[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odpoveď na násilie v Nigérii - omše a modlitby za zosnulých a ranených
P:3, 10. 06. 2022 11:05, ZAH

Nigéria 10. júna (TK KBS) Nigérijských kresťanov zasiahol minulú nedeľu krvavý útok. Do kostola sv. Františka Xaverského v meste Owo, kde boli zhromaždení veriaci pri slávení Turíc, vtrhli ozbrojenci a spustili paľbu. Podľa všetkého použili aj výbušniny. Zatiaľ bolo identifikovaných okolo 100 obetí. Desiatky zranených veriacich sa zotavujú v miestnych nemocniciach.

Nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi tento útok ostro odsúdila. Duchovný otec Augustine Ikwu, vedúci komunikácie diecézy Ondo, poskytol bližšie informácie ACN: „Včera som bol v nemocnici a videl som tých, ktorí tam boli. Sú relatívne stabilizovaní, až na niekoľkých, ktorí sú kriticky zranení,“ hovorí otec Augustine. V diecéze Ondo prebiehajú až do budúceho štvrtka - ako odpoveď na násilie - sväté omše a modlitby za zosnulých a ranených. Zatiaľ nie je jasný motív tohto činu. Podľa otca Augustina je štát Ondo na juhozápade Nigérie pokojným prostredím.

Náboženské skupiny tu spolunažívajú v mieri. Násilie a nepokoje doteraz prebiehali najmä na severe krajiny. Aj preto je turíčny masaker, pri ktorom prišlo o život toľko kresťanov, tak šokujúci. Miestna diecéza je rozhodnutá nerobiť urýchlené závery ohľadne identity útočníkov, ale chce počkať na výsledky prebiehajúceho vyšetrovania. „Je to pre nás ťažké obdobie a chceli by sme vyzvať celý svet, aby nás zahrnul do svojich modlitieb, aby sa všetci modlili za zosnulých, zranených a ich rodiny v diecéze,“ vyjadruje otec Augustine prosbu nigérijských kresťanov.

Nigéria má smutné prvenstvo: je krajinou s najväčším počtom zabíjaných kresťanov na svete. Napriek utrpeniu a bolesti, ktorú teraz prežívajú veriaci v diecéze Ondo, ich biskup povzbudzuje ku kresťanskej odpovedi na zlo. Opakovane apeluje na verejnosť, aby bola pokojná, dodržiavala zákony a nebrala spravodlivosť do vlastných rúk.

„Nikto by nemal ísť páchať zlo za zlo. To vôbec nie je kresťanský spôsob života. Aj v takýchto situáciách odpovedáme na zlo pokojom. Ľahko sa to hovorí, ale ťažko praktizuje, ale z dlhodobého hľadiska zistíme, že je to pre spoločnosť lepšie,“ je presvedčený otec Augustine Ikwu.

Nadácia ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi dlhodobo podporuje núdznych a prenasledovaných veriacich v Nigérii. Len v minulom roku sme v krajine spolupracovali na 105 projektoch. Okrem iného sme financovali aj výstavbu terapeutického centra pre traumatizovaných kresťanov. „Pripojte sa aj vy k modlitbe za našich trpiacich bratov a sestry v Nigérii. Pomôcť im môžete aj vy svojím darom,“ píše Dorota Luteránová z ACN - Pomoc trpiacej Cirkvi.( TK KBS, dlu, ml; pz ) 20220610026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]