[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež sa prihovoril Konžanom a Juhosudáncom cez vyslaného kardinála Parolina
P:3, 02. 07. 2022 21:40, ZAH

Vatikán 2. júla (RV) Vatikánsky štátny sekretár kardinál Pietro Parolin v piatok 1. júla pricestoval do Kinšasy, hlavného mesta Konžskej demokratickej republiky, aby miestnej katolíckej komunite vyjadril blízkosť pápeža Františka, ktorý bol nútený odložiť zo zdravotných dôvodov svoju naplánovanú apoštolskú cestu.

Ako vyslanec pápeža bude kardinál Parolin predsedať v nedeľu 3. júla v Kinšase koncelebrovanému eucharistickému sláveniu spolu s predstaviteľmi miestnej Cirkvi. Svätý Otec František bude paralelne sláviť vo Vatikáne s komunitou Konžanov žijúcich v Ríme.

Svätý Otec pre liečbu kolena odložil cestu do Afriky na neskôr

Liturgický obrad bude mať svoje osobitosti podľa tzv. zairského rítu, ktorý je inkulturovanou formou latinského obradu, bohatou na tance, spevy a symboly vyjadrené pohybmi tela.
Cesta kardinála Parolina bude pokračovať od pondelka 4. júla v Južnom Sudáne, kde navštívi hlavné mesto Džuba, stretne sa s predstaviteľmi krajiny a navštívi aj utečenecký tábor. Vo štvrtok bude sláviť v Džube verejnú svätú omšu. Vatikánsky štátny sekretár sa v Južnom Sudáne zdrží do 8. júla.
Pôvodne plánovaná návšteva pápeža v Južnom Sudáne mala mať podobu ekumenickej púte za mier a zmierenie pre túto krajinu sužovanú občianskou vojnou. Spolu s pápežom sa na nej mali zúčastniť prímas Anglikánskeho spoločenstva, canterburský arcibiskup Justin Welby a moderátor Valného zhromaždenia Škótskej cirkvi, ktorým je v súčasnosti Rev. Iain Greenshields. Ekumenická cesta bola už v minulosti viac krát odložená z dôvodu politickej situácie v Južnom Sudáne, tentoraz sú dôvodom zdravotné ťažkosti pápeža s kolenom.
Pápež František sa pri tejto príležitosti prihovoril cez videoposolstvo obyvateľom oboch krajín, ktoré mal v týchto dňoch osobne navštíviť. Jeho slová prinášame v plnom znení.

Videoposolstvo Svätého Otca národom Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu

2. júla 2022
Drahí bratia a sestry z Konžskej demokratickej republiky a Južného Sudánu, dobrý deň!
Ako viete, dnes som mal odísť na púť za pokoj a zmierenie do vašich krajín. Pán vie, ako veľmi ma mrzí, že som bol nútený odložiť túto vytúženú a očakávanú návštevu. Nestrácajme však dôveru a živme v sebe nádej na čím skoršie stretnutie, len čo to bude možné.
Zatiaľ by som vám chcel povedať, že osobitne v týchto týždňoch vás nosím vo svojom srdci viac ako kedykoľvek predtým. V modlitbe v sebe nosím utrpenie, ktoré zakúšate už dlhú dobu, príliš dlho.
Myslím na Konžskú demokratickú republiku, na vykorisťovanie, násilie a neistotu, ktorými trpí, najmä na východe krajiny, kde pretrvávajú ozbrojené zrážky, spôsobujúce nevyčísliteľné a dramatické utrpenie, zhoršené ľahostajnosťou a pohodlnosťou mnohých.
A myslím na Južný Sudán, na volanie po mieri jeho obyvateľov, ktorí vyčerpaní násilím a chudobou čakajú na konkrétne činy v procese národného zmierenia, ku ktorému chcem prispieť nie sám, ale ekumenickým putovaním spolu s dvoma drahými bratmi: arcibiskupom Canterbury a moderátorom Valného zhromaždenia Škótskej cirkvi.
Drahí konžskí a juhosudánski priatelia, slová v tejto chvíli nestačia na vyjadrenie blízkosti, ktorú by som vám chcel vyjadriť, a náklonnosti, ktorú k vám cítim. Chcel by som vám povedať: nenechajte si ukradnúť nádej! Nenechajte si ukradnúť nádej! Pomyslite, vy, ktorí ste mi takí drahí, o čo vzácnejší a milovanejší ste v očiach Boha, ktorý nikdy nesklame tých, ktorí v neho vkladajú svoju nádej!
Máte veľké poslanie, všetci, počnúc politickými predstaviteľmi: obrátiť nový list, aby sa otvorili nové cesty, cesty zmierenia, cesty odpustenia, cesty mierového spolužitia a rozvoja. Je to misia, ktorej sa treba chopiť so spoločným pohľadom do budúcnosti, vnímať toľkých mladých ľudí, ktorí obývajú vaše vzmáhajúce sa i zranené krajiny, a naplniť ich svetlom a perspektívou. Snívajú a zaslúžia si, aby sa im tieto sny splnili, aby zažili dni mieru: zvlášť kvôli nim je potrebné zložiť zbrane, prekonať zášť, začať písať nové stránky bratstva.
Chcel by som vám povedať ešte jednu vec: slzy, ktorými kropíte zem, a modlitby, ktoré vznášate k nebu, nie sú márne. Útecha od Boha príde, lebo on má „úmysly pokoja, a nie nešťastia“ (Jer 29,11). Už teraz, v očakávaní stretnutia s vami, prosím, aby jeho pokoj zostúpil do vašich sŕdc.
A pokým každým dňom vzrastá moje očakávanie, že uvidím vaše tváre, že sa budem cítiť ako doma vo vašich živých kresťanských spoločenstvách, že vás všetkých objímem svojou prítomnosťou a požehnám vaše krajiny, zintenzívňuje sa moja modlitba, rovnako ako moje city voči vám a vašim národom.
Z celého srdca vám žehnám a prosím aj vás, aby ste sa za mňa naďalej modlili. Ďakujeme vám za to!( TK KBS, RV jb; pz ) 20220702014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]