[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi sa zišli s rodinami, Svetový deň oslávili spolu v diecézach
P:3, 27. 06. 2022 10:55, DOM

Bratislava 27. júna (TK KBS) Biskupi v diecézach sa zišli cez víkend s rodinami, aby spolu oslávili diecézne stretnutia rodín. Prijali pozvanie pápeža Františka, aby sa k rímskemu Svetovému stretnutiu rodín pridali aj biskupi s rodinami v diecézach po celom svete. Konali sa v duchu hesla stretnutia „Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti“.

Žilina 

V nedeľu 26. júna sa vo farskom kostole najväčšej sídliskovej farnosti Žilinskej diecézy Žilina-Vlčince a na priľahlom Námestí Jána Pavla II. uskutočnilo Diecézne stretnutie rodín so žilinským biskupom Tomášom Galisom.

Stretnutie bolo časovo, duchovne aj tematicky prepojené na 10. Svetové stretnutie rodín v Ríme, ktorého hlavným posolstvom bola téma vyjadrená mottom "Rodinná láska - povolanie a cesta k  svätosti."

Účastníci stretnutia, medzi ktorými dominovali rodiny s malými aj väčšími deťmi, slávili Eucharistiu, ktorej predsedal diecézny biskup Mons. Tomáš Galis za prítomnosti viacerých kňazov z diecézy. V homílii v duchu nedeľného evanjelia povzbudil najmä manželov, ale aj všetkých prítomných, k pevnému rozhodnutiu pre vernosť v poslaní, prijatom od Boha, podľa Ježišovho príkladu, ktorý sa z  lásky k nám pevne rozhodol ísť do Jeruzalema.

Na záver svätej omše diecézny biskup vyslal rodiny na misiu svätosti v manželskom a rodičovskom povolaní a poslaní. Odovzdal im pritom reprodukciu obrazu P. Marca Rupnika, vytvoreného špeciálne k tejto udalosti, s názvom toto "Tajomstvo je veľké". K obrazu pridal aj vlastné slová vyslania s textom modlitby za rodiny.

Nasledovalo spoločné obedňajšie agapé, pripravené skvelým tímom dobrovoľníkov z Rodinkova aj z farnosti Žilina Vlčince, pri ktorom si našli kopec zábavy aj deti zúčastnených rodín. 

Po ňom sa účastníci Diecézneho stretnutia vrátili späť do chrámu, kde sa začal popoludňajší program. Jeho hlavným odkazom bola téma dozrievania k svätosti od útleho veku až po po zrelé svedectvá dlhoročných manželov, verne žijúcich poslanie sviatostného manželstva.

Na úvod programu preto najmenších účastníkov, no nielen ich, svojim umeleckým podaním biblických príbehov potešili a povzbudili mladí umelci z divadla Teatro Colorato z Bratislavy. Po nich sa postupne so svojimi vstupmi vystriedali mladí talentovaní umelci - flautistka Ajna Marosz, vlaňajšia víťazka medzinárodnej európskej súťaže a tiež skvelý dvanásťročný klavirista David Perrot zo Žiliny, ktorí sa v rozhovore s moderátorkou Michaelou Pastorkovou podelili aj o svoje vnímanie vlastnej rodiny a jej podpory pre svoju umeleckú dráhu. Rovnako prehovorili o prežívaní hodnoty manželstva aj manželia Janka a Peter Kothajovci počas koncertného vystúpenia Janais. 

Súčasťou programu bolo aj požehnanie mamičiek pred pôrodom, predstavenie duchovnej obnovy rozVedení k Bohu p. Matejom Trizuliakom, saletínom, ktorému v spolupráci s komunitou bratov zahorelo srdce pre túto službu.

Na záver popoludňajšieho programu otec biskup spolu s kňazom vyčleneným pre pastoráciu rodín Žilinskej diecézy o. Roman Sekom, udelil ocenenie štrnástim manželským párom z farností diecézy, ktorí verne a príkladne žijú v poslaní sviatostného manželstva od 38 až po 62 rokov, medzi nimi aj jeden z dobrovoľnícky slúžiacich párov na Diecéznom stretnutí rodín.

