsobom pomôcť, ale chcel by som ísť do oboch hlavných miest“.

Pápež v rozhovore pri otázke o zmene legislatívy v otázke zákazu abortu v USA zopakoval svoj rozhodný postoj, že nie je dovolený najať si vraha na dosiahnutie nejakého cieľa.( TK KBS, RV jb, mh; pz ) 20220704033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]