[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Diecézna charita otvorila centrum pomoci pre Ukrajincov i Slovákov
P:3, 20. 06. 2022 14:07, DOM

Žilina 20. júna (TK KBS/TASR) Diecézna charita Žilina otvorila v pondelok pri príležitosti Svetového dňa utečencov centrum podpory na Kuzmányho ulici. Podľa riaditeľa Diecéznej charity Petra Birčáka je jeho zriadenie reakciou na náročné situácie ľudí priamo alebo nepriamo zasiahnutých následkami vojny na Ukrajine.

Doplnil, že v centre ponúkajú psychosociálnu podporu, sociálne poradenstvo, potravinovú a materiálnu pomoc a sprevádzanie. „Chceme ponúknuť miesto prijatia. Odpovedať na akútnu núdzu, v ktorej sa ľudia nachádzajú. Pomôcť im k samostatnosti a začleneniu do spoločnosti. Súčasťou je centrum vzdelávania pre Slovákov aj Ukrajincov, v ktorom budeme ponúkať napríklad kurzy finančnej gramotnosti pre rodiny či kurzy slovenského jazyka,“ vysvetlil Birčák s tým, že terénni pracovníci budú odídencom z Ukrajiny aktívne pomáhať.

V Centre podpory pracuje podľa jeho koordinátora Jána Gálika päť zamestnancov, ale je postavené aj na ukrajinských a slovenských dobrovoľníkoch. „Snažíme sa integrovať odídencov a prepájať ich so Slovákmi, čo sa týka rodín aj pomoci. Máme napríklad počítačovú miestnosť, v ktorej môžu načerpať základné informácie, aby sa mohli začleniť do spoločnosti. Pripravujeme tiež klub pre ukrajinské aj slovenské deti, aby mali priestor na hry a spoznávanie sa,“ povedal Gálik.

Žilinské centrum otvorili v spolupráci s Ukrajinským domom. „Spolupracujeme od vypuknutia humanitárnej krízy. Vnímame, že keď pomoc ubúda, je potrebná spolupráca medzi organizáciami, samosprávou a štátom, aby pomoc bola naozaj komplexná,“ podotkol riaditeľ Diecéznej charity Žilina.

Po celom Slovensku vzniká podľa PR manažérky Diecéznej charity Žilina Zdeny Lukáčikovej 25 centier podpory, ktoré prevádzkujú diecézy, arcidiecézy a eparchiálne charity. „Otvárame ich vďaka podpore z Emergency Appealu. Ide o finančný mechanizmus pre riešenie kríz a humanitárnych katastrof vo svete. Zastrešuje ho Caritas Internationalis, medzinárodná organizácia, ktorej súčasťou je aj Slovenská katolícka charita (SKCH),“ dodal generálny sekretár SKCH Miroslav Dzurech (Zdroj: TASR).( TK KBS, tasr, ml; pz ) 20220620021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]