Súčasťou vyvrcholenia podujatia bolo aj finále diecéznej gól-parády, v ktorom takmer dve desiatky súťažiacich synov a otcov malo možnosť pokúsiť sa streliť gól brankárovi MŠK Žilina Marekovi Teplanovi, ktorý ich zároveň povzbudil svojim vyznaním o silnej podpory vlastnej rodiny na ceste rozvíjania športového jeho talentu, čoho jednoznačným svedectvom bola aj prítomnosť brankárových rodičov a brata na tomto podujatí.

Duchovným zavŕšením popoludňajšieho programu bolo krátke spojenie zo záznamu cez TV LUX s Rímom vďaka sledovaniu časti príhovoru Svätého Otca Františka pred poludňajšou modlitbou Anjel Pána. Tú sa nakoniec všetci účastníci Diecézneho stretnutia rodín v Žiline pomodlili s biskupom Tomášom.      

TK KBS informovala Sekcia pre rodinu Žilinskej diecézy

Zilina, stretnutie, rodiny Zilina, stretnutie, rodiny Zilina, stretnutie, rodinyZilina, stretnutie, rodiny Zilina, stretnutie, rodiny
Zilina, stretnutie, rodiny

Snímky: Roman Seko, Emil Kondela, Jaroslaw Weber

Vysoká nad Uhom / Košice

Boh hovorí cez rodiny, ktoré zjavujú lásku

Arcidiecézne centrum pre rodinu v Košiciach a Pastoračné centrum Anky Kolesárovej vo Vysokej nad Uhom pripravili stretnutie rodín Lošickej arcidiecézy. Konalo sa v dňoch 25. a 26. júna 2022.

Motto sobotňajšieho stretnutia vo Vysokej nad Uhom bolo totožné s mottom svetového stretnutia rodín – Rodinná láska: povolanie a cesta svätosti. „Svätosť nie je nič iné, než naplno žitá láska.“ Týmito slovami z Apoštolskej exhortácie Svätého Otca Františka Gaudete et exsultate začal homíliu Martin Rečlo, riaditeľ Arcidiecézneho centra pre rodinu v Košiciach.

Rodiny povzbudil k prežívaniu každodennej svätosti, ktorá spočíva v bežných rodinných povinnostiach, ak ich konáme s láskou. Upriamil pozornosť na to, že všetci sme povolaní k svätosti, pretože pýtať sa katechumena, či sa chce dať pokrstiť, znamená zároveň sa ho aj pýtať, či sa chce stať svätým (porov. Apoštolský list Jána Pavla II, Novo millennio ineunte, čl. 31).

Nezabudol ani na ťažkosti prežívané v rodinách a na konkrétnych príkladoch poukázal na to, že práve skúšky sú najlepšou príležitosťou pre rast vo vzájomnej láske v rodinách.

Svätosť znamená robiť obyčajné veci neobyčajne

Po svätej omši sa účastníci stretnutia preniesli priamo do Ríma na Svetové stretnutie rodín, spojením sa s delegátmi stretnutia, manželmi Richardom a Máriou Kucharčíkovcami, ktorí na stretnutí zastupovali košickú arcidiecézu. Aj oni povzbudili rodiny k prežívaniu každodennej svätosti – svojou prácou, výchovou detí, žehlením, párovaním ponožiek či vozením detí do školy.

Svätosť podľa nich znamená aj robiť obyčajné veci neobyčajne a tie neobyčajné naopak obyčajne.

V programe stretnutia nasledovali svedectvá rodín a vykročenie na cestu svätosti. Pre rodiny bola pripravená interaktívna cesta svätosti po Vysokej nad Uhom, v rodisku blahoslavenej Anky, kde sa každoročne konajú púte rodín. Myšlienkou cesty svätosti bolo, aby ňou celá rodina tímovo kráčala jednotlivými stanovišťami a upevňovala sa v jednote a láske.

Miesta, kde sa rodiny zastavili a plnili úlohy, boli vyberané tak, aby spoznali Vysokú nad Uhom inak než zvyčajne. Rodiny tak mohli napríklad vidieť, kde stál oltárik na sviatok Božieho tela v čase, keď žila blahoslavená Anka alebo postaviť sa na miesto, odkiaľ vidno veže všetkých troch kostolov v obci.

