[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo katolíckeho Posla. Časopisu, ktorý vychádza 125 rokov
P:3, 14. 06. 2022 09:35, DOM

Bratislava 14. júna (TK KBS) Čo prináša júnové číslo časopisu Posol? Prinášame anotáciu, ktorú spracovala Irena Kostolanská.

Pápež František sa v rubrike Stále aktuálne slová venuje pôsobeniu Ducha Svätého. Pripomína tých, ktorých Duch Svätý utváral podľa „Kristovej miery“ v modlitbe, milosrdenstve a službe. Zdôrazňuje, že prvou úlohou kresťanov je udržiavať oheň, ktorý Ježiš priniesol na zem: oheň Božej lásky, Ducha Svätého.

Proste Pána žatvy – pozýva nás v júnovom úvodníku kňaz Jozef Kraus. Zamýšľa sa nad poslaním kňaza a nad tým, čo znamená žiť kňazstvo podľa Ježišovho vzoru dnes. Pripomína, že nestačí len prosiť, ale treba aj vytvárať vhodné podmienky pre vznik nových duchovných povolaní...

O dary Božieho Ducha môžeme prosiť každý deň, nielen v čase liturgickej slávnosti Zoslania Ducha Svätého. Karol Wojtyła – svätý pápež Ján Pavol II. – sa po celý život modlil Modlitbu k Duchu Svätému, ktorú ho naučil otec. Ponúkame ju teraz aj čitateľom Posla.

V mesiaci júni si zvlášť pripomíname lásku Ježišovho Srdca. Volá nás k nemu aj Bystrík Mistrík svojou novou básňou Poďme k Srdcu Ježišovmu: Srdce Krista je chrám lásky, učí nás žiť po kresťansky. Zasväťme mu svoje srdce, aby bolo k spáse súce...

V rubrike Úcta k Ježišovmu Srdcu nájdu čitatelia druhú časť úvahy anglického jezuitu Jamesa Fitzsimonsa (1919 – 2015), ktorý väčšinu kňazského života venoval tomu, aby pomáhal ľuďom rásť v ich vzťahu k Bohu prostredníctvom modlitby. V príspevku Kristovo Srdce prináša tentoraz niekoľko rád, ako rásť v zdravej spiritualite, pričom vysvetľuje správne a nesprávne prejavy nábožnosti. Redakcia pripája známe Prisľúbenia Ježišovho Srdca, ktoré boli zverené rehoľníčke svätej Margite Márii Alacoque.

V rubrike Apoštolát modlitby nájdu čitatelia článok Andrey Eliášovej To najcennejšie v rodinách. Autorka prináša úctyhodné svedectvá z rodín, kde sa starajú o hendikepované deti, v ktorých objavili rodičia cenné dary. Pekne to vyjadrila Ivka z Nitry: „Tí, ktorí sú pokladaní za nič, sa v milosti Božej lásky stávajú tým najkrajším: vzácnou príležitosťou na lásku.“

Páter Milan Hromník sa vo svojej meditatívnej úvahe venuje Pôsobeniu Ducha Svätého. Všíma si, ako pôsobí v Cirkvi: ako učí, vedie, povoláva, posväcuje, zjednocuje. Píše o tom, ako nás Boží Duch oživuje, premieňa, prebýva v nás, privádza nás k Ježišovi Kristovi i k nebeskému Otcovi.

V cykle Biblia a morálka jezuita páter Ján Ďurica vo svojom príspevku objasňuje tému príslušnosti k nejakému spoločenstvu a jeho formačnú silu. Pripomína to aj v kontexte dejín Izraela a života starozákonného Božieho ľudu. Záver článku je venovaný dôležitosti rodiny a jej formácii pre život.

Pod názvom Pomôž mi, Pane... prináša redakcia Posla v júnovom čísle výber z myšlienok dvoch svätých žien: sestry Faustíny Kowalskej – apoštolky Božieho milosrdenstva – a sestry Margity Márie Alacoque (čítaj: alakok) – šíriteľky úcty k Ježišovmu Srdcu.

