[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikánska mincovňa vydala striebornú medailu na pomoc Ukrajine
P:3, 13. 06. 2022 18:50, ZAH

Vatikán 13. júna (RV) „Je to po prvýkrát, čo Vatikánska mincovňa vyrazila medailu s cieľom získať finančné prostriedky na benefičnú iniciatívu.“ Takto komentuje vedúci Vatikánskej mincovne Mauro Olivieri vydanie tematickej striebornej madaily, ktorá korešponduje s opakovanými výzvami Svätého Otca Františka na ukončenie nezmyselnej a neľudskej vojenskej agresie proti Ukrajine a na solidaritu so všetkými trpiacimi.

Na prednej strane medaily je symbol mieru: holubica s roztiahnutými krídlami, ktorá drží v zobáku olivovú ratolesť. Po oblúku sú pasáže litániovej modlitby, ktorú zostavil neapolský biskup Domenico Battaglia a pápež František ju predniesol na konci generálnej audiencie 16. marca:

„Pane Ježišu, narodený pod kyjevskými bombami, zmiluj sa nad nami. Pane Ježišu, ktorý si zomrel v náručí matky v bunkri v Charkove, zmiluj sa nad nami. Pane Ježišu, ktorý si ako dvadsaťročný odvelený na front, zmiluj sa nad nami.“

Na zadnej strane medaily je trojica žien utekajúcich pred vojnou: stará matka, manželka a dcéra vojaka, slúžiaceho na fronte. Budovy naokolo sú zničené bombardovaním a zem je pokrytá troskami. 

Medaila sa predáva za 50 eur, má priemer 3,5 centimetra a váži 23,925 gramov. Lícna strana je dielom umelkyne Daniely Longo, rubovú stranu stvárnila Orietta Rossi.

Benefičný projekt Vatikánskej mincovne bol schválený Štátnym sekretariátom a Governatorátom Mestského štátu Vatikán. Výťažok bude odovzdaný pápežovi Františkovi, ktorý ho použije na pomoc ľuďom postihnutým vojnou. Odo dňa vydania medaily 20. mája sa podľa slov Maura Olivieriho už predalo takmer všetkých 3 000 kusov z prvého nákladu. V ďalšom náklade vyrobia medaily určené pre internetový predaj.

Niekoľko hodín po uvedení medaily do predaja si zberatelia všimli na lícnej strane chybu v číslovke XII pre rok pontifikátu pápeža Františka, ktorú mincovňa medzičasom opravila na X.( TK KBS, RV, mh, jb; rp ) 20220613034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]