[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František požehná páliá pre 44 nových metropolitných arcibiskupov
P:3, 28. 06. 2022 14:26, ZAH

Vatikán 28. júna (RV) Na Slávnosť sv. Petra a Pavla, patrónov Ríma, požehná pápež František náplecné páliá pre 44 nových metropolitných arcibiskupov. Urobí tak pri svätej omši v stredu 29. júna v Bazilike sv. Petra. Pálium utkané z vlny baránkov je symbolom Dobrého pastiera, ktorý nesie zranenú ovečku na svojich pleciach.

Zo stredoeurópskej geografickej oblasti sú medzi novými metropolitmi pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner, z Poľska je to arcibiskup Bialystoku Mons. Józef Guzdek, z Chorvátska arcibiskup Splitu-Makarskej Mons. Dražen Kutleša. Z ďalších európskych miest možno spomenúť arcibiskupa Paríža Mons. Laurenta Ulricha, arcibiskupa bieloruského Minska-Mohyleva Mons. Iosifa Staneuskeho a z Bosny a Hercegoviny arcibiskupa Vrhbosny a Sarajeva Mons. Tomo Vukšića.

Na svätej omši o 9:30 v Bazilike sv. Petra budú prítomní ekumenickí hostia, pravoslávne delegácie z Konštantínopolu i z gruzínskeho Tbilisi. Na čele delegácie Konštantínopolského ekumenického patriarchátu je arcibiskup Telmissos Job, reprezentant Ekumenického patriarchátu v Ekumenickej rade cirkví a spolupredseda Medzinárodnej zmiešanej komisie pre teologický dialóg medzi Katolíckou a Pravoslávnou cirkvou. Spolu s arcibiskupom Telmessosom Jobom pricestovali do Ríma biskup Halikarnasu Adrianos a patriarchálny diakon Barnabas Grigoriadis.

V rámci rozvoja vzťahov medzi Katolíckou cirkvou a Pravoslávnou cirkvou v Gruzínsku prišli do Ríma spolu so zástupcami Patriarchátu v Tbilisi aj prezidentka krajiny a predstavitelia vlády. Patriarchátny spevácky zbor Katedrály Najsvätejšej Trojice z Tbilisi bude spievať pri slávnosti sv. Petra a Pavla vo Vatikánskej bazilike spolu s domácim vatikánskym zborom Cappella Sistina.

Už v uplynulú nedeľu sa v Sixtínskej kaplnke konal spoločný koncert Patriarchátneho zboru z Tbilisi spolu s vatikánskym speváckym zborom Cappella Sistina. Na ekumenickom podujatí hostí privítal predseda Dikastéria na podporu jednoty kresťanov kardinál Kurt Koch. Niektoré zo skladieb, ktoré zazneli, skomponoval gruzínsky patriarcha Ilja II., ktorý je dnes už vo vysokom veku, no v roku 1980 osobne navštívil Rím a v roku 1999 prijal v Gruzínsku návštevu sv. Jána Pavla II. V roku 2016 podobne prijal návštevu pápeža Františka pri jeho apoštolskej ceste do Gruzínska.

Sviatok patrónov Ríma je tradičnou príležitosťou na stretnutia s ekumenickými delegáciami. Ako informovalo Dikastérium na podporu jednoty kresťanov, delegácia z Konštantínopolu absolvuje rozhovory na pôde dikastéria a vo štvrtok 30. júna ju prijme Svätý Otec na osobitnej audiencii.( TK KBS, RV jb; ml ) 20220628031   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]