Jednotlivé stanovišťa mali upriamiť pozornosť na cnosti v rodine, ako sú jednota, úcta, dôvera, vytrvalosť, odvaha, trpezlivosť, pracovitosť, odovzdanosť, pokora, zbožnosť… Na ceste svätosti mohli rodiny stretnúť rôznych svätých, prečítať si citáty o svätosti, stíšiť sa pri hrobe blahoslavenej Anny Kolesárovej, odpočinúť si v záhrade Kráľovnej Pokoja či odovzdať na kompostovisku všetky ťažkosti v ich rodinách, aby ich Boh premenil.

Každá rodina má poslanie, ktorá má naplniť

V nedeľu sa rodiny stretli s košickým arcibiskupom metropolitom Bernardom Boberom a košickým pomocným biskupom Marekom Forgáčom. Počas svätej omše v Dóme sv. Alžbety si manželia obnovili svoj manželský sľub a otec arcibiskup požehnal 120 manželských párov, ktoré v tomto roku oslavujú jubilejných 25 rokov manželstva.

„Každá rodina má vo svete poslanie, ktoré má naplniť. Boh túži hovoriť a zanechať odkaz svetu prostredníctvom rodín. Ak je rodina spolu a zjavuje lásku, Boh cez ňu hovorí.“ Týmito slovami sa otec arcibiskup prihovoril rodinám a v homílii sa zameral aj na to, aký krok naviac žiada Boh od našej rodiny, čo bolo posolstvom pápeža Františka, ktoré adresoval ľudu na Svetovom stretnutí rodín v Ríme.

Pripomenul  myšlienku pápeža Františka ako Boh od rodín žiada „krok naviac“. Môže to byť cez vydanie svedectva pred svetom. Alebo cez odpúšťanie, ktoré je potrebné v každom manželstve či cez empatiu voči iným rodinám alebo ľuďom, ktorí potrebujú pomoc.

„Učme sa tejto schopnosti prijatia, aby sme neboli uzavretou a sebeckou bunkou, ktorá nepotrebuje ani chodiť do spoločenstva, ani do kostola, a s nikým nechce mať nič spoločné. Prejaviť ľudskosť, pohostinnosť a štedrosť je veľká škola do života pre vaše deti, tak ako ste to aj mnohí z vás urobili počas terajšieho vojnového konfliktu na Ukrajine, keď ste do svojich rodín a domovov prijali ľudí utekajúcich pred vojnou.

Máme prijať nielen jeden druhého, či deti v rámci manželstva, ale máme vedieť prijať aj vzdialenejšieho príbuzného v ťažkostiach, alebo prijať pocestného. A pamätajte na to, že rodina je schopná prekonávať všetko, každé rozdelenie, búra predsudky a prekonáva rozdelenia. A toto je škola ktorá sa vyučuje v rodine. Takéto rodiny liečia svet,“ dodal arcibiskup Bober.

Deň rodiny sa niesol v duchu motta Nad(ý)chnime sa. Po dlhom období covidu a nosení rúšok sa všetci potrebujeme nanovo nadýchnuť a nadchnúť pre spoločné kráčanie na ceste svätosti. V pestrom programe pri Dolnej bráne vystúpili Tanečné štúdio Adriany Vrbovej, folklórny súbor Viganček, Detičkovo s maskotmi či kapela K-music.

Keďže súčasťou nášho života sú aj ukrajinské deti, na pódiu mali priestor aj ich spevácke vystúpenia. Nechýbal ani trh prorodinných organizácií a Chrobáčikovo pre najmenšie deti pod vedením Strednej pedagogickej školy sv. Cyrila a Metoda v Košiciach. Najdôležitejšou časťou Dňa rodiny však bolo stretnúť sa, mať na seba čas a po dlhom období izolácie byť si navzájom darom.

