[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Tajomníci biskupských konferencií z Európy debatujú o synodálnom kráčaní 
P:3, 02. 07. 2022 07:05, ZAH

Chorvátsko 2. júla (TK KBS) Cirkev v Európe v synodálnom kráčaní - je názov témy 49. stretnutia generálnych tajomníkov biskupských konferencií z Európy, ktorí sa zišli od 30. júna do 3. júla v chorvátskom Záhrebe. Delegáti prezentujú výsledky synodálneho kráčania a rozlišovania.

Zahreb, sekretari, spolocna

Slovensko zastupuje výkonný sekretár Konferencie biskupov Slovenska Ivan Ružička. „Rôznorodosť kultúrneho a spoločenského postavenia Cirkvi v jednotlivých štátoch Európy zvýrazňuje bohatstvo rozmanitosti a služby, ktorou žijú miestne cirkevné spoločenstvá,“ hovorí TK KBS Ružička, ktorý vo svojom príhovore predstavil organizáciu synodálnych konzultácií slovenských diecéz a eparchií, v ktorých sa pripravujú záverečné výstupy. V zhode s viacerými delegátmi vystúpili na Slovensku témy spoločného stretnutia a zdieľania, účasť na zodpovednosti a dialógu Cirkvi a spoločnosti.

S osobitnou pozornosťou zaznelo podľa zástupcu zo Slovenska svedectvo od reprezentantov Ukrajinskej cirkvi gréckokatolíckeho i rímskokatolíckeho obradu ako i z Ruska. „Obnovenie infraštruktúry a materiálnych škôd je iste možné, no obnova sŕdc a duší poznačených hrôzou vojny - vdov, sirôt, žitého násila, duchovných a morálnych škôd - bude oveľa náročnejšie. Cirkev je však v službe pre všetkých ľudí a vníma svoju nenahraditeľnú úlohu a službu,“ tlmočil slová ukrajinských kolegov kňaz Ivan Ružička. 

Na podujatí privítali aj sestru Nathalie Becquart, podsekretárku generálneho sekretariátu Synody. Vyzdvihla podobnú skúsenosť z iných častí sveta. „Synodálna skúsenosť ukázala vitalitu Cirkvi, pôsobenie Božieho ducha, ktorý dáva život a posilňuje k novým výzvam a poslaniu Cirkvi,“ uviedla. Vzájomné počúvanie a zdieľanie delegátov je časťou prípravy pre kontinentálnu fázu synody, ktorá bude nasledovať od septembra 2022 do marca 2023.( TK KBS, iru, ml; pz ) 20220702001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]