[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Banskej Bystrici, Šaštíne, Košiciach a v Pezinku boli ďalšie vysviacky
P:3, 27. 06. 2022 10:30, DOM

Bratislava 27. júna (TK KBS) Kňazské rady posilnili po uplynulom víkende ďalší novokňazi. Vysviacky zorganizovali v Banskej Bystrici, Šaštíne, Košiciach a v Pezinku.

Banská Bystrica

Medzi najvýznamnejšie dni každej diecézy patrí deň kňazskej vysviacky. Takýmto dňom bola pre Banskobystrickú diecézu sobota 25. júna 2022, keď diecézny biskup Mons. Marián Chovanec vysvätil v Katedrále sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici pre službu diecézy diakona Jozefa Mikuláša z farnosti Pukanec za kňaza.

V úvode svätej omše diecézy biskup povedal, že „kňazská vysviacka je veľkým dňom pre celú diecézu a čím je menej svätencov, tým viac si uvedomujeme, akí sú potrební.“

V homílii biskup upriamil pozornosť na Božiu matku Máriu aj jej Nepoškvrnené Srdce, keďže formulár svätej omše bol zo spomienky Nepoškvrneného Srdca Preblahoslavenej Panny Márie. Biskup Chovanec vyzdvihol, že Cirkev si touto spomienkou pripomína „úplnú svätosť Panny Márie a zároveň jej jedinečnú úlohu v dejinách spásy.“

Zároveň biskup položil otázku, či je vhodné, aby sme mali v deň kňazskej vysviacky spomienku na Pannu Máriu, keďže ju Cirkev nikdy nevyhlásila a ani nevyhlási za „kňažku“. Keď Katolícka Cirkev učí o Panne Márií, pripomína nám, že Panna Mária je úplne svätá a má mimoriadnu úlohu v dejinách spásy - je Božou matkou.

„Panna Mária stojí pred nami ako krásny a ušľachtilý vzor“, uviedol biskup. Mária prežívala to, čo my aj radosti, aj starosti, aj odmietnutie, aj utrpenie, aj oslávenie. Vždy dokázala verne stáť pred Bohom. „Keď sa hľadíme na Máriu a keď sa k nej utiekame hľadíme na evanjelium v praxi.“

Následne biskup spomenul slová Danteho o Márii, ktoré nachádzame v Božskej komédií: „Hľa tvár, ktorá je najpodobnejšia Kristovi. Hľa tvár, ktorá najviac odzrkadľuje Ježiša.“ Nie je to len fyzická podoba, ale najmä duchovná podoba - „Ona je Ježišova náuka v praxi, ona je živé evanjelium. Keď na ňu hľadíme, tak vidíme, ako má vyzerať kresťan“, podčiarkol diecézny biskup. Keď si ju berieme za príklad, robíme, najlepšie, čo môžeme.

Keď si všetci kresťania majú brať príklad z Márie, o čo viac si ho majú brať kňazi - zvýraznil biskup Chovanec. „Kto najkrajšie stojí pred Bohom, ako ona - služobnica Pána“.

Na záver homílie biskup povzbudil novokňaza slovami: „A tak milý Jozef, dnes všetci, ako sme tu, budeme prosiť za Teba, aby si z Božou milosťou a pomocou si bral príklad z Preblahoslavenej Panny Márie - z jej služby a z jej svätosti, aby si bol krásnym a ušľachtilým kňazom po celý život.“

Na konci svätej omše sa novokňaz poďakoval všetkým, ktorí ho sprevádzali na ceste ku kňazstvu a udelil novokňazské požehnanie svojmu svätiteľovi a všetkým prítomným.

Po kňazskej vysviacke dostal novokňaz svoju pastoračnú dispozíciu, ktorú budú vykonávať vo farnosti Nová Baňa.

Zdroj: Banskobystrická diecéza / TK KBS informoval Peter Lupták

Šaštín

V sobotu 25. júna počas eparchiálnej púte na sviatok Spolutrpiacej Bohorodičky v Národnej bazilike Sedembolestnej Panny Márie Šaštíne rukopoložil bratislavský eparcha vladyka Peter Rusnák dvoch diakonov na presbyterov: Michala Janočka a Petra Sahajdu.

