[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kňazské rady Prešovskej archieparchie sa rozšírili o štyroch novokňazov
P:3, 20. 06. 2022 09:29, DOM

Prešov 20. júna (TK KBS) V nedeľu 19. júna v bazilike minor v Ľutine prijali štyria diakoni Prešovskej archieparchie: Miroslav Baran, Jakub Jurčišin, Mário Buraľ a Peter Koršňak rukopoložením vladyku Petra Rusnáka, apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej archieparchie sviatosť vysviacky. Archijerejskú svätú liturgiu spolu s vladykom Petrom slávil aj emeritný torontský vladyka Marián Andrej Pacák, kňazi z archieparchiálnej kúrie, z kňazského seminára a principáli svätencov.

Kňazská vysviacka má v archijerejskej svätej liturgii miesto po veľkom vchode, teda po prenesení darov chleba a vína na prestol. Svätenci boli najprv predstavení svätiteľovi a po pozdrave s ním trikrát obišli oltár. Nasledovalo vyznanie viery a zloženie prísahy vernosti a poslušnosti Svätému Otcovi, biskupovi a ich nástupcom. Potom vladyka Peter kládol jednotlivo ruky na hlavy svätencov a zvolával na nich Božiu milosť, ktorá „ustanovuje nehodných diakonov na kňazov.“  Po svätení si ľahli na zem v znamení kríža a po následnej modlitbe vladyku nad nimi prijali za spevu „Axios“ – „je hodný“ vonkajšie znaky kňazstva – všetky časti kňazského liturgického rúcha a liturgikon. Potom novokňazi dostali od vladyku Petra náprsné kňazské kríže a pozdravili sa bozkom pokoja nielen so svojím biskupom, ale vstúpili aj do svätyne, kde sa pozdravili aj s vladykom Mariánom Andrejom a ostatnými teraz už spolubratmi kňazmi.

Po vysviackach sa prihovoril vladyka Peter. V úvode spomenul nedeľné evanjelium, ktoré bolo o povolaní a on vysvätil nových kňazov do vinice Pánovej. Pokračoval zo Starého zákona o príbehu Eliáša a Elizea, kde dal plášť Eliáš Elizeovi, aby pokračoval v tej úlohe ako on. Vladyka položil otázku: „či som i ja pripravený kráčať za Kristom ako Elizeus alebo apoštoli, aj keď do života prídu skúšky.“ Nemáme sa báť, pretože Ježiš zomrel a premohol smrť za každého z nás.

V závere sa za všetkých poďakoval novokňaz Jakub Jurčišin, ktorý moment kňazskej vysviacky prirovnal k jednému zo zázrakov, ktoré za posledné týždne svätenci zažívali. Taktiež prosil o modlitby, aby zostali verný aj v čase skúšok, ktoré na nich v kňazskej službe doľahnú. Slávnosť bola ukončená záverečným mnoholitstvijem.( TK KBS, is pa, rp, pz ) 20220620015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]