[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Krajskom centre rómskej misie sa konalo školenie pre rómske ženy
P:3, 10. 06. 2022 10:50, DOM

Prešov 10. júna (TK KBS) V Krajskom centre rómskej misie na Sigorde pri Prešove sa konalo „nulté“ stretnutie k 10-mesačnému Montessori školeniu určenému najmä pre rómske ženy. Lektorkou je liečebná pedagogička Mária Heveriová, lektorka Montessori pedagogiky.

Tieto ženy chcú využiť nadobudnuté vedomosti nielen pri výchove svojich detí, ale aj pri realizácii voľnočasových vzdelávacích stretnutí s inými rómskymi deťmi. Po absolvovaní záverečných skúšok získajú účastníci certifikát, na základe ktorého budú môcť zaúčať iné rómske matky zo svojej komunity správnemu prístupu k dieťaťu.

Väčšina týchto žien nemá ukončené ani stredoškolské vzdelanie, no rozhodli sa vykročiť zo svojej komfortnej zóny a urobiť niečo pre svoje deti, svoju rodinu i pre spoločnosť. V rámci praxe popri kurze majú rozbehnúť Montessori „podomové materské centrá“ – v domácnostiach týchto žien sa budú stretávať viaceré matky s deťmi od 0-3 rokov, s ktorými budú pracovať na základe Montessori prístupu, s Montessori pomôckami.

Cieľom prvého stretnutia bolo navzájom sa spoznať. Rómske ženy rozprávali o svojich motiváciách i ťažkostiach, s ktorými sa borili, keď sa rozhodovali, či sa prihlásiť na kurz. Najťažšie bolo pre nich zladiť časovú náročnosť školenia s potrebami ich detí. Viaceré matky sa priznali, že majú problémy pri výchove detí, chcú sa naučiť, ako sa to dá lepšie a inak.

Lektorka zdôraznila, že problémom dnešných rodinných vzťahov je rozdiel medzi „byť s dieťaťom“ (fyzicky) a „byť s ním emočne“. Dieťa musí cítiť, že sme tu iba preň. Od toho sa odvíja výchova aj všetko ostatné. Aktivity Montessori školenia i Montessori stretnutí s deťmi na dobrovoľníckej báze rozbieha koordinátorka rómskeho dobrovoľníctva Inovačného partnerského centra Ivana Németová.( TK KBS, ine, ml; pz ) 20220610025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]