[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 27. 09. 2023   Meniny má Cyprián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál Parolin v Afrike: Prinášam pápežovu lásku a túžbu prísť osobne
P:3, 02. 07. 2022 17:00, ZAH

Kongo 2. júla (RV) „Je to dôležitá cesta. Cítim sa skutočne poctený, že môžem ísť do Konžskej demokratickej republiky aj do Južného Sudánu a priniesť pápežovu lásku týmto obyvateľom a katolíkom spolu s ubezpečením, že hneď ako to podmienky dovolia, najmä z hľadiska zdravia, uskutoční túto cestu on sám.“ To sú slová vatikánskeho štátneho sekretára kardinála Pietra Parolina na margo jeho osemdňovej cesty, na ktorú sa vydal v mene Svätého Otca v piatok 1. júla.

Vatikánsky štátny sekretár má na programe niekoľko inštitucionálnych stretnutí, no jeho cesta má predovšetkým pastoračný charakter, vysvetľuje vyslaný novinár Vatikánskeho rozhlasu - Vatican News Salvatore Cernuzio, ktorému kardinál Parolin poskytol interview.

Úloha pápežovho vyslanca

„Hlavným cieľom je predsedať dvom svätým omšiam, ktoré sa budú konať 3. júla v Kinšase a 7. júla v Džube. Okolo tejto hlavnej aktivity nunciovia zorganizovali i ďalšie stretnutia, ťažiac tak z prítomnosti štátneho sekretára na mieste,“ hovorí o svojom poslaní kardinál Parolin.
V Južnom Sudáne to bude napríklad  aj návšteva tábora Bentiu pre vysídlené osoby a Centra Usratuna pre postihnuté deti: „Pôjdeme prejaviť solidaritu pápeža s týmito osobami, ktoré žijú v hrozných podmienkach. Povedali mi, že tábor je už dlhý čas zaplavený... Sú tu rozličné aktivity, ktoré sa týkajú rôznych kategórií ľudí, vždy však s cieľom priniesť im kontakt, lásku a požehnanie pápeža.“
Kardinál Parolin hovorí aj o stretnutí s pápežom pred svojím odchodom: „Povedal mi, že je veľmi rád, že existuje táto možnosť, aby som ho išiel zastupovať, keďže vie, že po prvom sklamaní z oznámenia o jeho neschopnosti cestovať, sú ľudia vo veľkom očakávaní a že nikdy nechýbala intenzívna modlitba za jeho zdravie.“ „Pápežmi ma utvrdil v tom, že mám ľuďom priniesť jeho vrúcnosť, jeho posolstvo a jeho túžbu prísť osobne, ako pôvodne plánoval.“

Program v Konžskej demokratickej republike

Ako zverejnil štátny sekretariát na Twitteri, v sobotu 2. júla sa kardinál Parolin stretne v hlavnom meste s konžským premiérom Jeanom-Michelom Sama Lukandem a zúčastní sa na podpise osobitných dohôd medzi miestnou konferenciou biskupov (CENCO) a vládou. Stretne sa aj s prezidentom republiky Félixom Tshisekedim.
V utorok 3. júla bude kardinál v Kinšase predsedať svätej omši pred budovou parlamentu - na tom istom mieste, kde mal sláviť omšu pápež. Následne sa stretne s miestnymi rehoľnými kongregáciami.

Program v Južnom Sudáne

V pondelok 4. júla sa kardinál Parolin presunie do Džuby, hlavného mesta Južného Sudánu, kde sa stretne s prezidentom republiky Salva Kiirom Mayarditom a s prvým viceprezidentom Riekom Macharom. Popoludní je na pláne stretnutie s biskupmi krajiny.
V nasledujúci deň 5. júla štátny sekretár navštívi vysídlencov v tábore Bentiu, pre ktorých bude sláviť svätú omšu. Následne sa stretne s reprezentantmi OSN a guvernérom. Vo štvrtok 7. júla bude sláviť svätú omšu v Mauzóleu Johna Garanga.
Požehná tiež základný kameň novej nunciatúry v Džube a stretne sa s duchovenstvom a členmi rehoľných komunít. Napokon uskutoční návštevu Katolíckej univerzity a už spomínanú návštevu centra pre postihnuté deti v Usratune.
V piatok 8. júla v popoludňajších hodinách sa kardinál Parolin vydá na spiatočnú cestu, do Ríma priletí 9. júla.( TK KBS, RV jb; pz ) 20220702012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]