[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V bratislavskom kňazskom seminári sa stretli kňazi, ktorí boli vysvätení pred 35 rokmi
P:3, 14. 06. 2022 14:47, DOM

Bratislava 14. júna (TK KBS) V bratislavskom seminári sa dnes stretli katolícki kňazi, ktorí boli vysvätení pred 35 rokmi. Boli medzi nimi aj košický eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ a bratislavský eparcha Peter Rusnák. V  seminárnej kaplnke celebroval spolu s kňazmi ako hlavný celebrant vladyka Cyril Vasiľ. Vladyka Peter sa spolužiakom prihovoril v krátkej homílii. V nej zdôraznil, aby kňazi hovorili len o tom, čo videli a svedčili o tom, čo počuli. „Želám nám, aby sme v našom živote niečo videli a začuli, a následne o tom svedčili. Zážitok z Božej prítomnosti v našom živote bude svedectvom, akú lásku sme zažili. Verím, že budeme mať o čom svedčiť,“ zdôraznil. Zároveň poďakoval Bohu, že spolužiakov kňazov po 35 rokoch takto zhromaždil. „Neviem, čo bude o päť rokov. Mnohí sa toho dožijeme, zostarneme, ale nech náš život je svedectvom o Ježišovi Kristovi v nás. Mne On povedal: Peter si môj a nevyšmikneš sa mi“.

Vladyka Cyril pre TK KBS uviedol, že 35 rokov kňazstva mu dalo všetko to, čím je. „Dnešné stretnutie so spolubratmi ma vrátilo do krásnych rokov a chvíľ formácie a spoločného nadšenia, ktoré je nevyhnutné na to, aby človek urobil nejakú veľkú a dôležitú voľbu. Súčasne  ma to napĺňa radosťou, že som túto voľbu nikdy neoľutoval, ale snažím sa ju stále novým spôsobom prežívať, uskutočňovať a odovzdávať radosť z nej aj ďalej,“ povedal s tým, že návrat do bratislavského seminára je vždy milý, pretože vníma tie isté priestory, ale inými očami. Spomenul si, že prijatie do seminára považoval za najdôležitejšiu udalosť života. „Obnoviť si radosť z toho je dôležitejšie ako porovnávanie budovy pred tým a teraz,“ dodal.

Návrat po 35 rokoch do seminára vo vladykovi Petrovi vyvoláva veľkú vďačnosť voči Ježišovi Kristovi. „On bol 35 rokov so mnou, uzavrel svoju zmluvu so mnou v mojej krvi, potvrdil v každej sekunde svoju vernosť. Že ja som to nie vždy videl, to je moja chyba. On sa nepohoršoval na mojich zlyhaniach, ani na mojich hriechoch. Dal mi aj úspechy, radosť. Som vďačný a som svedkom Jeho lásky, ktorá bola so mnou v každej sekunde môjho života,“ uviedol vladyka Peter podľa ktorého to v budove seminára dostalo silnejšiu emóciu. „Nejde však o emócie, ale o skúsenosť prítomnosti Ježiša Krista v živote každého kresťana,“ dodal.

Medzi kňazmi, ktorí si pripomenuli 35. výročie kňazskej vysviacky bol aj farár z Dlhej nad Oravou Ján Duda. Ten bol zvedavý na spolubratov, či ich všetkých bude poznať po toľkých rokoch. „Jedného som nepoznal, ale meno nepoviem,“ povedal pre TK KBS. Pre Jána Dudu to bolo zaujímavé stretnutie, počas ktorého si mohli zaspomínať, ale sa aj porozprávať.

V kaplnke, kde dnes slávili svätú omšu, bola kedysi učebňa. „Tu sme mávali morálnu teológiu, pastorálnu teológiu. Tu nás profesor Vrablec učil kazateľstvu. Sú to spomienky. Uvedomujem si ako ten čas rýchlo beží,“ povedal.( TK KBS, rp; pz ) 20220614026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]