[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Dni Spišského Jeruzalema priniesli novinku v podobe literárnej súťaže
P:3, 09. 06. 2022 08:08, DOM

Prešov/Spišská Kapitula 9. júna (TK KBS) Aktuálny ročník duchovo-kultúrneho festivalu Dni Spišského Jeruzalema prináša novinku v podobe celoslovenskej literárnej súťaže. Zameraná je na tvorbu duchovnej poézie a prózy mladých. Príspevky je možné posielať do konca októbra. Dni Spišského Jeruzalema 2022 získavajú vďaka novej súťaži zameranej na autorskú tvorbu aj literárny rozmer. Súťaž, ktorú vyhlásil Prešovský samosprávny kraj (PSK) v spolupráci s Krajskou knižnicou P. O. Hviezdoslava v Prešove počas festivalu 27. - 29. mája, je určená žiakom stredných škôl, kvinty i oktávy osemročných gymnázií.

Otvorené do konca októbra

Mottom literárnej súťaže je „Naše nohy už stoja v tvojich bránach, Jeruzalem (Ž 122,2)“ a zámerom je podpora duchovnej literatúry u mladých ľudí. Zapojiť sa do nej môžu stredoškoláci z celého Slovenska. Uzávierka pre ich literárne príspevky je stanovená na 31. október 2022. Vyhlasovatelia literárnej súťaže chcú podnietiť mladých ľudí, aby navštívili lokalitu Spišského Jeruzalema nielen počas aktuálneho duchovno-kultúrneho festivalu, ale aj počas bežných dní. Mladí sa oboznámia s najstaršou kalváriou na Slovensku, v Spišskej Kapitule nájdu priestor na meditáciu a v prípade, že sem zavítajú počas Dní Spišského Jeruzalema 2022, aj viaceré kultúrno-duchovné aktivity.

Svoje zážitky majú následne preniesť do literárneho prozaického alebo básnického diela. Hlavnou podmienkou je, aby sa viazali k navštíveniu lokality, boli napísané v slovenskom jazyku a v rozsahu maximálne päť normostrán s počtom 9000 znakov. Zasielať sa majú výlučne v elektronickej forme na emailové adresy, ktoré na tento účel zriadila krajská knižnica.

Víťazov nájdu počas jubilejného ročníka

V prípade prózy môže jeden súťažiaci do súťaže zaslať maximálne tri prozaické útvary, a to do 31. 10. 2022 na adresu spisskyjeruzalemproza@kniznica-poh.sk. V kategórii poézia zasiela autor najviac päť poetických útvarov na e-mail: spisskyjeruzalempoezia@ kniznica-poh.sk. Príspevky bude hodnotiť odborná porota zložená z aktívnych autorov - spisovateľov, básnikov a literárnych kritikov.

Vyhlásenie výsledkov súťaže za rok 2022 sa uskutoční počas nasledujúceho 10. ročníka duchovno-kultúrneho festivalu Dni Spišského Jeruzalema 2023. Všetky informácie s propozíciami súťaže nájdu záujemcovia priebežne aktualizované na stránkach Spišského Jeruzalema, Prešovského samosprávneho kraja a Krajskej knižnice P. O. Hviezdoslava v Prešove. Partnermi súťaže sú Rádio LUMEN, Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Spišské Podhradie, Spišské kultúrne centrum a knižnica, ako aj Knižnica Jána Henkela v Levoči.

Zdroj: Prešovské noviny / Lea Heilová( TK KBS, pno, lhe, ml; pz ) 20220609020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]