[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bratislave sa konalo Predsynodálne arcidiecézne stretnutie
P:3, 25. 06. 2022 10:03, DOM

Bratislava  25. júna (TK KBS) V Bratislave sa dnes konalo Predsynodálne arcidiecézne stretnutie. Ako uviedla členka arcidiecézneho synodálneho tímu Renáta Ocílková, najčastejšie sa vo farských syntézach vyskytovalo slovo spoločenstvo. „Sme vďační, že ste kráčali a že ste to zapísali. Po počiatočnom skepticizme sa v syntézach nachádzali slová ako začiatok a pokračovanie. Začali sme a chceme pokračovať. Chceme naďalej pokračovať a oživovať naše spoločenstvá,“ zdôraznila.

Do synodálneho procesu sa v Bratislavskej arcidiecéze zapojilo180 spoločenstiev, z toho bolo 88 farností, čo je 74 percent. Zapojených rehoľných spoločenstiev bolo 25, hnutí a združení 67. Arcidiecézny tím dostal sto syntéz. Arcidiecézny koordinátor Juraj Vittek odhadol, že do procesu sa zapojilo 4000 ľudí, pričom sa zorganizovalo približne 1200 konzultačných stretnutí.

Cieľom dnešného stretnutia bolo podľa Juraja Vitteka ukončiť obdobie arcidiecéznej fázy synodálnych konzultácií s Božím ľudom. „Chceli sme sláviť spoločne a zamýšľať sa nad arcidiecéznou skúsenosťou pri spoločnom kráčaní,“ uviedol s tým, že dôležité bolo dnes počúvať, čo Boh povedal prostredníctvom veriacich arcidiecézy. Juraj Vittek chce podobné stretnutie zorganizovať aj na jeseň.

Mnohí podľa Juraja Vitteka kritizovali nezrozumiteľnosť toho, čo synoda je a čo sa očakáva. „Mnohí však postupne objavovali dynamiku synodality v priamej skúsenosti, keď sa o niečo pokúsili,“ povedal. Syntézy sú podľa neho dôležité pre samotné spoločenstvá, ale aj pre celú arcidiecézu. „Diecézna syntéza bude prvým zhrnutím a rozlišovaním, ktorá potom môže byť predmetom spätnej reflexie v spoločenstvách,“ vysvetlil. Juraj Vittek si myslí, že je potrebné, aby v arcidiecéze vznikol stály arcidiecézny synodálny orgán, pričom bude aj navrhovať vznik stálej diecéznej pastoračnej rady.

Okamžité zmeny podľa arcidiecézneho koordinátora sa nedajú očakávať. „Niektoré podnety sú realizovateľné ihneď v miestnych spoločenstvách, či v arcidiecéze. Iné si vyžadujú čas,“ dodal. Jednou z veľkých výziev synodálneho procesu je prepojiť jednotlivé spoločenstvá. Mnohé spoločenstvá počas synodálneho procesu vznikli vo farnostiach nové.

Na stretnutie nemohol prísť bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský, pretože mu večer zrušili let z Ríma. Na stretnutí ho zastupoval generálny vikár Daniel Ižold, ktorý celebroval aj svätú omšu. V homílii dekan dekanátu Bratislava Juh Jozef Vadkerti zdôraznil, že skúsenosť so Svätým Písmom veľmi pomáhala synodálnym stretnutiam. “Každé stretnutie začínalo rozíjmaním nad Svätým Písmom. Jediná úloha účastníkov bola povedať, čo ich v texte oslovilo. Nie je to jednoduché, pretože často čítame Sväté Písmo s morálnym apelom. Kňazi to tak často robíme. Farníci sú učenliví, zapamätajú si práve toto. Potom rozíjmanie skončí pri morálnom nároku, čo by sme mali robiť,” povedal s tým, že Sväté Písmo treba čítať tak, aby jedna myšlienka, jedna veta, človeka oslovila. “Treba ju nechať na seba vplývať,” zdôraznil.
Počas synody viacerí prvýkrát rozíjmali spoločne nad textom Biblie, pretože si doteraz mysleli, že na to nemajú. “Nech nás Slovo pretvára, nemusíme ho analyzovať. Nechajme ho v sebe pôsobiť, ako symbol, ktorý je hlboký a postupne sa ukazuje,” dodal. ( TK KBS; rp ) 20220625002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]