Obrad kňazskej vysviacky sa konal po Cherubínskej piesni a veľkom vchode. Po obrade, ktorým sa svätenci symbolicky zasnubujú s oltárom, na ktorom ako kňazi budú sláviť božskú liturgiu, kandidáti vyznali vieru a predniesli sľub vernosti biskupovi, pápežovi a ich nástupcom. Podstatným znakom kňazskej vysviacky je už od čias apoštolov vkladanie rúk a konsekračná modlitba. Tú predniesol vladyka Peter nad jednotlivými svätencami, ktorí kľačali pred oltárom a pri ktorej im položil na hlavu omofor. Nasledovala osobitná prosebná jekténia za svätencov, počas ktorej si na znak úplnej odovzdanosti Bohu ľahli na zem (veľká prostrácia). Biskup následne odovzdal novokňazom jednotlivé časti kňazského rúcha (epitrachil, narukávniky, pojas, felón) a liturgikon, pričom zhromaždenie odpovedalo viacnásobným spevom „Axios“, čo po grécky znamená „je hodný“. Novokňazi potom pozdravili bozkom pokoja svätiteľa i všetkých spoluslúžiacich kňazov a spolu s nimi slávili svoju prvú svätú liturgiu.

Z homílie

V homílii sa eparcha zamýšľal nad otázkou, ktorú položil Ježiš vo večeradle apoštolom po tom, čo im umyl nohy: „Chápete, čo som vám urobil?“ Ako môžeme vybadať z odpovede Šimona Petra, nie veľmi to pochopili. Preto Ježiš povie Šimonovi: Ak neprijímaš tento znak mojej lásky, mojej poníženosti, tak potom čo máme spoločné? Povedz mi, či si pochopil poníženosť, poslušnosť a službu lásky druhému človekovi. Ak sa tomuto brániš, nič si nepochopil. Nebudeš mať so mnou podiel. A táto otázka je dnes pre všetkých nás, a zvlášť pre našich dvoch novokňazov. Chápete, čo som vám urobil? No čo také som vám urobil? – Navliekol som vás do pekných odevov, položil som na Vás ruky, no a čo?

Ako vladyka zdôraznil, keď človek prijíma sviatosti (krst, pokánie, manželstvo, vysviacku,…) Ježiš Kristus sa v tej chvíli zjednocuje s ním. Zjednocuje sa s tebou v krste, v pokání, vo sviatosti manželstva, ba v každej chvíli tvojho života. Pretože ťa miluje a chce, aby si objavil, pochopil a prijal jeho lásku.

Modlime sa, aby sme ako kresťania toto pochopili, toto prijali a toto žili. Boh sa stal človekom a zišiel dolu z neba, aby žil v tej biede a hriechu s nami, lebo my a celý svet, máme takpovediac len jednu jedinú predstavu: my sa tu trápime s vojnou,  s hladom, so zdražovaním cien, s potratmi, a bojmi atď. zatiaľ čo Boh si žije tam hore na nebesiach, a dáva nám dobré rady. Robte toto, robte hento, nebuďte takí, buďte takí… Ale nie je to tak.

Ježiš Kristus sa stal človekom, aby sa stotožnil s tebou, s tvojím životom, s mojím životom, okrem hriechu. A naviac, ten hriech vzal na seba. Len jedno jediné od nás chce: Priznaj sa k nemu. Netvrď, že to, čo robíš zlé, je dobré. To je ten problém. Všetko by Boh odpustil, len tam, kde niet pokánia, tam nemôže zasiahnuť. Čo je pokánie?  Uveriť v túto lásku a povedať: Bože, buď milostný mne hriešnemu! Toľko stačí. Že to, čo robíš, tie vraždy, smilstvá, krádeže, ohováranie, politické svinstvá, to je zlé.