Peter Medek sa zamýšľa nad tým, ako do našich životov zasiahla pandémia koronavírusu. Čo všetko nám vzala? A čo naopak možno pokladať za jej prínos? Ako sa zmenil život veriacich rodín? Viac sa dočítate v príspevku, ktorý autor výstižne nazval Doba pandemická.

Rehoľná sestra Katarína Krištofová ponúka svoj pohľad na život a službu Božieho sluhu otca Jána Ivana Mastiliaka z rehole redemptoristov, ktorého osobne poznala. Nevšednú skúsenosť „poznania svätca zblízka“ prináša pod názvom Patrón tajných povolaní. Nechýba ani modlitba za jeho blahorečenie.

V príspevku s názvom 125 rokov nášho Posla sa čitatelia dozvedia, že podnet ku vzniku známeho slovenského katolíckeho mesačníka dali francúzski jezuiti, ktorí v roku 1861 začali vydávať časopis Posol Božského Srdca Ježišovho vo Francúzsku. Autor článku páter Milan Hromník sprevádza čitateľov dejinami nášho Posla od jeho prvého čísla z 15. júna 1897 až po súčasnosť, objasňuje poslanie i zameranie časopisu.

Kde sa končí ľudské úsilie, tam nastupuje Božia moc – tento titulok skrýva nevšedný príbeh muža, ktorý stretol pomoc tam, kde by ju nečakal. Zároveň je to príbeh ženy, ktorá sa v jeden letný deň stala „predĺženou“ Božou rukou pre človeka v krajnej núdzi. Podnetný príbeh napísala dlhoročná prispievateľka do Posla Katarína Tóthová.

Páter Ladislav Csontos SJ sa v rubrike Z našich dejín venuje osobnosti pátra Juraja Bumberu, jedného z jezuitov prenasledovaných počas totality. Opisuje nielen jeho cestu do Spoločnosti Ježišovej, ale aj rozličné ťažkosti, ktoré ako rehoľník prežil za bývalého režimu. Zdôrazňuje tiež jeho mariánsku úctu.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva čitateľom do pozornosti knihu pátra Ladislava Csontosa 50 zamyslení pre rodiny, ktoré počas pandémie covidu odvysielalo Rádio Lumen. Nechýba úryvok z uvedenej knihy, kde autor v rámci teológie manželstva pripodobňuje rodinu k obrazu Najsvätejšej Trojice.

V rubrike Posol deťom malým i veľkým tentoraz skúsená autorka Gabriela Spustová prináša deťom príbeh nazvaný Viera v Boha uzdravuje, v ktorom cez postavy Vetríčka a Kvapôčky približuje evanjeliový príbeh uzdravenia stotníkovho sluhu Pánom Ježišom. Nechýbajú motivačné otázky k téme.

V príspevku Len aby sme to stihli sa autorka Anna Abasová žijúca v domove pre seniorov delí o svoje postrehy o vhodnom prežívaní času. Spomína inšpiratívne svedectvo inej, 90-ročnej obyvateľky penziónu, ktorá prežila ťažký osud, ale ani vo vysokom veku nezabúdala na modlitbu a Eucharistiu.

Viete, že 2. júla sa ujme svojho úradu nový pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner? A viete, koľko jezuitov v súčasnosti pôsobí na celom svete? Čo v období prenasledovania veriacich zaznamenala Kronika Katolíckej cirkvi v Litve? Koľko ružencov už vyzbierala pre ukrajinských vojakov Kongregácia sestier služobníc Nepoškvrnenej Panny Márie? O týchto a ďalších zaujímavostiach zo života Cirkvi sa dozviete v tradičnej rubrike Letom svetom.

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha.

Ďalšie informácie je možné nájsť na internetovej stránke www.jezuiti.sk.( TK KBS, iko, ml; pz ) 20220614014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]