[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 04. 2024   Meniny má Marcel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pizzaballa: Izraelskí extrémisti útočia na cirkevný majetok v Jeruzaleme
P:3, 13. 06. 2022 11:16, ZAH

Bratislava 13. júna (TK KBS) Jeruzalemský latinský patriarcha so znepokojením komentuje rozsudok Najvyššieho súdu Izraela, ktorý potvrdil, že radikálna izraelská organizácia získala tri nehnuteľnosti vo východnom Jeruzaleme, ktoré patria gréckej pravoslávnej cirkvi: už roky – hovorí – dochádza k snahe využiť slabosť cirkví na to, aby si privlastnili jej majetok.

V kresťanských komunitách vo Svätej zemi je poznať veľké znepokojenie. Izraelský Najvyšší súd zamietol odvolanie podané gréckym pravoslávnym patriarchátom s cieľom zrušiť vlastnícke právo, ktoré si osadnícka organizácia Ateret Cohanim nárokovala na tri budovy v Starom meste vo východnom Jeruzaleme, ktoré predtým patrili patriarchátu. Udalosti sa datujú do roku 2004, kedy židovská organizácia získala chránené dlhodobé nájomné práva na hotely Imperial a Petra, ktoré sa nachádzajú v moslimskej štvrti, a na tretiu budovu v kresťanskej štvrti. Rozsudok ukončil dlhú právnu bitku, ktorú grécka pravoslávna cirkev viedla proti aktu považovanému za nezákonný a získanému bez súhlasu samotného patriarchátu.

Rozhodnutie Súdneho dvora a reakcia patriarchátu

Súd vo svojom stredajšom rozhodnutí uviedol, že grécky pravoslávny patriarchát nebol schopný "preukázať obvinenia z podvodu a neboli predložené žiadne dôkazy, ktoré by ho preukazovali", a preto zamietol začatie nového súdneho konania. Patriarchát vo svojom vyhlásení označil rozhodnutie súdu za "nespravodlivé a nezaložené na žiadnom právnom ani logickom základe" a znovu zdôraznil, že "radikálna organizácia Ateret Cohanim a jej stúpenci postupovali nečestnými a nezákonnými metódami, aby získali kresťanský majetok na jednom z najdôležitejších miest moslimských Arabov a kresťanov v Jeruzaleme". Potvrdil tiež, že je ochotný podporovať palestínskych zamestnancov a nájomníkov žijúcich v týchto nehnuteľnostiach a pokračovať v boji za "obmedzenie rasistickej politiky a agendy extrémistickej pravice v Izraeli". O "veľmi smutnom dni" hovoril právnik patriarchátu Asaad Mazawi al-Khamis, ktorý zdôraznil, že ide o "skupinu extrémistov, ktorí chcú zabrať majetok cirkví a chcú zmeniť charakter Starého mesta tým, že zaberajú kresťanské oblasti". Túto myšlienku už v roku 2017 vyjadrili patriarchovia a hlavy jeruzalemských cirkví, ktorí v spoločnom dokumente odsúdili "systematický pokus narušiť integritu Svätého mesta" a "oslabiť kresťanskú prítomnosť vo Svätej zemi".

Pizzaballa: Ťažký okamih

Pre Vatican News sa jeruzalemský patriarcha latinských katolíkov Pierbattista Pizzaballa nezaoberá meritom rozsudku, ale dáva ho do súvislosti s momentom, ktorý nie je pre kresťanskú prítomnosť v Izraeli a vo Svätej zemi jednoduchý:

Odpovede patriarchu Pierbattistu Pizzaballu:

Ako komentujete rozhodnutie izraelského najvyššieho súdu týkajúce sa nehnuteľného majetku gréckej pravoslávnej cirkvi v Jeruzaleme?

Ide o problém, ktorý sa tiahne už mnoho rokov a v rámci ktorého sa vedú najrôznejšie boje a polemiky. Okrem tejto konkrétnej záležitosti, do ktorej sa nemôžem púšťať, pretože nepoznám všetky podrobnosti, však môžem povedať, že v posledných rokoch sme boli svedkami, najmä zo strany niektorých extrémistických a radikálnych izraelských okrajových skupín, snahy využiť slabosť cirkví na to, aby si privlastnili strategický majetok, v tomto prípade blízko Jaffskej brány v Starom meste, ktorý je skutočne strategický, a pokúsili sa tak vytvoriť na území "konkrétne skutočnosti", čo odsudzujeme a odmietame.

Aká je situácia ohľadom majetku katolíckej cirkvi?

Povedal by som, že je to zvláštny moment v tom zmysle, že katolícka cirkev nemá toľko majetku ako pravoslávna cirkev, ale stále je tu mnoho majetku, ktorý je však, rovnako ako myslím v mnohých iných častiach sveta, aj tu stále ťažšie spravovať, a to ako pre bežnú a mimoriadnu údržbu, tak pre zákony, ktoré sa menia, a dane, ktoré sa zvyšujú. Stávajú sa veľkým problémom a v každom prípade sú tieto prostriedky dôležité, pretože sú nástrojom, ktorý potrebujeme na to, aby sme mohli realizovať svoje aktivity, ako je to v prípade škôl, nemocníc, domov pre seniorov... že sa v rámci týchto vlastností môžeme slobodne prejavovať. Tento okamih je teda trochu výnimočný aj preto, že najmä po dvoch rokoch pandémie došlo k ešte väčšiemu úbytku zdrojov.



( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20220613018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]