[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Zvolenský otvoril viacdňový program spojený s rodinami
P:3, 24. 06. 2022 13:30, DOM

BBratislava 24. júna (TK KBS) Otváraciou svätou omšou v Katedrále svätého Martina v Bratislave, ktorú celebroval bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský, otvorili v Bratislavskej arcidiecéze viacdňový tematický program spojený so Svetovým stretnutím rodín. V jej závere dostala každá prítomná rodina List Svätého Otca Františka manželom, ktorý pápež zverejnil vlani v decembri na sviatok Svätej rodiny.

V príhovore sa arcibiskup Zvolenský zameral na text z Listu manželom. Tak ako Abrahám aj každý manžel a manželka vyšli z vlastnej krajiny v momente, keď odpovedali na povolanie k manželskej láske a rozhodli sa darovať bezvýhradne druhému. Teda už samotné zasnúbenie znamená odchod z vlastnej krajiny, pretože si vyžaduje ísť spoločnou cestou, ktorá vedie k manželstvu, uviedol.

Rôzne situácie v živote – plynutie času, príchod detí, práca, choroby – to všetko predpokladá, že na základe vzájomne prijatého záväzku každý z manželov opustí vlastné zvyky, vlastné istoty a pokojné priestory a vydá sa do Bohom prisľúbenej krajiny: byť dvaja v Kristovi, dvaja v jednom. Váš život sa stane jedným spoločným životom, stanete sa „my“ v spoločenstve lásky s Ježišom, ktorý je živý a prítomný v každom okamihu vášho života. Boh vás vždy sprevádza a bezpodmienečne vás miluje. Nie ste sami, uviedol arcibiskup Zvolenský.

Zdôraznil, že ako Abrahám vo viere a v dôvere v Boha vykročil do rizika neznáma, vo viere a v dôvere prekonal všetky prekážky a ťažkosti na ceste, rovnako aj manželia, keď vykročia na spoločnú cestu, vo viere a v dôvere v Boha zvládnu ťažkosti a nepredvídané okolnosti života a vytrvajú vo vzájomnej vernosti práve vďaka viere a dôvere v Boha, ktorý ich na tejto ceste sprevádza a posilňuje. Táto spoločná cesta ich napokon privedie do zasľúbenej zeme do večného spoločného domova, dodal arcibiskup Zvolenský.

Svätú omšu koncelebrovali riaditeľ Arcidiecézneho centra pre rodinu don Marián Valábek, SDB a ďalší kňazi. Do liturgie sa zapojili členovia rodín. Vo štvrtok a v piatok ponúkla Pastoračná rada Bratislavskej arcidiecézy sériu námetov pre kňazov i laikov na večerné stretnutia manželov vo farnostiach. Program vyvrcholí víkendovým programom.

V sobotu 25. júna 2022 je v pláne festival rodín v Marianke. Začne sa o 10:00 svätou omšou, ktorej bude predsedať riaditeľ Centra pre rodinu Bratislavskej arcidiecézy, don Marián Valábek, SDB. Pokračovať bude samostatným programom na pódiu. Očakávajú sa hudobné vystúpenia Janais, Mira - Jila, skupiny Údolie a Rodinného zboru v Marianke. Chýbať nebudú rozhovory a svedectvá manželov a rodín. V Dome pútnikov okrem prednášky pre manželov potešia aj zdieľaním manželov vo workshopoch.

Budú to tzv. kaplnky pomoci manželom a rodine - Kaplnka rodiny / manželov v kríze, Kaplnka cirkevného práva pre manželov, Kaplnka plodnosti, Kaplnka výchovy, Kaplnka osobnej modlitby za manželov a rodiny a Kaplnka seniorov. K dispozícii bude aj rodinná hra, aktivity pre deti a mládež a modlitby pri Lurdskej jaskyni.

V nedeľu 26. júna bude rodinám venovaná pontifikálna svätá omša o 10:30 s arcibiskupom Zvolenským v Šaštíne. Svätý Otec naplánoval, aby sa dôležitosť Svetového stretnutia rodín presunula do diecéz sveta, preto v Ríme bude záverečná svätá omša už v sobotu, aby v nedeľu slávili tento sviatok rodín v diecézach sveta. Rodiny si prevezmú od arcibiskupa Zvolenského symbol - vyslania rodín.

Tematické sväté omše k Svetovému stretnutiu rodín chystajú v tento deň aj v ďalších farnostiach arcidiecézy.( TK KBS, vva, ba, ml; pz ) 20220624032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]