[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 27. 06. 2022   Meniny má Ladislav, Ladislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Pôstna polievka
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, prečo Cirkev žije z Eucharistie
P:3, 08. 06. 2022 08:05, DOMFoto: KN


Bratislava 8. júna (TK KBS) Vyšli nové Katolícke noviny (23/2022). Vysvetľujú, prečo Cirkev žije z Eucharistie. Ak chceme nájsť živé tlčúce srdce kresťanstva, nájdeme ho v Eucharistii. Je to absolútny a nezaslúžený dar, ktorým dostávame príležitosť živého dotyku s Bohom, ešte skôr ako ho uvidíme vo večnosti.

Zameriavajú sa na históriu sviatku Božieho tela, ktorého slávením už viac ako 750 rokov ďakujeme za dar Eucharistie. Počiatky tejto slávnosti totiž siahajú až do prvej polovice trinásteho storočia. Najprv sa sviatok Kristovho tela a krvi slávil iba v Belgicku, po čase ho pápež Urban IV. zaviedol pre celú Cirkev. Procesiami s Eucharistiou, zástavami a kvetinovou výzdobou vyznávame, že Boh je s nami.

Katolícke noviny približujú dlhoročnú tradíciu procesií s Oltárnou sviatosťou vo farnosti Abrahám v rovnomennej obci Trnavskej arcidiecézy. Miestni veriaci sú na eucharistické procesie právom hrdí. Vyjadrujú nimi svoju úctu k Najsvätejšiemu Kristovmu telu a krvi. 

Rozprávajú sa s premonštrátskym pátrom Matúšom Milanom Kováčom, ktorý zdôrazňuje, že „na prvom mieste by mala Eucharistia premieňať nás samých, aby sme sa stávali podobnejšími tomu, ktorého sme prijali“. Premonštráti sú známi zvláštnou úctou k Eucharistii, ktorú im vštepil svätý Norbert.

Predstavujú viaceré eucharistické zázraky. Eucharistické tajomstvo nás živí a posväcuje. Toto tajomstvo je skryté, no niekedy ho Boh urobí viditeľným cez zázrak. Zaznamenaných eucharistických zázrakov sú desiatky. Skutočný počet eucharistických zázrakov však zrejme nezistíme, najmä ak medzi ne zaradíme aj „malé“ zázraky. Tie, ktoré neboli určené pre zástupy veriacich, ale len na osobné povzbudenie a posilnenie jednotlivca.

Upozorňujú na historický kontext prijímania Eucharistie do rúk. Otázka prijímania Eucharistie do rúk sa stala u nás veľmi diskutovanou najmä na pozadí protiepidemických opatrení. Nový záujem o ňu sa objavil aj po rozhodnutí Konferencie biskupov Slovenska takéto rozdávanie svätého prijímania zachovať. Prijatie Eucharistie do úst, ako aj do rúk je rovnako legitímne. Nejde o novú formu, ktorá by v Cirkvi nikdy neexistovala alebo nemala opodstatnenosť.

Približujú dejiny Katolíckej cirkvi v Kambodži. Hoci tam Cirkev nesmierne trpela, doteraz nemá táto skúšaná krajina v juhovýchodnej Ázii nijakých svätých ani blahoslavených. Vo farnosti sv. Jozefa v metropole Phnom Penh vzniklo malé múzeum kambodžských mučeníkov. Stojí pred ním mučenícky kríž skrývajúci veľavravné symboly. Celkom hore je Duch Svätý, ďalej tam vidíme pluh, misku, okovy a kmérsku šatku. Pluh predstavuje namáhavú prácu – do pluhov na poliach boli totiž zapriahnutí ľudia, nie zvieratá. Miska vyjadruje hlad. Okovy vypovedajú o krutom mučení.

TK KBS informovala Zuzana Artimová( TK KBS, za, ml; pz ) 20220608013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]

  Kontakty


Kонтакти для духовної допомоги та підтримки


  Top témy
Všetky

Svetové stretnutie rodín

Pápež na Malte

Vojna na Ukrajine

Synoda 2021-23

Rok Amoris Laetitia
Koronavírus

  COVID-19
Koronavírus [dossier]
Covid-19 automat

  ::Pomoc utečencom::
Pomoc s ubytovaním