[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Charitou novootvorené Centrum podpory požehnal arcibiskup Orosch
P:3, 28. 06. 2022 13:10, DOM

Trnava 28. júna (TK KBS/TASR) Centrum podpory otvorili pre ľudí z Ukrajiny v utorok v Trnave. Patrí do siete 25 centier, ktoré Slovenská katolícka charita (SKCH) dala utečencom na Slovensku k dispozícii s ponukou pomoci v každodenných situáciách.

Centrum podpory v Trnave, otvorené Trnavskou arcidiecéznou charitou, slávnostne otvorili v utorok 28. júna, požehnal ho trnavský arcibiskup Ján Orosch. Centrum sídli na Františkánskej ulici 3, priestory poskytlo bezplatne mesto Trnava. Otvorené je počas pracovných dní od 9. do 15. hodiny. V prvých troch týždňoch fungovania v centre vyriešili viac ako osemdesiat žiadostí o pomoc.

Podľa riaditeľa Trnavskej arcidiecéznej charity (TACH) a generálneho sekretára SKCH Miroslava Dzurecha zatiaľ počítajú s ich fungovaním jeden rok. Ako informoval, projekt je podporený medzinárodnou sieťou národných charít Caritas Internationalis, ktoré Slovensku poskytli prostriedky v objeme viac ako 2,5 milióna eur. Po uplynutí roka bude SKCH hľadať ďalšie možnosti udržateľnosti. „Predpokladáme, že už počas roka, a následne sa centrá preklopia do pomoci všetkým núdznym ľuďom,“ uviedol.

Priestory pre centrum poskytlo bezplatne mesto Trnava na Františkánskej ulici v jednom zo svojich objektov. Zamestnanci TACH asistujú odídencom pri potrebe zorientovať sa v cudzom prostredí, komunikovať s úradmi, nájsť prácu či umiestniť deti do slovenských škôl. Najzásadnejšie je však ubytovanie, o ktoré mnohí v týchto dňoch prichádzajú. „V prvých troch týždňoch fungovania centra sme vyriešili viac ako 80 žiadostí. Denne komunikujeme s úradmi, ubytovateľmi, zamestnávateľmi, ako aj s ďalšími pomáhajúcimi organizáciami. Vďaka skladu solidarity, ktorý TACH prevádzkuje, dokážeme týmto ľuďom vydávať aj potravinovú a materiálnu pomoc,“ povedal koordinátor centra Lukáš Cerovský.

Jednou z prvých klientok bola aj Ivana, ktorá prišla do Trnavy so svojou dcérou a ďalšou rodinou. Dostala pomoc, ktorú potrebovala, s pomocou si našli ubytovanie a teraz už patrí k tímu centra. Snaží sa svojím dielom prispieť k pomoci rodákom. V centre pôsobí aj Maxim, ktorý v Trnave pracoval už štyri roky pred vypuknutím vojny. „Teraz pomáham v centre, mojou úlohou je pôsobiť ako mediátor. Osožná mi je znalosť slovenčiny, viem, ako fungujú inštitúcie, kde čo je, aké doklady kde potrebujú a podobne,“ uviedol na otvorení centra. Neposlednou je podľa neho duchovná podpora utečencov, ktorú veľmi potrebujú.

Ženy s deťmi využívajú služby centra najčastejšie, a aj preto pripravuje TACH ďalšie aktivity, ktorými im chce pomôcť pri integrácii. „Počas leta chceme pre deti organizovať tábory a výlety. Veľmi potrebné sú tiež kurzy slovenského jazyka, aktuálne by ich využilo 50 žien a 25 detí,“ uviedla sociálna pracovníčka Lenka Peřinová (Zdroj: TASR). 

-
Aktualizované



( TK KBS, tasr, ml; pz ) 20220628025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]