[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Konštantínopol: Pravoslávni a katolíci spoločne pre budúcnosť planéty
P:3, 10. 06. 2022 16:24, ZAH

Istanbul 10. júna (RV) Za účasti ekumenického patriarchu Bartolomeja I. otvorili v stredu 8. júna v tureckom Istanbule vrcholové stretnutie na tému ekológie z pohľadu teológie, vzdelávania a ekumenizmu. Podujatie s mottom „Spoločne udržať budúcnosť planéty“ podporil pozdravným posolstvom pápež František.

Štvordňovú konferenciu v rámci „Piateho samitu v Halki“ zorganizoval Konštantínopolský ekumenický patriarchát v spolupráci s Univerzitným inštitútom Sophia v Loppiane, ktorý je dielom Hnutia fokoláre. Svätú stolicu zastupuje Mons. Angelo Vincenzo Zani z Dikastéria pre kultúru a vzdelávanie. 

Po pozdravných príhovoroch apoštolského nuncia v Turecku Mons. Mareka  Solczynského, rektora Univerzitného inštitútu Sophia Giuseppeho Argiolasa a predsedníčky Hnutia fokoláre Margaret Karramovej vystúpil v pracovnej časti konferencie ekumenický patriarcha Bartolomej I.

Zdôraznil kľúčové slová „budúcnosť“ a „spoločne“ a zameral sa na dva ústredné pojmy pravoslávnej teológie a spirituality: najprv na „eucharistiu“ v zmysle vďakyvzdania za dar stvorenia a potom na „askézu“, čiže sebakontrolu v ovládaní konzumných vášní.

Oddes samit pokračuje na gréckom ostrove Halki, v gréckom pravoslávnom kláštore z 9. storočia, ktorý bol v minulosti sídlom hlavnej teologickej školy Konštantínopolského patriarchátu. V sobotu sa konferencia presunie do Istanbulu, kde sa uzavrie témami „Odtlačok Stvoriteľa v stvorenstve – teologické a spirituálne perspektívy“ a „Svätá stolica a Ekumenický patriarchát - ekumenické perspektívy.“( TK KBS, RV mh, jb, ml; pz ) 20220610033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]