[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Veriaci v Indii sú utláčaní, pomáhajú im však dobrí ľudia z celého sveta
P:3, 17. 06. 2022 14:44, ZAH

India 17. júna (TK KBS) Veriaci v Indii sú utláčaní, pomáhajú im však dobrí ľudia z celého sveta, píše Pápežská nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.

Náboženské menšiny, ako sú moslimovia (14,5 %) a kresťania (4,9 %) diskriminuje hinduistická väčšina na čele s vládou. Z toho vyplýva aj ich sociálna situácia. V spolkovom štáte Nágáland - na chudobnom a zaostalom severovýchode Indie - sa nachádza diecéza Kohima. Žijú v nej rôzne etnické menšiny, z ktorých každá hovorí vlastným jazykom. Väčšina obyvateľov žije z toho, čo si dopestuje, mnohí sú nezamestnaní.

Katolícku vieru priniesli do diecézy Kohima rehoľné sestry, a to až roku 1948. Spočiatku narazili na odpor – ľudia, ktorí prijali katolícku vieru, boli tvrdo trestaní. Dnes má diecéza 54 farností a patrí do nej 61 000 veriacich, vyše 200 diecéznych alebo rehoľných kňazov a 425 rehoľníčok. Majú i mnoho miestnych povolaní – z domorodcov pochádza 250 sestier a 58 kňazov. Biskupovi Jamesovi Thoppilovi leží na srdci hlavne náboženská formácia laikov.

Podľa neho je dnes veľmi dôležité najmä vzdelávanie katechétov, kurzy predmanželskej prípravy, práca s deťmi a mladými. Doteraz im na tieto aktivity chýbali priestory. Dočasne im slúžil bývalý malý seminár, no i táto budova nutne potrebovala rozsiahlu renováciu, pretože drevené časti napadli termity. Vďaka pomoci dobrodincov, ktorí prispeli sumou 20 900 €, sa začala obnova budovy. Plány spočiatku kazila pandémia: robotníci z rôznych častí krajiny museli odísť, nasledovalo niekoľko lockdownov a obmedzenia.

Potom sa zvýšili ceny a narástla inflácia. Nakoniec sa však práce pomaly rozbehli a zapojili sa do nich aj ľudia z dediny. Koncom marca 2022 na veľkú radosť veriacich mohlo byť pastoračné centrum konečne posvätené. Biskup Thoppil pociťuje podľa vlastných obrovskú vďačnosť dobrodincom nadácie ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi. „Pán Boh zaplať tým, ktorí pomohli," odkazuje nám. V Indii sú kresťania úplne odkázaní na pomoc zvonka. Vláda a väčšinové obyvateľstvo im stavajú do cesty všetky možné prekážky. Neraz sú veriaci i rehoľníci obeťami krivých obvinení a násilných únosov.

Nadácia ACN podporu miestnu cirkev mnohými projektami, aby mohla naďalej čeliť veľkým výzvam. „Bez vás, našich dobrodincov, by to však nebolo možné. Ďakujeme za Vaše dary i modlitby pre trpiacich kresťanov vo svete," informovala Lucia Froncová z ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.( TK KBS, acn, ml; pz ) 20220617045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]