Lebo ak budeš tvrdiť, že robíš dobre a nič sa nedeje, no tak dobre, tam potom Božia láska ide popri tebe. Ona jestvuje, ale ty ju neprijímaš. Rob ako myslíš. Boh sa na teba nenahnevá, nenaštve a nevykrúti ti krk, ale čaká na tvoje obrátenie, na toto pochopenie. Či pomenuješ, hriech hriechom, zlo zlom, a uvidíš Božiu lásku a Božie odpustenie. Toto je celá matematika, celé tajomstvo duchovného života, lásky Boha k človekovi. Potom pochopíš: No čo som vám také urobil? Videl si niečo hlbšie, alebo len nejaké obrady? – Zomrel som za teba na kríži. Tak ťa milujem, tak som zamilovaný do teba, že keby bolo treba, aj dnes za teba zomriem. A keby si bol jediný na svete, aj tak za teba zomriem, pretože si stvorený na obraz boží. Ak toto človek nepochopí, potom je slepý, ide si svojou cestou.

Kazateľ ďalej upriamil pozornosť na sviatok, ktorý sa vo východnom obrade slávil v tento deň: sviatok Spolutrpiacej Bohorodičky. Dnes sa veľa hovorí o tzv. empatii. Vcítiť sa do života, do osudu, do problému toho druhého. Keď nemám lásku, tak si poviem: Mňa nezaťažuj svojimi problémami. Ja mám dosť svojich problémov! Ale keď máš lásku, tak vieš, čo to znamená trpieť spolu so svojím dieťaťom.

Keď miluješ, tak vieš, čo to je trpieť s druhým človekom. A práve toto spoluutrpenie, spolucítenie vladyka zdôraznil aj novokňazom:

Kristov kňaz, ktorý reprezentuje Krista na zemi –  tak ako každý kresťan, samozrejme – a ktorého Kristus povýšil práve na toto postavenie, má práve túto úlohu, toto poslanie: Plačte s plačúcimi, radujte sa s radujúcimi, buďte všetko všetkým! Toto je kresťan, toto je kňaz.  Trpieť s tými druhými. Vidíme okolo seba veľa ľudí, ktorí sú skutočne v utrpení. Nemusí to byť nejaké telesné utrpenie v tom slova zmysle, že majú rakovinu, že majú ťažkosti, bolesti, zlomené nohy a ja neviem čo všetko. Ale oni trpia. Nepoznajú cestu, nevedia, kde je zmysel ich života, nestretli sa s Ježišom Kristom s jeho láskou, a preto trpia.

A toto je kňaz, ten, ktorý má trpezlivosť, lásku, pochopenie vidieť týchto ľudí a ísť a kráčať s nimi. To, čo Svätý Otec František tak zdôrazňuje: Kráčať spolu s druhými.  Cirkev je tu na to, aby sprevádzala utrpenie týchto ľudí, celý tento svet. My sme sviatosťou spásy pre všetkých. Kiež by sa toto naplnilo vo Vašom živote, milí novokňazi, i v živote každého z nás, aby Ježiš Kristus, ten ktorý je Spasiteľom sveta, ten ktorý sa skutočne stotožnil s touto biedou mojou i tvojou, bol oslávený.

Na záver slávnosti sa vladykovi poďakoval za oboch novokňazov o. Michal Janočko, ktorý pochádza z Bratislavskej farnosti a ktorého starý otec bol kňaz a vynikajúci znalec liturgického spevu (Mikuláš Janočko). Na druhý deň v nedeľu 26. júna o. Michal Janočko slávil v gréckokatolíckej katedrále v Bratislave svoju primičnú sv. liturgiu.

Zdroj: Bratislavská eparchia / TK KBS informoval Stanislav Gábor

Košice / Pezinok

V Kostole sv. Gorazda a spoločníkov v Košiciach - Terase sa konala vysviacka dvoch novokňazov - saleziánov. Sviatosť kňazstva prijali Ján Butkovský, SDB a Daniel Holúbek, SDB. V Kostole Najsvätejšej Torjice v Pezinku bol za kňaza vysvätený Lukáš Porubský, OFMCap z Rehole menších bratov kapucínov.

_
Aktualizované ( TK KBS, tk, ml; pz ) 20220627013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]