[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Logo pápežovej cesty do Kanady spája cirkevné i indiánske motívy
P:3, 01. 07. 2022 23:12, ZAH

Vatikán 1. júla (RV) Už je známe logo apoštolskej cesty pápeža Františka do Kanady, ktorá sa uskutoční 24. - 30. júla. Logo svojou etnickou symbolikou vyjadruje, že Svätý Otec navštívi predovšetkým pôvodné obyvateľstvo krajiny, aby pomohol v procese uzdravovania rán minulosti spôsobených niekdajšou násilnou asimiláciou indiánskych detí.

Logo, ktorého autorom je indiánsky umelec Shaun Vincent, tvorí kruhová kresba v odtieňoch modrej, spoločne s mottom apoštolskej cesty, ktoré znie: Kráčať spoločne (Walking together / Marcher ensemble).
Kresba vo forme modrého venca obsahuje mnohé symboly úzko späté s kultúrou pôvodných národov Kanady, ale aj viaceré náboženské symboly. V hornej časti je holubica symbolizujúca Ducha Svätého, pokoj, nádej, Cirkev i katolícku vieru. Hneď pod ňou sú dva kľúče sv. Petra predstavujúce pápeža, Katolícku cirkev, spojenie i nebo.

Veniec okrem toho znázorňuje i hodnoty tradičných indiánskych kultúr Kanady, ako je orol symbolizujúci rodinu, lásku, spojenie so Stvoriteľom, čestnosť a pravdu. Ďalej je tu losos, bizón či severoamerický sob, ale aj symboly zeme, vody a oblohy, prírody, s ktorou sú pôvodné etniká Kanady úzko späté.
„Kruh môžeme nájsť všade v živote pôvodných obyvateľov. V kruhu sú si všetci rovní, všetci sú viditeľní,“ vysvetľuje autor loga, ktorý patrí k etniku Métisov. Shaun Vincent o svojom umeleckom zámere hovorí:
„Pri tvorbe tohto loga som sa zameriaval na komunitu, ktorú som chcel znázorniť pomocou jeleňa karibu (severoamerického losa), stáda bizónov, ako aj rýb a orlov, spolu s holubicou pokoja - symbolom Ducha Svätého a kľúčmi svätého Petra, ktoré predstavuje pápeža a sú zasadené medzi spomínané zvieratá i živly zeme, oblohy a vody. Kamkoľvek ideme na tejto ceste uzdravovania a zmierenia, ideme spoločne“.( TK KBS, RV zk; pz ) 20220701017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]