[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 15. 06. 2024   Meniny má Vít      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pozvánka na cyrilo-metodské slávnosti a národnú púť pod Zoborom
P:3, 30. 06. 2022 10:10, DOM

Nitra 30. júna (TK KBS) V Nitre sa pri príležitosti sviatku sv. Cyrila a Metoda, slovanských vierozvestov, v dňoch 3. - 5. júla 2022 uskutočnia tradičné Cyrilometodské slávnosti Nitra milá Nitra a celonárodná púť ku cti sv. Cyrila a Metoda. Nitrianske biskupstvo ponúka veriacim možnosť poďakovať Bohu za pomoc a ochranu, pripomenúť si osobnosti apoštolov Slovanov, ale aj možnosť povzbudiť sa vo viere a načerpať duchovných síl do života po náročnom období súvisiacom aj s koronavírusovou pandémiou, aby ľudia mali k dispozícii aj pozitívne impulzy pre svoj život.

Cieľom púte v starobylej Nitre, kolíske kresťanstva na Slovensku je uctenie si pamiatky slovanských apoštolov sv. Konštantína-Cyrila a sv. Metoda, spolupatrónov Európy a prehĺbenie sa v hodnotách, ktoré nám priniesli a povzbudenie sa  v odhodlaní zachovávať ich odkaz nielen teoreticky, ale aj v našich každodenných životoch a vzájomných bratských vzťahoch lásky, pokoja a porozumenia.

Liturgická slávnosť sa uskutoční v utorok 5. júla 2022 so začiatkom o 10:00 tradične na Svätoplukovom námestí v centre mesta. Hlavným celebrantom bude košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a spolu s ním budú koncelebrovať biskupi z Nitry a Slovenska, medzi nimi aj zástupca Českej konferencie biskupov, pomocný českobudejovický biskup Mons. Pavel Posád.

Súčasťou programu celonárodnej púte bude po skončení liturgickej slávnosti Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade, počas ktorého si budú môcť návštevníci prezrieť nielen celý areál hradu, diecézne múzeum a katedrálu - Baziliku sv. Emeráma, ale opäť mimoriadne aj interiéry biskupského paláca, ktoré nie sú počas roka dostupné verejnosti.

Súčasťou programu Cyrilometodských slávností popri celonárodnej púti a slávnostnej svätej omši je aj otvorenie cyrilometodskej cyklotrasy z Nitry cez rodisko sv. Gorazda v Močenku do Trnavy. Cyklotrasa bude otvorená v nedeľu 3. júla o 9:00 počas svätej mše v Katedrále - Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade a prvá jazda bude odštartovaná o 10:00 od súsošia sv. Cyrila a Metoda.

Nitrianske biskupstvo sa bude 4. júla od 10:00 podieľať aj na tradičnom cyrilometodskom putovaní od Kostola sv. Michala v Dražovciach cez Zoborský kláštor, Martinský vrch, Svätoplukovo námestie až na Nitriansky hrad, počas ktorého pútnici spoznajú aj históriu Veľkej Moravy a cyrilo-metodskej misie, a po preputovaní trasy môžu získať dekrét pútnika a pamätný odznak.

Nitrianske biskupstvo po dvoch rokoch obmedzení spôsobených koronavírusovou pandémiou očakáva hojnú účasť veriacich, pre ktorých je v Nitre pripravený pestrý duchovný, kultúrny a spoločenský program. Nitrianske biskupstvo v spolupráci s mestom Nitra a Nitrianskym samosprávnym krajom organizujú toto podujatie bez akýchkoľvek obmedzení. 

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20220630011   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]