[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V projekte Mladé srdce pokračovali 4. celoslovenským stretnutím tímov
P:3, 02. 07. 2022 07:46, DOM

Bratislava 2. júla (TK KBS) Už 4. celoslovenské stretnutie farských tímov zorganizovali v rámci projektu Mladé srdce. V penzióne Zornička na Donovaloch sa stretlo 67 účastníkov z celého Slovenska. Mottom spoločného stretnutia bolo heslo Mladí chcú zmenu! Každý mladý človek má v sebe silu, ktorou túži zmeniť svet. Ako však s touto túžbou pracovať a ako ju nasmerovať k službe, ktorá bude prínosom? Nad touto otázkou uvažovali spoločne s pozvanými hosťami účastníci z desiatich farností.

„Program tvorili prednáškové bloky, ale aj priestor na prácu vo farskom tíme, či neformálne rozhovory a výmena skúseností medzi jednotlivcami. Mali sme viacero hostí, dokonca aj zo zahraničia: z Bosny a Hercegoviny a Argentíny. Pripojili sa k nám online a prispeli svojou skúsenosťou k nášmu uvažovaniu. Chceme sa vzájomne povzbudiť do práce s mladými. Veríme, že práve takto môžeme priniesť novú vitalitu celej farnosti,“ priblížil František Koníček, obsahový koordinátor projektu Mladé srdce.

O sociálnej angažovanosti ako o forme nasledovania Krista porozprával Šimo Maršić, katolícky kňaz a riaditeľ pastoračného centra Jána Pavla II v Sarajeve. Službu a zmysel angažovanosti z pohľadu mladého človeka a svoju osobnú skúsenosť opísala Julka Frčková, študentka a aktívna dobrovoľníčka v eRku. Lucia Jantošovičová, ktorá pracuje pre kolednícku akciu Dobrá Novina, priblížila poslucháčom skúsenosť, ako zdanlivo drobná iniciatíva detí a mladých na Slovensku mení k lepšiemu svet a životy konkrétnych ľudí v Afrike.

Pre inšpiráciu sa v panelovej diskusii predstavili štyria mladí ľudia, ktorí sa angažujú v rôznych sociálnych projektoch: Erika Karčová – dobrovoľníčka, ktorá sa venuje deťom na Luníku IX (o.z. Odomknuté), Miroslava Petrášová – skautka, ktorá ako koordinátorka stála pri zrode iniciatívy Skautská služba (Slovenský Skauting), Anton Michalica – predseda o.z. Misia mladých, ktoré pracuje s rodinami, ktoré učí sebestačnosti a Andrea Duhárová – ktorá strávila 9 mesiacov ako dobrovoľníčka v Ugande cez Dobrú novinu..

„V téme sociálnej angažovanosti sme nemohli obísť príklad pápeža Františka,“ povedala Miroslava Siteková, koordinátorka projektu Mladé srdce. Predstavila jeho charizmu cez zaujímavé gestá a myšlienky. V živom rozhovore svoj pohľad na pápeža predstavil aj Joaquín Morante z chlapčenského katolíckeho spoločenstva z Mar del Plata v Argentíne. Fotogalériu zo stretnutia si môžu záujemcovia pozrieť na webe projektu www.erko.sk/mladesrdce.

Projekt Mladé srdce realizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí. V pilotnom projekte sa spojilo desať slovenských farností, ktoré veria, že svoju farnosť môžu oživiť cez systematickú prácu s mladými. Absolvujú v ňom spoločnú cestu rozvoja a zvyšovania vitality. Túto skúsenosť plánujú v eRku spracovať do programu a ponúknuť i ďalším farnostiam a komunitám na Slovensku.

TK KBS informoval Boris Kollár( TK KBS, bko, ml; pz ) 20220702004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]