[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 29. 09. 2023   Meniny má Michal, Michaela      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prešovské cirkevné školy ukončili školský rok s biskupom Forgáčom
P:3, 01. 07. 2022 18:53, DOM

Prešov 1. júla (TK KBS) V stredu 30. júna 2022 sa v miestnej Konkatedrále sv. Mikuláša slávila spoločná  svätá omša dvoch prešovských rímskokatolíckych škôl ako poďakovanie za zvládnutý školský rok 2021/2022, v ktorom sa študenti i učitelia stretli s mnohými obmedzeniami a problémami spojenými s celospoločenskými krízami.

Biskup Marek Forgáč, ktorý svätej omši predsedal, však v homílii vyzdvihol schopnosť vidieť dobro vo svete a v blížnom aj napriek jeho chybám. Veriacich vyzval, aby sa stali hľadačmi dobra. Pripomenul im, že Ježiš Kristus sa stretával s rôznymi ľuďmi, ktorých aj napriek ich hriechom nezavrhol, ako príklad použil okrem iných aj viacnásobne rozvedenú Samaritánku.

Biskup zúčastnených povzbudil, že aj keď sa stretávajú vo svete s problémami, nemajú zabúdať, že Boh tento svet miluje, a preto poslal svojho jediného Syna. (porov. Jn 3,16) 

Pre Gymnázium sv. Moniky bolo toto Te Deum nielen vyjadrením vďačnosti za dosiahnuté dobrá počas školského roka, ale aj poďakovaním za 14 ročné pôsobenie tamojšieho školského kaplána Štefana Kaňuka, ktorý bol od júla ustanovený za farského administrátora vo farnosti Mokroluh v dekanáte Bardejov.

Na konci bohoslužby mu v mene školy poďakoval za jeho dlhoročnú prácu jej riaditeľ Pavol Petrovský a kaplán predniesol krátky prejav na rozlúčku. Slávenie sprevádzal mládežníckymi piesňami zbor Gymnázia sv. Moniky a o čítania a prosby sa postarali študenti Katolíckej spojenej školy sv. Mikuláša.

Po skončení ďakovnej svätej omše biskup Marek Forgáč navštívil priestory Gymnázia sv. Moniky na ulici Tarasa Ševčenka a požehnal záhradu školy, ktorá prešla rekonštrukciou v tomto školskom roku. Študenti ju môžu využívať na voľnočasové aktivity, organizáciu podujatí a v teplých mesiacoch stráviť vyučovanie vo vybudovanej exteriérovej učebni. Po skončení posviacky záhrady sa študenti školy rozišli do tried, kde im boli odovzdané vysvedčenia.

TK KBS informoval Peter Haľko( TK KBS, ph; pz ) 20220701015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]