[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 20. 06. 2024   Meniny má Valéria      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápežské misijné diela začali hľadať pomoc pre deti a rodiny v Nepále 
P:3, 14. 06. 2022 14:51, DOM

Bratislava 14. júna (TK KBS) Medzi prachom a hlinou - je názov iniciatívy, ktoré spustili Pápežské misijné diela na Slovensku (PMD). Ide o pomoc pre deti a rodiny v Nepále. Píše o nej na webstránke. Príbeh pomoci prinášame v plnom znení. 

V tehelni v Nepále denne ťažko pracujú deti ako 9-ročná Manisha, aby uživili svoje rodiny. Otec Joe Thaler pomáhajú tamojším deťom a rodinám. Manisha toho veľa nemala ani predtým. Bývala v malej chatrči. Jej domov sa nachádza v blízkosti Kathmandu v Nepále. Ničivé zemetrasenie, ku ktorému došlo pred niekoľkými rokmi, pripravilo Manishu, jej malú sestru a rodičov o zdravie a o všetko, čo mali. 

Odvtedy žije rodinka v baraku na okraji prašnej tehelne. Manishini rodičia tam pracujú ako nádenníci. Mzda za 16 hodín práce je menej ako 8 Eur. Aby rodina prežila, aj Manisha s malou sestrou Shirishou tam musia pracovať. Malý plat však stále nestačí na obnovu ich chatky.

Mnohé deti, ktoré pracujú v tehelniach majú sotva šesť rokov. Ich práca je namáhavá a veľmi prašná, preto majú vážne dýchacie problémy. K dispozícii pritom nie sú poriadne toalety a čistá pitná voda. Aj napriek ťažkej práci rodiny nemajú dosť peňazí na stravu. Takmer všetky deti v tehelniach sú podvyživené.

V roku 2015 došlo v Nepále k jednému z najhorších zemetrasení. Celé dediny vtedy zasypali tony sutiny a zeme. Mnohí zomreli a nespočetné množstvo ľudí prišlo o všetko. Veľa z nich muselo už predtým pracovať v tehelniach, aby si zabezpečili základné potreby na živobytie. Zemetrasenie situáciu ešte zhoršilo aj pre Manishu a jej rodinu. 

Hoci je práce dosť, mzda ledva stačí na prežitie. Na okraji mesta Kathmandu sa nachádza 120 tehelní, v ktorých drú muži, ženy a deti od rána do večera. Okrem toho, ľudí v Nepále ťažko postihla koronakríza. Tehelne sa počas lockdownu zatvorili, a tak prišli aj o malý príjem, ktorý dovtedy mali. Už si nemohli dovoliť ani jedlo. 

Spolu s otcom Joe Thalerom v Nepále poskytujeme trpiacim a ľuďom sužovaným prírodnými katastrofami jedlo, čistú pitnú vodu, mydlo, masky a lieky, aby túto krízu prežili. Ďalším dôležitým krokom je pokúsiť sa o návrat detí do škôl. Iba tak majú budúcnosť. Prosím, pomôžte čo najrýchlejšie, píšu Pápežské misijné diela na Slovensku. 

„Za 80 eur môžete financovať hygienický balík pre dve rodiny, za 32 eur zásobíte jednu rodinu na štyri mesiace ryžou a za 190 Eur prispejete Manishe a jej sestre na školské pomôcky na jeden rok," uvádzajú PMD. Podporiť sa dajú na SK88 0900 0000 0051 4976 4503 (SLSP) /Variabilný symbol: 2121, do poznámky je potrebné uviesť svoju adresu alebo e-mail/. Šeky na vyžiadanie na: info@misijnediela.sk

Zdroj: Pápežské misijné diela na Slovensku ( TK KBS, pmd, ml; pz ) 20220614027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]