[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vďaka projektu obnovili interiér a exteriér kostola v oravskej Zubrohlave
P:3, 17. 06. 2022 11:41, DOM

Zubrohlava 17. júna (TK KBS) Vďaka cezhraničnému projektu obnovili interiér a exteriér kostola v oravskej farnosti Zubrohlava. Ide o program Interreg Poľsko – Slovensko, trojročný projekt mal názov Ochrana dedičstva pohraničia poľsko-slovenského cez renovácie historických objektov vo farnostiach Lipnica Wielka a Zubrohlava. Začali ho v auguste 2019, ukončia ho na konci tohto mesiaca.

Farský Kostol sv. Petra a Pavla v Zubrohlave bol postavený v neskorobarokovom slohu v rokoch 1754 až 1761 a dodnes takmer nezmenil svoj vzhľad. Na stavbu kostola najviac prispeli zubrohlavskí plátenníci, ale aj významní rodáci Ján Gustíny, nitriansky biskup a župan a tiež otec Jozef Kunsta, ktorý bol kaločským arcibiskupom.

Počas projektu, ktorý bol z väčšej časti financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, zreštaruovali historickú organovú skriňu z roku 1805 z dielne Pažických. Kompletne vymenili nástrojovú časť (píšťaly, vzdušnice, traktúra a mech). Skriňa prešla odstránením následkov po pôsobení červotočov a iných poškodení. Dostala i pôvodný farebný (zelený a ružový) mramorový vzhľad. Ďalej zreštaurovali nástenné maľby (Evanjelisti, Baránok, Anjeli, Pantokrator, Svätý Pavol káže v Areopágu, Panna Mária putuje k sv. Alžbete) z roku 1933 od Františka Martinů, brata hudobného skladateľa Bohuslava Martinů.

„Nástenné maľby boli realizované technikou „al secco“, t. j. na vyzretý povrch vápennej omietky, nie sú to teda fresky. Počas reštaurovania museli byť maľby očistené od spórov plesní, usadeného depozitu, vytmelené a retušované. Maľby rešpektujú reálny stav dochovania vo svojom formáte aj rukopis autora a ním zvolenú technológiu,“ informoval za farnosť Marek Graňák.

Reštaurovaním prešiel aj prícestný kríž z pieskovca pri kostole z dielne rodiny Bielopotockých, ktorý bol pred rokom 1953, pred zatopením obce Slanica vodami Oravskej priehrady, premiestnený ku kostolu v Zubrohlave. Dal ho zhotoviť slanický richtár Ján Hoľmík v roku 1836 z vďaky za záchranu od moru. Kríž už bol vo veľmi zlom stave, kameň bol degradovaný, nesúrodý, popraskaný.

„Po prevezení do reštaurátorského ateliéru bol vyčistený, odsolený a poškodené miesta vytmelené. Z prostriedkov projektu bol obnovený aj exteriér kostola, vybudované chodníky, parkovisko, oplotenie a oddychová zóna s kaplnkou. Taktiež sa konajú rôzne podujatia, ako napríklad reštaurátorské workshopy, pripravuje sa organový koncert aj publikácia o kostole,“ dodal Graňák.

Propagačné video( TK KBS, mgr, ml; pz ) 20220617033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]