[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Spišskej Kapitule, Košiciach, Ľutine a Bratislave boli ďalšie vysviacky
P:3, 18. 06. 2022 15:00, DOM

Bratislava 18. júna (TK KBS) Ďalšie kňazské vysviacky sa dnes konali v Spišskej Kapitule, Košiciach, Ľutine a Bratislave. Prinášame spravodajstvo.

Kňazská vysviacka v Spišskej Kapitule 

V sobotu 18. júna 2022 sa v Katedrále svätého Martina v Spišskej Kapitule uskutočnila kňazská vysviacka.

Do radov kňazov Spišskej diecézy sa tento rok pripojili dvaja noví kandidáti (Jakub Konkoľ – Nová Ľubovňa a Pavol Križian – Liptovský Mikuláš), ktorí prijali posvätný rád presbyterátu z rúk spišského diecézneho administrátora Mons. Jána Kuboša.

Hoci počet kandidátov bol od znovuotvorenia kňazského seminára po páde komunizmu najnižší, Boží ľud Spišskej diecézy prijal dar týchto novokňazov s veľkou vďačnosťou. Pri slávnosti koncelebroval emeritný biskup Mons. Andrej Imrich, predstavení kňazského seminára a mnohí ďalší kňazi.

V homílii biskup Kuboš povzbudil kandidátov k prežívaniu kňazstva v úzkom spojení s eucharistickým tajomstvom, ktoré prináša dar života, slobody a lásky.

Po skončení liturgickej slávnosti dostali novokňazi dekréty, ktoré určujú ich prvé pôsobiská v diecéze. Jakub Konkoľ sa stal kaplánom vo farnosti Spišská Kapitula a Pavol Križian zas vo farnosti Tvrdošín.

TK KBS informovala Spišská diecéza 

Spišská diecéza má nových diakonov

V piatok 17. júna 2022 vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou emeritného biskupa Mons. Andreja Imricha prijalo rád diakonátu sedem kandidátov. Slávnosť sa uskutočnila v Katedrále svätého Martina za hojnej účasti kňazov a Božieho ľudu.

TK KBS informovala Spišská diecéza  

Fotogalériu je možné nájsť na internetovej stránke Spišského biskupstva. 

Kňazská vysviacka v Košiciach

Miloš Jaklovský  z Farnosti sv. Jána Krstiteľa v Sabinove,  Ján Pčolinský z Farnosti Nanebovzatia Panny Márie v Košickej Polianke a Maroš Varga z Farnosti sv. Jozefa v Slivníku - sú traja mladí muži, ktorí z rúk košického arcibiskupa Mons. Bernarda Bobera prijali sviatosť kňazstva. 

Na počiatku povolania novokňazov stál dar Božej milosti. Ten sa rozvíjal rokmi formácie v kňazskom seminári. Prijatím vysviacky sa novokňazi naplno vložili do služieb Cirkvi. Aj o vzácnom dare povolania hovoril vo svojej homílii arcibiskup Bernard Bober.  a apeloval i na dar ľudskosti, ktorý kňaz musí mať pri komunikácii so svojimi veriacimi.  „Buďte k ľuďom ľudskí, a to Božie im sprostredkujete veľmi účinne. Čerpajte Ježišovu ľudskosť z Evanjelia a zo svätostánku. Lebo naozaj, kňaz môže byť veľmi disciplinovaný, môže byť sčítaný a inteligentný, no ak nie je ľudský, je to na nič.

Ak nie je ľudský, nemôže byť dobrým kňazom, nemôže byť dobrým pastierom, lebo mu chýba srdce. Keď sme sterilní a uzavretí do seba, všetci okolo nás trpia. Za každou rigídnosťou sa však skrýva problém. Svätý Otec František práve toto zdôrazňuje a vystríha nás pred postojom uzavretosti a klerikalizmu, ktorý povyšuje dôležitosť osoby kňaza nad jeho službu. Milí naši budúci novokňazi, učte sa žiť v spoločenstve spolubratov kňazov. Dajte si poradiť od starších a vyhľadávajte takých, ktorí naplno žijú so svojou farnosťou a poznajú svojich farníkov po mene. Neviažte sa príliš na svoje koníčky, ani na domácich miláčikov, pretože pri zmene dispozície si lámem hlavu nad tým, aký dekrét im vystaviť, aby mohli ísť s vami aj oni všade tam, kde ste potrební. Buďte slobodní od toho všetkého, aby ste mohli byť ešte slobodnejší pre službu v Ježišovej vinici.“

Silným momentom kňazskej vysviacky je aj chvíľa, keď svätenec príjme z rúk svätiteľa paténu a kalich s vínom. Slová, ktoré zaznievajú mieria totiž na podstatu služby, ktorá novokňazov čaká: „Prijmi obetné dary svätého ľudu a obetuj ich Bohu. Uvedom si, čo budeš konať, pripodobni sa tomu, čo budeš držať v rukách a naplň svoj život tajomstvom Pánovho kríža.“ 

Na záver svätej omše sa novokňazi poďakovali všetkým, ktorí ich sprevádzali na ceste ku kňazstvu a udelili novokňazské požehnanie svojmu svätiteľovi a všetkým prítomným. Po kňazskej vysviacke dostali novokňazi svoju pastoračnú dispozíciu, ktorú budú vykonávať. Miloš Jaklovský – Sečovce, Ján Pčolinský – Trhovište a Maroš Varga – Terňa.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian

Kňazská vysviacka v Ľutine

V nedeľu 19. júna v bazilike minor v Ľutine prijali štyria diakoni Prešovskej archieparchie: Miroslav Baran, Jakub Jurčišin, Mário Buraľ a Peter Koršňak rukopoložením vladyku Petra Rusnáka, apoštolského administrátora sede vacante Prešovskej archieparchie sviatosť vysviacky. Archijerejskú svätú liturgiu spolu s vladykom Petrom slávil aj emeritný torontský vladyka Marián Andrej Pacák, kňazi z archieparchiálnej kúrie, z kňazského seminára a principáli svätencov.

