[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na podujatí Goral na gory budú mať vzácnu sochu Ludzimierskej Márie
P:3, 15. 06. 2022 09:45, DOM

Vysoké Tatry 15. júna (TK KBS) V sobotu 18. júna 2022 sa v Starom Smokovci opäť stretnú gorali na duchovno–kultúrnom festivale s názvom Unikátne dedičstvo Slovensko – Poľského pohraničia, Goral na gory 2022. Tohoročná myšlienka spoločnej aktivity tohto etnika sa ponesie v znamení mariánskej myšlienky Gorali putujú k svojej Matke.

Patrónkou Goralov je Ludzimierska Panna Mária. Práve táto vzácna socha Madony, dar Ludźimierského Sankturária - baziliky menšej, bude prítomna počas celého sobotňajšieho podujatia, ktoré začína slávnostnou svätou omšou v drevenom kostole Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Starom Smokovci o 8:30.

Vysoke Tatry, Gorali

Po bohoslužbe bude nasledovať hodinový výstup k Szilágyiho pavilónu na Hrebienku, kde zaznie tradičná goralská pasovačka a po nej sa uskutoční množstvo workshopov, návštevníci Tatier zažijú krásu ručne vyšívaných pestrofarebných krojov ku ktorým patria tradičné čierne klobúky zdobené mušličkami a pierkom.

Čaro Tatier okrem iného ozvláštni tradičná goralská kuchyňa, goralské nárečie, a z každej strany bude znieť hlas goralov volajúcich ,,Goralu, wracaj do hal!“

Prečo práve poľský Ludźimerz a Madona?

S mariánskym kultom v Ludźmierze je spätý svätý Ján Pavol II. Počas svojich pastoračných ciest vo svojej vlasti v roku 1997 prišiel do Ludźmierzu ku pútnikom Goralom, aby sa tu modlil spoločne svätý ruženec. Túto návštevu pripomína pamätník modliaceho sa pápeža. Karol Wojtyla však bol v Ludźmierze už predtým a v roku 1963 ako krakovský biskup spolu s prímasom tisícročia, kardinálom blahoslaveným Stefanom Wyszyńským, korunoval sochu „Panny Márie“ a slúžil svätú omšu.

Zaujímavou spomienkou je, „že keď sprievod niesol sochu Panny Márie, zrazu sa z jej ruky vysunulo žezlo.“ Nebyť pohotového biskupa Wojtylu, ktorému sa ho podarilo chytiť žezlo, spadlo by na zem. Kardinál Wyszyński dodal že „je to znamenie svetlej budúcnosti biskupa – ktorému Mária dá vládu nad Cirkvou“ a tak sa aj neskôr stalo,  keď sa Wojtylu zvolili za pápeža.

Mariánska svätyňa v Ludźmierze je druhým pútnickým centrom v Krakovskej arcidiecéze po Zebrzydovskej kalvárii. Ludźmierz je predovšetkým obrazom  goralskej  zbožnosti, individuálnej i kolektívnej. Mariánsky kult a množstvo pútnikov celého Poľska a sveta je toho mimoriadnym prejavom. Goralské etnikum žijúce na poľsko-slovenskom pohraničí tu našlo svoj domov.

Podujatie s názvom Unikátne dedičstvo SK-PL pohraničia organizuje nezisková organizácia Obnova kultúrnych tradícií, n.o. s finančnou podporou Európskej únie v rámci Európskeho fondu regionálneho rozvoja Program Intereg V-A Poľsko-Slovensko 2014-2020.( TK KBS, rba, ml; pz ) 20220615017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]