TK KBS informovali Miroslava Hnátová a Jaroslav Fabian

Poltár

V nedeľu 26. júna sa Kostol sv. Cyrila a Metoda naplnil farníkmi z Poltára, ale aj hosťami – zvlášť jubilujúcimi manželmi z diecézy, ktorí boli osobitne na túto svätú omšu pozvaní pastierskym listom rožňavského biskupa Mons. Stanislava Stolárika, ktorý sa v kostoloch diecézy čítal na Veľkú noc.

Hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše bol biskup Stolárik. Hudobne slávnosť sprevádzal Miestny spevácky zbor pri kostole sv. Cyrila a Metoda v Poltári pod vedením dirigentky Márie Sihelskej. Na organe hrala Katarína Kubaliaková. Ukončenie Roka rodiny Amoris laetitia v Rožňavskej diecéze predchádzala 40-dňová pobožnosť „Nazaretský dom“ (17.5. – 25.6. 2022), ku ktorej boli v máji pozvaní všetci  listom otca biskupa „Slovo pastiera“.

Biskup Stolárik v úvode privítal všetkých, zvlášť jubilujúcich, ale aj ostatných, osobitne spomenul tých, ktorí prežívajú rôzne krízy, náročnosť vzťahu a iných problémov a tiež divákov TV Lux, nakoľko svätá omša bola vysielaná v priamom prenose. Vyjadril vďačnosť Svätému Otcovi Františkovi za dar Roka rodiny Amoris laetitia a možnosť uzavrieť tento rok aj na diecéznej úrovni.

Poltár označil v tento deň za „bijúce srdce Rožňavskej diecézy“. V tomto srdci možno cítiť tlkot Božej lásky a dobroty, ktorú prial pocítiť všetkým, na celom Slovensku: „Boh nás miluje, Svätá rodina nás ochraňuje, máme šancu znova posilniť svoju dôveru a prosiť za nádherné dielo, ktoré Boh dal ľudstvu v rodinách“.

V homílii sa odvolal sa na List Svätého Otca manželom a zaoberal sa otázkou: „Kto je Boh?“ na príklade starozákonného Abraháma, ktorý prežil aj krízy. Aj všetky rodiny prechádzajú krízami, ale nie je to Boh, ktorý spôsobuje krízu. Abrahám by na otázku: „Kto je Boh?“ odpovedal asi takto: „Boh je moja opora, istota v skúške, aj cez bolestné skúšky“. Boh bol v jeho živote živý, bol jeho neotrasiteľnou istotou.

Biskup Stolárik ďakoval za jubilujúcich manželov a pozval všetkých spoločne ďakovať za to, že aj po našich zlyhaniach sme mohli pocítiť Božie milosrdenstvo, oporu, podanú Božiu ruku. Rok rodiny aj synodálna cesta odhaľuje v nás prítomnosť Boha. Vnímame ho takto: ako blízkeho, milosrdného, ako oporu, ako toho, ktorý nám po našich pádoch ponúka „reštart“, možnosť otvoriť Bohu bránu srdca, aby nebol pre nás len „niečím“, ale aby bol pre nás milujúcim Otcom. On je s nami aj vtedy, keď nám je veľmi ťažko. Preto je potrebné prehlbovať náš vzťah s Bohom. Štyridsaťdňová pobožnosť „Nazaretský dom“ mala priniesť do rodín obnovu, aby sme mohli pocítiť v každej rodine prítomnosť Nazaretskej – Svätej rodiny.

V Rožňavskej diecéze nekončí Rok manželstva a rodiny (1.1.- 31.12. 2022), v ktorom osobitne myslíme aj na snúbencov. Týmto už vopred odporučil a tiež všetkým manželom, aby sa rozhodli tak, ako bl. Karol Habsburský so svojou manželkou Zitou, po svojom sobáši: „A teraz si pomáhajme na ceste do neba“.

Po homílii si jubilujúci obnovili manželské sľuby a prijali osobné blahoželanie otca biskupa a dar – obraz Sŕdc – Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Nepoškvrneného Srdca Panny Márie  s prianím, aby tieto Srdcia boli ich stálou oporou a aby vždy verili v ich prisľúbenia. Manželia tiež dostali List Svätého Otca manželom pri príležitosti Roku rodiny Amoris laetitia. V závere sv. omše boli manželia vyslaní k evanjelizácii.

