[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 23. 03. 2023   Meniny má Adrián      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovenský a maďarský ordinariát zorganizovali spoločnú púť do Zalaváru 
P:3, 21. 06. 2022 13:08, DOMFoto: Archív OZ CYRILOMETODIADA


Bratislava 21. júna (TK KBS) Ordinariát Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Slovenskej republiky v spolupráci s Vojenským ordinariátom Maďarskej republiky uskutočnil 18. júna 2022 pod vedením Mons. Františka Rábeka spoločnú púť do Blatnohradu – Zalaváru. 

Slovenské nitrianske knieža Pribina so svojím synom Koceľom dal v Blatnohrade okrem svojho paláca postaviť aj Baziliku sv. Hadriána a Panny Márie. Svätí solúnski bratia Konštantín a Metod sa na svojej púti do Večného mesta v roku 967 zastavili v Blatnohrade a pobudli u vladára Koceľa, ktorého naučili písať a čítať v staroslovenskom jazyku.

Metod sa po smrti Konštantína – Cyrila rozhodol pokračovať v misijnej práci na Veľkej Morave. S vysvätenými kňazmi sa vrátil na  Moravu. A práve v Blatnohrade vďaka štátnickej múdrosti a prezieravosti Koceľ  požiadal Metoda  o návrat do Ríma, aby sa nechal vysvätiť za biskupa. V Ríme Metoda vysvätili za titulárneho arcibiskupa sriemskeho, stal sa pápežským legátom pre slovanské územia.

Slávnosť začala štátnou hymnami Maďarskej republiky, Slovenskej republiky a Európskej únie. Potom nasledoval akt kladenia vencov. Program uvádzal Mons. Jozef Michalov, generálny vikár OS SR. 

Slávnosť pokračovala privítaním a príhovorom otca biskupa Mons. Františka Rábeka, ktorý na záver dodal: „Milí priatelia, želám nám všetkým, aby sme týchto pár chvíľ na Blatnohrade prežili zmysluplne, duchovne, v priateľstve a aj prehĺbením našich koreňov, koreňov nášho národa, našej kultúry a hlavne našej viery.

Nech nám svätí Cyril, Metod, Gorazd a ich spoločníci pomáhajú svojim orodovaním.“

Vojenský duchovný Vojenského ordinariátu MR Milan Mor Markovics odovzdal prítomným pozdrav otca biskupa Mons. Tibora Bertu, ktorému sa slávnosti nemohol zúčastniť. „Sme tu dvaja vojenskí duchovní, jeden sa volá Horváth, ja sa volám Markovics, a tým chcem povedať to, že my tu Maďari na tomto mieste nielen kultúrne sa stretávame so Slovanstvom, ale aj vo svojich žilách nesieme slovanskú krv, slovanské vzťahy. 

„Prajem nám všetkým, aby nás sprevádzali Cyril a Metod a ich pokoj, ktorý je vlastne Kristov pokoj, Kristov mier. Nádejam sa, že aj táto naša slávnosť bude slúžiť tomuto Kristovmu pokoju a počas svätej omše sa budem modliť za tento pokoj, za tento mier aj medzi našimi národmi,“ dodal na záver. 

Páter Adam, OSB, z Panónnhalmy v príhovore vyzdvihol, že benediktíni boli vždy veľmi otvorení cyrilometodskej tradícii. Pripomenul, že tu benediktíni zo Salzburgu vykonávali svoju misiu už pred svätým Štefanom a svätým Adalbertom. Povedal, že neďaleké mesto Keszthely má vo svojom názve latinské slovo castellum – kaštieľ. 

Vieme, že slová keszthely, kostol, kostel, kościół – tieto pomenovania sú z gréckeho  slova “schádzať sa”. A teda štáty Vyšegrádskej štvorky majú spoločné dedičstvo pochádzajúce z tohto miesta v slove keszthely, kostol, kostel, kościół. Na záver poprosil: „ Svätý Cyril, svätý Metod, svätý Benedikt, orodujte za nás!“

„Blatnohrad  má významné miesto v pôsobení cyrilometodskej misie,“ pripomenul Anton Hrnko, konateľ nadácie PRO PATRIA. „Dnes sú iné doby. Mali by sme sa vrátiť k počiatkom, pretože sú veci, ktoré nás spájajú a jednou z tých vecí je naša následnosť na metodskú misiu, na cyrilo-metodskú cirkevnú organizáciu, ktorá bola vytvorená v tomto priestore v 9. storočí a ktorá v prispôsobenej podobe prežila až dodnes,“ uviedol. Program ukončil fujarista Štefan Suchý z OZ CYRILOMETODIADA hrou na fujare a spevom.

Svätú omšu, zasvätenú cti svätých Cyrila a Metoda, celebroval biskup Rábek, koncelebrovali generálny vikár OS SR Mons. Jozef Michalov, biskupský vikár ZVJS Peter Nižník s prítomnými slovenskými a  maďarskými kňazmi. V homílii  biskup Rábek najskôr pripomenul historické skutočnosti pobytu sv. Cyrila a Metoda tu v Blatnohrade. 

Vyzdvihol fakt, že v Bazilike sv. Hadriána je jediné historicky preukázateľné miesto na slovanskom území, na ktorom skutočne stáli sv. Cyril a Metod. Poukázal tiež na to, že Svätý Otec František pri návšteve Slovenska trikrát spomenul dielo svätých bratov Cyrila a Metoda a ich príklad pripomenul aj na osobitnej audiencii 30. mája 2022 v Aule Pavla VI. počas celonárodnej ďakovnej púte v Ríme; čo podčiarkuje ich obrovský význam pre Európu, ktorej sú spolupatrónmi. 

Pripomenul: „Táto púť teda nemá byť iba pripomenutím histórie, ale poukázaním na ich duchovnú blízkosť v dnešnej dobe. Na základe ich diela sa budovala a stojí Európa“. Na pozadí dnešného diania vo svete podčiarkol potrebu budovať náš život a naše vzťahy aj vzťahy medzi národmi na kresťanských koreňoch, na zásadách evanjelia a Božieho zákona, lebo iba tak môže byť medzi nami trvalý pokoj. 

Vyzdvihol medzinárodný význam tejto slávnosti, pretože svätú omšu okrem slovenských a maďarských kňazov koncelebroval aj Ivan Skalivskyi zo Záhrebu a  zúčastnil na nej i Macedónec Stojan Lekoski, ktorý ho sprevádzal na  minuločnej návšteve Macedónska. 

Biskup František poďakoval zúčastneným kňazom za koncelebrovanie svätej omše a veriacim za účasť na púti v Blatnohrade. Osobitne poďakoval vdp. Vinczovi Bengyakovi za pomoc pri príprave slávnosti, výrobe oltárneho stola a tlmočenie. Slávnosť bola ukončená piesňou k patrónke Slovenska a agapé. 

TK KBS informovala Daniela Suchá ( TK KBS, dsu, ml; pz ) 20220621019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]