[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V gréckokatolíckej cirkvi sa začal Petropavlovský pôst
P:3, 13. 06. 2022 09:18, DOM

Bratislava 13. júna (TK KBS) Petropavlovský pôst pre gréckokatolíckych veriacich sa tento rok liturgicky začal v nedeľu večer (12. júna) po večierni a končí sa 28. júna. Typikon predpisuje pôst v pondelky, stredy a piatky; dodržiavanie pôstu v tieto dni však nie je záväzné, ale iba dobrovoľné.

Tento pôst je v poradí tretím pôstom, čo do dôležitosti, v našom obrade. Začína sa vždy v pondelok po Nedeli všetkých svätých a trvá do Sviatku sv. Petra a Pavla. Sv. apoštoli Peter a Pavol sú hlavnými patrónmi Bratislavskej eparchie.

Krátke dejiny

Svätí apoštoli sa modlitbou a pôstom pripravovali na zoslanie Svätého Ducha. Skôr, ako začali ohlasovať Evanjelium, veľa sa modlili a postili. Po modlitbe a pôste vysvätili nových presbyterov pre apoštolskú prácu, ako o tom čítame v Skutkoch apoštolov:  „A keď im po jednotlivých cirkvách ustanovili starších, modlili sa a postili a odporúčali ich Pánovi, v ktorého uverili“ (Sk 14, 23).

Podobne aj Cirkev už oddávna pripravuje kresťanov modlitbou a pôstom na veľký sviatok svätých, slávnych a všechválnych najvyšších apoštolov Petra a Pavla, ktorý oslavujeme 29. júna (12. júla podľa juliánskeho kalendára) a nasledujúci deň slávime Zbor svätých dvanástich apoštolov.

Tento pôst sa začína po P䝻desiatnici, preto ho voľakedy dávno volali aj pôst P䝻desiatnice. Je známy tiež ako pôst sv. apoštolov, apoštolský pôst, Petrov pôst a letný pôst. U nás sa zaužíval ľudový názov Petrovka (Petrivka).

Pôst sv. apoštolov je starobylý, lebo siaha do prvých storočí kresťanstva. Máme o tom svedectvá už zo 4. stor.  od sv. Atanáza Veľkého a sv. Ambróza Mediolánskeho (Milánskeho) a z 5. stor. sv. Leva Veľkého a Teodoreta Kýrskeho. Petrovka sa pôvodne zaužívala v Cirkvi nie na základe nejakého predpisu, ale zo zvyku. Z tohto dôvodu existovala dlhšie obdobie nejednotnosť pokiaľ ide o jej zachovávanie a trvanie. Jedni sa postili 12 dní, druhí 6, iní 4 a iní zasa iba jeden deň. Antiochijský patriarcha Teodor Valsamon (+ 1204) o Petrovke hovorí: Počas siedmich a viac dní pred sviatkom Petra a Pavla všetci veriaci, teda laici i mnísi, sú povinný postiť sa, a ak by niekto nechcel, nech je vylúčený z kresťanského spoločenstva“.

Pôst sv. apoštolov v našej Cirkvi trvá od Nedele všetkých svätých, do 29. júna (resp. 12. júla). Môže trvať dlhšie alebo kratšie, záleží od toho, kedy pripadne sviatok Paschy. Ak pripadne sviatok Paschy skôr, Petrovka je dlhšia; ak pripadne neskôr, Petrovka je kratšia.

Spracované podľa:

Kajtrij: Piznaj svij obrjad( TK KBS, sg, rp; pz ) 20220613017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]