Biskup Stolárik poďakoval všetkým zainteresovaným za prípravu tejto slávnosti a vyjadril radosť z budúceho stretnutia v poltárskom Kostole sv. Cyrila a Metoda – 5. júla 2022, kedy sa tu bude sláviť 25. výročie posviacky tohto chrámu. Po skončení svätej omše dostali všetci manželia darček ako pamiatku na tento deň a všetci sa presunuli do farskej záhrady, kde pokračoval program pohostením s príjemnou a radostnou atmosférou.

TK KBS informovala Rožňavská diecéza

Šaštín 

 

Svetové stretnutie rodín v Bratislavskej eparchii sa konalo v Šaštíne, v areáli baziliky Sedembolestnej Panny Márie a bolo spojené s tradičnou eparchiálnou púťou na sviatok presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky. Podľa želania Svätého Otca Františka sa totiž 10. svetové stretnutie rodín, ktoré sa centrálne konalo v Ríme, malo konať multicentrálne, teda malo súbežne prebiehať aj v partikulárnych cirkvách (diecézach a eparchiách) po celom svete.

Cieľom takejto multicentrálnej formy bolo, aby sa na podujatí mohlo zúčastniť čo najviac rodín, aby ich účasť nebola obmedzená pandémiou a aby rodiny mohli ponúknuť svoj prínos diecéznym stretnutiam. Svetové stretnutie bolo okrem iného aj súčasťou aktuálnej synodálnej cesty Cirkvi a mohlo sa ukázať ako cenná skúsenosť „spoluúčasti, spoločenstva a misie“. 

Koordinátor pastorácie rodín v bratislavskej eparchii o. Rastislav Čižik v spolupráci so svojím tímom pripravili pre rodiny bratislavskej eparchie bohatý duchovno-relaxačný program. Súbežne s programom pre dospelých bol pripravený aj paralelný program pre deti.  Tematickou náplňou bolo okrem iného predstavenie spoločenstiev FEB (farských evanjelizačných buniek) ako jednej alternatívy pastorácie vo farnosti. Pozvanie prijali o. Slavomír Zahorjan, o. Peter Milenky a laici zo spoločenstiev FEB. 

Dvojdňové stretnutie sa začalo v piatok večer v kaplnke kláštorného komplexu slávením sv. liturgie na sviatok sv. Jána Predchodcu a Krstiteľa. Hlavným slúžiteľom bol vicerektor kňazského seminára z Prešova, o. Peter Milenky. V homílii sa prihovoril o. Slavomír Zahorjan, ktorý poukázal  na to, že ako kresťania sme údmi Kristovho tela. Ak si tieto údy robia čo chcú a neriadia sa hlavou, potom naše kresťanstvo nie je autentické.

Po večeri nasledovala modlitba chvál v kaplnke, popretkávaná spevmi, osobnými modlitbami a Božím slovom o Marte a Márii z evanjelia. Následne si rodiny vypočuli katechézu na tému: Zrelý kresťan = zrelá rodina. O. Slavomír Zahorjan spolu so svojím tímom z prešovskej archieparchie predstavil formáciu a fungovanie Farských evanjelizačných buniek.

Sobotné doobedie patrilo sláveniu archijerejskej liturgie v cirkevnoslovanskom jazyku v bazilike, ktorú viedol vladyka Peter Rusnák a spevom ju sprevádzal Katedrálny zbor Kyrillomethodeon pod vedením Ladislava Sabolčáka. Na liturgii sa zišli gréckokatolíci z farností celej eparchie spolu so svojimi kňazmi. Liturigické slávenie bolo o to význačnejšie, že v rámci nej prijali dvaja diakoni kňazskú vysviacku: Michal Janočko a Peter Sahajda.

Po liturgii sa tiež konalo predsynodálne stretnutie pod vedením vladyku Petra za účasti kňazov, počas ktorého bola predstavená syntéza eparchiálneho synodálneho procesu, ktorý od začiaku Štyridsiatnice do Sviatku Päťdesiatnice prebiehal v eparchii.

