[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zmeny v českom vysielaní Vatikánskeho rozhlasu
P:3, 08. 06. 2022 11:41, ZAH

Vatikán 8. júna (TK KBS) V nedeľu 5. júna začala platiť nová apoštolská konštitúcia Praedicate evanjelium, ktorá zavádza významné zmeny v riadení Katolíckej cirkvi a vatikánskej administratívy. Samotná konštitúcia priamo nevnáša väčšie zmeny do štruktúry Dikasteria pre komunikáciu; k vývoju, a teda aj k zmenám však dochádza stále a v českej sekcii teraz tento vývoj výrazne pokročil.

Zmeny v českom vysielaní

Uvádzanie nového nastavenia do praxe bude postupné. V piatok 10. júna dôjde k zmene audioprodukcie. Uvoľní sa totiž doterajší formát každodennej štvrťhodinovej relácie Vatikánskeho rozhlasu v češtine, ktorý doposiaľ pozostával hlavne z výberu správ a z pápežových príhovorov. Prakticky to znamenalo, že poslucháči mohli vo večernom vysielaní denne počuť najmä skrátenú verziu správ, ktoré sa zároveň umiestňujú aj na vatikánsky portál vaticannews.va.

Vatican News

Samozrejme spravodajstvo českej sekcie zostane aj naďalej k dispozícii na českej verzii webového portálu vaticannews.va. V piatok 10. júna sa však české spravodajstvo uvoľní z doterajšieho štvrťhodinového vysielacieho okna, kde už správy nebudú v audio formáte, ale budú k dispozícii už počas dňa na tomto webe, prípadne na počúvanie v spravodajstve pripravovanom nielen na základe správ v spolupráci s Rádiom Proglas.

Čo môžete naďalej počúvať

Zvukovo bude česká sekcie naďalej pokrývať pápežove hlavné vystúpenia a prinášať komentáre či rozhovory. Tieto pravidelné programy je teda možné očakávať vždy v stredu (pápežove katechézy), v sobotu (komentáre Vatikánskeho rozhlasu) a v nedeľu (pápežove príhovory pri obedňajšej modlitbe), prípadne v ďalších dňoch v závislosti od pápežovho programu. Týka sa to predovšetkým formátu vysielania a vstupu do oblasti sociálnych sietí.

Meniace sa priority

Toto prispôsobenie umožní flexibilne pracovať na meniacich sa prioritách. Týmito prioritami bude udržať a rozvíjať český portál Vatican News a vstúpiť na sociálne siete. V júli sa plánuje otvoriť český profil Vatican News na Facebooku. Sociálne médiá sú prioritou dikastéria pre komunikáciu, doteraz však na ne nebola dostatočná kapacita. Časy, kedy prítomnosť na sociálnych sieťach bola akýmsi nezáväzným bonusom nižšej hodnoty, sú preč. Treba brať vážne rozvoj médií a odolať vnútornému pokušeniu udržať status quo za každú cenu.

Hlas pápeža

Prioritou potom je aj naďalej prinášanie pápežovho hlasu, "la voce del Papa", čo je vlastné Rádiu Vatikán, teda nedeľné príhovory, stredajšie katechézy, homílie a iné významné prejavy. Budú k dispozícii na webe Vatican News, v internetovom rádiu, v satelitnom rádiu, vo forme podcastov a v Rádiu Proglas a na Slovensku v Rádiu Lumen.

Vstupujeme do novej fázy

Česká redakcia Rádia Vatikán ďakuje týmto poslucháčom, divákom a čitateľom na akomkoľvek médiu, a prosí o modlitbu a požehnanie pre prácu rádia i pre prácu celej rímskej kúrie v službách pápeža, všeobecnej cirkvi a spoločnosti.

Petr Vacík SJ, vedúci redakcie
Jana Gruberová, redaktorka( TK KBS, RV cz, rp; pz ) 20220608021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]