Kňazská vysviacka má v archijerejskej svätej liturgii miesto po veľkom vchode, teda po prenesení darov chleba a vína na prestol. Svätenci boli najprv predstavení svätiteľovi a po pozdrave s ním trikrát obišli oltár. Nasledovalo vyznanie viery a zloženie prísahy vernosti a poslušnosti Svätému Otcovi, biskupovi a ich nástupcom. Potom vladyka Peter kládol jednotlivo ruky na hlavy svätencov a zvolával na nich Božiu milosť, ktorá „ustanovuje nehodných diakonov na kňazov.“  Po svätení si ľahli na zem v znamení kríža a po následnej modlitbe vladyku nad nimi prijali za spevu „Axios“ – „je hodný“ vonkajšie znaky kňazstva – všetky časti kňazského liturgického rúcha a liturgikon. Potom novokňazi dostali od vladyku Petra náprsné kňazské kríže a pozdravili sa bozkom pokoja nielen so svojím biskupom, ale vstúpili aj do svätyne, kde sa pozdravili aj s vladykom Mariánom Andrejom a ostatnými teraz už spolubratmi kňazmi.

Po vysviackach sa prihovoril vladyka Peter. V úvode spomenul nedeľné evanjelium, ktoré bolo o povolaní a on vysvätil nových kňazov do vinice Pánovej. Pokračoval zo Starého zákona o príbehu Eliáša a Elizea, kde dal plášť Eliáš Elizeovi, aby pokračoval v tej úlohe ako on. Vladyka položil otázku: „či som i ja pripravený kráčať za Kristom ako Elizeus alebo apoštoli, aj keď do života prídu skúšky.“ Nemáme sa báť, pretože Ježiš zomrel a premohol smrť za každého z nás.

V závere sa za všetkých poďakoval novokňaz Jakub Jurčišin, ktorý moment kňazskej vysviacky prirovnal k jednému zo zázrakov, ktoré za posledné týždne svätenci zažívali. Taktiež prosil o modlitby, aby zostali verný aj v čase skúšok, ktoré na nich v kňazskej službe doľahnú. Slávnosť bola ukončená záverečným mnoholitstvijem.

TK KBS informovalo Informačné stredisko Prešovskej archieparchie 

Kňazská vysviacka v Bratislave

V sobotu 18. júna 2022 sa v kostole Sv. Vincenta de Paul v Bratislave konala kňazská vysviacka. Svätenia presbyterátu z rúk Mons. Jána Oroscha, trnavského arcibiskupa, prijali dvaja seminaristi Misijnej spoločnosti Sv. Vincenta de Paul - Patrik Boržecký, CM zo Šuňavy a Peter Majerčík CM z Tepličky nad Váhom.

Na slávnosti sa zúčastnili kňazi a bratia Misijnej spoločnosti spolu s kňazmi a farníkmi z rodných farností svätencov Šuňavy a Tepličky nad Váhom, farníci z Ružinova a okolia, ale i hostia zo zahraničia.

Arcibiskup začal homíliu zo zamyslením: „Prečo ste sa rozhodli stať sa kňazmi?“ Uviedol príklad sv. otca Benedikta XVI. ako on odpovedal na svoje povolanie spolu so seminaristami vo vojnovom období. Oni boli tí ľudia, ktorí sa hlásili do seminára aj napriek hitlerovskému režimu. Každý z kňazov si má na túto otázku odpovedať, obzvlášť sa otec arcibiskup zameral na svätencov. Vyzdvihol obetu a horlivosť kňazov, prirovnal ich ku „kameňom,“ ktoré Boh opracováva a chce z nich vytesať tú najkrajšiu sochu, ako Michelangelo, ktorý z kameňa vytesal Dávida.

Povzbudzoval kandidátov na kňazstvo, aby boli dobrými pastiermi a aby sa nebalí odovzdať do Božích rúk: „Som tu, aby si ty Kriste, mohol so mnou disponovať.“ Symbol štóly, ktorú budú novokňazi nosiť má symbolizovať stratenú ovečku, čiže všetkých ku ktorým budú poslaní, „aby ich vyslobodili z rokliny, v ktorej sa nachádzajú.“ Spomenul niekoľko príkladov a to bl. Karla Leisnera, sb. Janka Havlíka, bl. Titusa Zemana a iných, ktorí nasledovali cestu Ježiša Krista a to v prenasledovaní, väznení, utrpení až po smrť. Svätiteľ zakončil homíliu týmito slovami: „Hľa, neznámy vojak, verný bojovník na bojovom poli života, svoj život kladie na obetný oltár v mene svojho majstra a Kráľa, kňaz Kristova obeta.“ 

Arcibiskup v závere povzbudzoval všetkých kňazov k noseniu reverendy ako znaku Kristovho kňazstva, ktorý je zodpovedný za jemu zverený Boží ľud.

Novokňazi zo srdca ďakujú všetkým, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom pričinili o dôstojný a slávnostný priebeh kňazskej vysviacky a aj takýmto spôsobom nám ukázali, že tvoríme Kristovu Cirkev - jednu, svätú, katolícku a apoštolskú. Novopresbyteri všetkých prosia o sprevádzanie v ich kňazskej službe svojimi modlitbami a obetami a všetkým posielajú svoje novokňazské požehnanie. 

Foto: Ján Kolla

TK KBS informoval Ján Kolla
-
Aktualizované( TK KBS, tk; ml ) 20220618002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]