Poobede boli pre deti pripravené rôzne aktivity a aktrakcie (napr. skákací hrad) pod vedením animátorov. Stretnutie rodín ukončila spoločná grilovačka, pri ktorej sa rodiny mohli vzájomne zdieľať o svojich radostiach i ťažkostiach. Podujatie, zvýraznilo tému rodinnej lásky ako povolania a cesty svätosti. Všetkým prítomným rodinám bol zároveň odovzdaný List Svätého Otca rodinám.

TK KBS informoval Stanislav Gábor

Nitra

 

Pri príležitosti X. svetového stretnutia rodín i Dňa rodiny sa v nedeľu 26. júna 2022 na nitrianskej Kalvárii uskutočnilo aj stretnutie rodín Nitrianskej diecézy za účasti nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka  a jeho pomocného biskupa Mons. Petra Beňa. Stretnutie sa konalo paralelne so svetovým stretnutím rodín s pápežom Františkom v Ríme. Rodiny z farností Nitrianskej diecézy mohli na stretnutí stráviť celý deň, počas ktorého bol pre nich pripravený  pestrý duchovný, kultúrny a vzdelávací program posilňujúci hodnoty rodiny a rodinnú spolupatričnosť. Do prípravy programu  podujatia sa zapojili aj cirkevné organizácie pôsobiace na území Nitrianskej diecézy so vzťahom k starostlivosti o rodinu, najmä nitrianske Centrum pre rodinu, ktoré pre účastníkov  pripravili aktivity duchovného i zábavného charakteru. Krížová cesta, svätá omša s biskupmi, piknik v tráve s klasikou, hodinka s biskupom, korunka Božieho milosrdenstva, šašovia s Christilandu, pesničkohry s Mirom Jilom, či rodinná hra, boli popri nafukovacom hrade, ale aj policajtoch, či hasičoch striekajúcich vodu na deti i rozhorúčené priestranstvo programovými aktivitami, ktoré sa snažili urobiť Deň rodiny v Nitre zaujímavým a príťažlivým. A to sa podarilo.

Popri všetkých úspešných sprievodných programových aktivitách bola vrcholom podujatia slávnostná sv. omša pri poľnom oltári, ktorú celebrovali nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák spolu s pomocným nitrianskym biskupom Mons. Petrom Beňom a ďalšími kňazmi. Biskup Judák, ako slávnostný kazateľ vo svojej homílii upriamil pozornosť prítomných a najmä rodín na  hodnoty rodiny a rodinnej lásky podľa vzoru Božej rodiny. Uvažoval nad skutočnosťami, ktoré na jednej strane normálnu rodinu pozdvihujú, na druhej strane uvádzajú do ťažkostí, ktoré prináša reálny život súčasnosti. V závere svojho príhovoru preto prítomným rodinám odkázal: „Byť veriacim otcom a matkou v dnešnom svete je poslanie veľmi náročné, a my vám chceme poďakovať za vaše svedectvo žitej a živej viery. Vzťahy a hodnoty, ktoré sa žijú v rodine presahujú dvere rodinného hniezda, čo má veľký dosah na spoločenský a každodenný  život  v každej oblasti aj na život cirkvi. Preto si aj dnes vyprosujme silu, aby sme mohli žiť podľa vzoru Svätej rodiny, hľadať spôsob spolužitia vo vzájomnej láske, úcte a vzájomnej pomoci voči všetkým, aby sme tvorili jednu Božiu rodinu nažívajúcu v láske.“. Duchovný program Dňa rodiny bol vyplnený aj osobnými svedectvami, adoráciou a modlitbou Korunky Božieho milosrdenstva za prítomnosti pomocného nitrianskeho biskupa Mons. Petra Beňa, ktorý v jej závere poďakoval za všetko úsilie organizátorov aj účinkujúcich počas Dňa rodiny v Nitrianskej diecéze.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký 

Fotogaléria 

Diecézne stretnutia rodín pripravili aj v Levoči a Marianke. V sobotu 2. júla sa uskutoční stretnutie rodín Banskobystrickej diecézy na Starých Horách a stretnutie rodín Trnavskej arcidiecézy v Križovanoch nad Dudváhom.
 

_
Aktualizované 

 ( TK KBS, tk, ml; pz ) 20220627014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]